هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

برند محوری در نمایشگاه صنعت ساختمان رشت

گروه ساخت‌وساز: صنعت ساختمان از جمله صنایعی است که در کشور ما از ظرفیت و پتانسیل‌های عظیم و بالقوه ای برخوردار است که باید توسط دولت و فعالان بالفعل شود. در بخش دولتی شرکت‌ها نیازمند توجه هر چه بیشتر از طریق وام‌های کم بهره ، تسهیل مقررات گمرکی و فراهم آوردن شرایط صدور کالاها و خدمات فنی و مهندسی هستند اما واقعیت این است که این حمایت ضامن رونق یک صنعت نیست بلکه خود بنگاه‌ها هم باید اقداماتی به فراخور زمان داشته باشند. یکی از این راهکارها حضور در نمایشگاه‌های صنعت ساختمان است تا از این طریق خودی نشان بدهند و از تحولات بازار عقب نمانند. در آستانه برگزاری هفتمین دوره نمایشگاه صنعت ساختمان رشت، به سراغ مرتضی مرادی مدیرعامل شرکت بنیان تجارت امرتات (شرکت نمایشگاهی بتا) و برگزارکننده این نمایشگاه رفته‌ایم تا مخاطبان و به ویژه اهالی صنعت را در جریان چندوچون نمایشگاه قرار دهیم.
پیام ساختمان: لطفاً در مورد زمان و مکان برگزاری نمایشگاه برای مخاطبان توضیح دهید.
این نمایشگاه 9 تا 12 اردیبهشت‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان گیلان واقع در رشت، کیلومتر چهار جاده تهران برگزار می‌شود . این نمایشگاه در مجموع حدود 6500 متر مساحت دارد که  6000 متر آن سرپوشیده است و حدود 80 شرکت برای حضور در آن اعلام آمادگی کرده‌اند که در مقایسه با شش دوره گذشته بیشترین تعداد شرکت‌کننده را شاهد خواهیم بود. لازم به ذکر است که در دوره گذشته 65 شرکت در این نمایشگاه حضور داشتند.
پیام ساختمان: عمده‌ترین تفاوت این دوره نسبت به دوره‌های قبلی در چیست؟
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هفتمین دوره نمایشگاه صنعت ساختمان رشت، برگزاری آن در فصل بهار و اردیبهشت ماه  است. ضمن اینکه امسال بر خلاف چند سال اخیر صنعت ساختمان به یک نوع ثبات رسیده است.
پیام ساختمان: شرکت‌های خارجی هم در نمایشگاه حضور دارند؟
شرکت‌های خارجی به طور مستقیم در نمایشگاه حضور ندارند اما دفاتر نمایندگی آنها در داخل کشور برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند و اعتقاددارم به خاطر رقابتی که ایجاد می‌کنند، باعث افزایش سطح کیفی نمایشگاه شده و زمینه تبادل اطلاعات و انعقاد قراردادهای تجاری را فراهم می‌آورند. نکته دوم  این است که با توجه به اشباع شدن استان مازندران، ساخت‌وساز در استان گیلان بسیار زیاد شده و حضور شرکت‌های ساختمانی در رشت می‌تواند زمینه حضور آنها در بازار ساخت‌وساز استان فراهم کند که هم به نفع مردم و هم به نفع شرکت‌هاست.
پیام ساختمان: چنانچه شرکت‌کنندگان از حداقل‌های استاندارد بی‌بهره باشند، آیا مجاز به حضور در نمایشگاه صنعت ساختمان رشت هستند؟
بیشتر شرکت‌هایی که برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند، در حرفه تخصصی خودشان نوعی برند هستند که با بالاترین کیفیت تولید می‌کنند؛ بنابراین می‌توان گفت نمایشگاه محل تبلور شرکت‌های با کیفیت است.
پیام ساختمان:‌ آیا مسئولان هم در نمایشگاه حضور می‌یابند؟
ما مذاکراتی برای حضور استاندار، شورای شهر و سازمان نظام مهندسی داشته‌ایم.
پیام ساختمان: همواره شایعاتی در مورد اینکه برگزارکنندگان نمایشگاه قسمت‌های بهتر نمایشگاه را به هم استانی‌های خودشان اختصاص می‌دهند، به گوش می‌رسد. نظرتان دراین‌باره چیست؟
به جرات می‌گویم که در این نمایشگاه این ادعا برعکس است. چند واحد بومی استان گیلان با وجود اینکه تولیدکننده هستند، در ورودی سالن یا موقعیت‌های خوب قرار نگرفته‌اند و ما اولویت را به برندهای سرشناس‌تر داده‌ایم، چون شرایطی از جمله غرفه بزرگ و طبیعتاً قیمت بالاتر از عهده شرکت‌های بومی خارج است.
پیام ساختمان: حضور تشکل‌هایی مانند سازمان نظام مهندسی ساختمان در نمایشگاه تا چه اندازه می‌تواند برای ساخت و سازهای استان موثر باشد؟
حضور نظام مهندسی ساختمان در این نمایشگاه برای آگاهی مهندسان از جدیدترین فناوری‌ها و روش‌های ساخت‌وساز بسیار موثر خواهد بود و می‌تواند باعث دلگرمی سایر شرکت‌کنندگان هم بشود؛ ضمن اینکه در نهایت افزایش اطلاعات فنی مهندسان به ارتقای کیفی ساختمان می‌انجامد. همچنانکه سایر انجمن‌ها نظیر شرکت‌های ساختمانی، انبوه‌سازان، انجمن آسانسور و... می‌توانند به افزایش کیفی نمایشگاه کمک کنند.
پیام ساختمان:‌ در پایان اگر صحبتی دارید بیان بفرمایید.
از شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه کمال تشکر را دارم و امیدواریم که پاسخی به فراخور اعتمادشان بدهیم. ما در این نمایشگاه تلاش کردیم تا متفاوت باشیم. ما تمام تلاش خودمان را برای حضور حداکثری شرکت‌ها به خرج دادیم و به همین خاطر بر خلاف سال‌های گذشته که بر افزایش مساحت‌ها تاکید می‌کردیم، مساحت غرفه‌ها را کم کردیم و خوشبختانه امسال تعداد حدود 15شرکت‌  نسبت به سال گذشته افزایش را شاهد بودیم.