هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساختمان‌های شناسنامه داربرچسب انرژی می‌گیرند

گروه ساخت‌وساز:  سازمان نظام مهندسی ساختمان همواره برای کارشناسان و صاحبنظران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و هست چرا که هیچ کس در نقش تعیین‌کننده آن در صنعت ساختمان شک ندارد. اهمیت این سازمان تا جایی است که حتی وزراء و دولتمردان سیاسی هم به حضور در هیئت‌مدیره آن تمایل دارند؛ ضمن اینکه جایگاه سازمان نظام مهندسی در بین تشکل‌ها باعث شده بسیاری از تشکل‌ها از نقش محوری آن انتقاد کنند. بنابراین بی‌جا نیست که نظام مهندسی را فراتر از یک نهاد صنفی بدانیم. در میان نظامات مهندسی استان‌ها، نظام مهندسی ساختمان استان تهران نقش بارزتری دارد چرا که در کلان‌شهر تهران و مرکز سیاسی کشور واقع شده است. رویکرد نظام مهندسی استان تهران در سال 93 چیست؟ و به عبارتی چه اقداماتی برای کیفی سازی صحت ساختمان در نظر دارد. در همین رابطه گفتگویی با محمدرضا حیدریون معاون فنی سازمان نظام مهندسی ترتیب دادیم که در زیر می‌آید.
پیام ساختمان: سال گذشته شما به اقدامات نظام مهندسی استان تهران برای بهبود وضعیت مکانیک خاک، جوشکاری و کنترل کیفیت بتن اشاره مختصر داشتید. در سال جدید چه اقداماتی انجام خواهد داد؟
بررسی شرکت‌های ژئوتکنیک یکی از بخش‌هایی است که تا کنون مورد غفلت واقع شده و به همین دلیل شاهد مشکلات عدیده و نارضایتی‌هایی در بین مردم بوده‌ایم. اعتقاد دارم قبل از هر کاری بحث کنترل ظرفیت و صلاحدید آنها انجام شود و ساماندهی صورت بگیرد تا در مرحله دوم به بحث کیفیت ورود کنیم تا اقدامات ژئو تکنیک تنها به گرفتن پول از مردم بدون آثار کیفی مطلوب ختم نشود. سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برای کنترل کیفی کار شرکت‌های ژئوتکنیک، بستر الکترونیکی فراهم کرده تا تمام شرکت‌های مکانیک خاک کارتابل خودشان را داشته باشند و گزارش‌ها را به سازمان ارسال کنند. این گزارش‌ها پس از بررسی مرکز به شرکت‌های طراح گودبرداری جهت اقدام مقتضی ارسال می‌شود. در این زمینه همکاری مستمری با سازمان مدیریت بحران و شهرداری داشته‌ایم و امیدواریم زودتر این کار به طور رسمی آغاز شود. به عقیده من منطقی نیست که برای کنترل کیفی کار شرکت‌ها از آنها پول گرفته شود بنابراین تمامی هزینه‌های این کار هم از حساب سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پرداخت می‌شود.
در رابطه با جوشکاری و بتن هم که اقدامات قابل‌توجهی انجام ‌شده مقررشده در شش ماهه اول امسال آزمایش مرحله‌ای جوشکاری در ساختمان و همچنین کیفیت بتن توسط سازمان انجام شود. اعتقادداریم که آزمایش بتن توسط شرکت‌های تولیدکننده آن پذیرفته‌شده نیست.
پیام ساختمان: سال گذشته بنا به گفته خودتان 50 درصد از حوادث ناشی از گودبرداری کاسته شد آیا امسال برنامه‌ای برای ارتقای کنترل‌های کیفیت در این زمینه دارید؟
سال گذشته این طرح به صورت داوطلبی بود و ما اصولاً فرهنگ‌سازی را در دستور کار داشتیم. در سال 92 مهندسان ناظر در مجموع 65 درصد پروژه‌ها را قبل از عملیات گودبرداری به نظام مهندسی ساختمان استان تهران اطلاع می‌دادند، اما در سال جدید  بایدآمار ارائه‌شده از سوی مهندسان به 90 درصد برسد که در صورت عدم همکاری با مهندسان ناظر و مجریان برخورد قاطع خواهیم داشت و مجازات می‌شوند. جالب است بدانید که در سال92 ، 90 درصد ریزش‌ها جزو همان 35 درصدی بود که به نظام مهندسی اطلاع داده نشده بود.
پیام ساختمان: گفته می‌شود در دوره جدید هنوز هیچ شناسنامه فنی در سطح تهران صادر نشده است. این ادعا را قبول دارید؟
شیوه صدور شناسنامه فنی ساختمان در دوره جدید نسبت به دوره گذشته تغییر یافته است. در گذشته پس از اتمام کار، شناسنامه صادر می‌شد اما در حال حاضر شناسنامه به صورت مرحله‌ای پر می‌شود و نظام مهندسی قبل از صدور آن، مرحله به مرحله آن را کنترل می‌کند. ضمن اینکه شناسنامه فنی به صورت هوشمند صادر می‌شود و مباحثی مانند برچسب انرژی را در قالب شناسنامه فنی ساختمان خواهیم داشت. با توجه به اینکه در حال حاضر صدور شناسنامه برای ساختمان‌های بالای 3000 متر الزامی است، حدود 5/1 سال زمان برای اتمام کار نیاز است بنابراین طبیعی است که با گذشت یک سال از آغاز شناسنامه فنی ساختمان هنوز شناسنامه‌ای صادر نشده باشد.
پیام ساختمان: نظرتان راجع به دفاتر فنی و مهندسی که کار نقشه‌کشی برای مالکان انجام می‌دهند، چیست؟
واقعیت این است که بسیاری از این دفاتر بر علیه مهندسی عمل می‌کنند و تبدیل به واسطه‌ای برای خرید و فروش برگه‌های مهندسی شده‌اند. سازمان نظام مهندسی قطعاً با این دفاتر برخورد می‌کند چرا که بسیاری از این دفاتر بدون مجوز هستند و باید ساماندهی شوند.