هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بناهایی شگفت انگیز کاغذی

شیگرو بن معمار معروف ژاپنی با استفاده از تکنیک های خاص خود بناهایی را از جنس پایه کاغذ طراحی کرده و به مرحله اجرا درآورده است. این معمار ژاپنی 56 ساله سبک خاصی در معماری خود دارد. بن در گفتگو با کلیندرمن از منتقدان بنام صنعت معماری میگوید: با گذشت زمان مهندسان معمار جوان زیادی به سبک کار من علاقه مند می‌شوندو دیگر تنها سازه های استاندارد از لحاظ مصالح و به قول معروف ستاره دار چندان طرفدار ندارد. بن در کارنامه کاری خود خانه ها، موسسه ها کلیسا ها و موزه های زیادی را به کمک تکنیک مخصوص خود یعنی استفاده از چهارچوب بر پایه کاغذ ساخته است. وی از مواد اولیه کاغذ برای ساخت سازه های مقوایی بسیار مستحکم برای ساخت و ساز استفاده می‌کند. در سال های گذشته به مناطق جنگ زده و زلزله زده زیادی سفر کرده و خانه های مقوایی زیادی را برای افراد بی خانمان بنا کرده است که ساخت آنها چند ساعت بیشتر زمان نمی‌برد. علاوه بر خانه های موقت ساختمان های بزرگ زیادی در کارنامه وی وجود دارد که در ادامه برخی از آنها را مرور می‌کنیم.
خانه کاغذی یاماتاشی – ژاپن
اولین پروژه خانه کاغذی بن در سال 1995 در ژاپن ساخته شد که مواد اولیه آن تماما از جنس کاغذ بود. از آنجایی که کاغذ به عنوان مواد اولیه و مصالح استاندارد در آن زمان محسوب نمی شد وی برای ساخت این خانه به مجوزهای زیادی احتیاج داشت. 10 ستون مقوایی محکم در نمای خارجی بار عمودی ساختمان را تحمل می‌کنند و 8 ستون کاغذی دیگر در داخل نیروهای جانبی را کنترل می‌کنند.
کلیسای کاغذی در کوبه
در زمین لرزه سال 1995 کوبه که منجر به مرگ 6400 نفر شد بن پناهگاه های مقوایی که در مجموع تنها 2000 دلار هزینه داشتند را برای مردم منطقه برپا کرد. وی یک کلیسا را نیز بر پایه مواد اولیه کاغذی به طور موقت بنا کرد که همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دبستان موقت هولیان
بعد از زلزله سیچان در سال 2008 بن وارد کار شد و یک دبستان موقت را در منطقه بنا کرد. ستون های مقوایی محکم پنل های پلی کربنات را در سقف نگه می‌داشتند که امکان ورود نور به داخل را فراهم می‌کرد. در طول 40 روز کار ساخت 3 ساختمان مدرسه به پایان رسید.
مرکز پامپریوتنز در فرانسه
تمام آثار بن به مناطق زلزله زده و آسیب دیده منتهی نمی‌شود. مرکز پامپریوتنز در فرانسه که به نوعی کاربری موزه و نمایشگاه دارد نیز توسط این معمار ژاپنی به کمک ستون های قطور مقوایی و کاغذی در ترکیب با طراحی چوبی ساخته شد.
کلیسای مقوایی نیوزلند
کلیسای جامع که بعد از حادثه زمین لرزه در سال 2011 توسط بن در نیوزلند ساخته شد نیز ترکیبی از تکنیک های خاص وی در طراحی مدرن بود. این کلیسای موقت تنها برای 50 سال ساخته شده بود تا یک کلیسای دائم در منطقه دائر شود.