هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بذر علم مهندسي را بيفشانيم

گروه تأسيسات: احساس آسايش و رفاه در ساختمان ارتباط تنگاتنگی با تأسیسات به‌کاررفته در آن دارد؛ به همين دليل محمدرضا مهتدي به تأسيسات، قلب تپنده ساختمان می‌گوید. اما شركت‌هاي ساختماني و انبوه‌ساز این مهم را کم بهاداده و سبک می‌شمارند. مدير فني"شركت تدبير تهويه فرا سرما" مي‌گويد: ما یک خلأ را پر کرده‌ایم كه شركت‌هاي ساختماني نمي‌توانستند آن را برآورده كنند و آن يكپارچه كردن تأسيسات، طراحي، اجرا و نظارت بر آن همچون مجموعه‌اي به هم پيوسته است. در ادامه گفتگوی پیام ساختمان با مدیر فنی "شرکت تدبیر تهویه فرا سرما" آمده است. 
پيام ساختمان: فعاليت شركت تدبير تهويه فرا سرما چه بخش‌هايي را در برمي‌گيرد؟
تأسیسات شاخه‌هاي متفاوتی را شامل می‌شود كه معمولاً در ساختمان‌ها هر یک از اين شاخه‌ها به صورت مجزا توسط متخصصان همان شاخه اجرا مي‌شوند، اين است كه گاه فراموش مي‌شود. تأسیسات ساختماني یک سیستم پيوسته است. یک گروه مي‌‌آيد و در مورد لوله‌كشي نظر مي‌دهد،و گروه ديگر طرح تهويه آن را مي‌دهد. اين مسئله مخصوصاً در پروژه‌هاي كوچك نمود دارد چرا كه اين پروژه‌ها توان بهره‌مندي از مهندسان تأسيسات مقيم را ندارند.  شركت ما اين ادعا را دارد که تمام امور تأسیساتی ساختمان را در دست دارد و يك تيم خبره مهندسي از ابتدايي‌ترين مرحله آن يعني مشاوره، طراحي و انتخاب برندها، خريد و انتخاب اجناس باکیفیت تا مراحل انتهايي، يعني نظارت بر اجرای کار را به نحو احسن انجام مي‌دهد. اين نه تنها براي پروژه‌هاي كوچك و متوسط، بلكه براي پروژه‌هاي بزرگ نيز صدق مي‌كند. در دفتر مركزي تهران مشاوره و طراحي‌ها را انجام مي‌دهيم و در شهرستان‌ها از افراد بومي براي اجرا بهره مي‌بريم و در نهايت، هر هفته نظارت را بر طرح‌ها داريم.
پيام ساختمان: پس مشتريان شما بيشتر شركت‌هاي ساختماني و انبوه‌سازان هستند؟
با شركت‌هاي ساختماني هم وارد مذاکره مي‌شويم ولي پيش مي‌آيد مشتري‌هايي در مناطقي از شهرها که به دنبال كيفيت بالا هستند به سراغ ما مي‌آيند؛ این‌طور نيست كه تنها پروژه‌های بزرگ داشته باشيم، مثلاً ممكن است كسي حتي آپارتمان 5 طبقه داشته باشد ولي در آن احساس رفاه نكند و تأسیسات آن با همان فكر و انتظارات قديمي طراحي شده باشد؛ اين نگاه حتي در شركت‌هاي ساختماني هم ديده مي‌شود؛ چرا كه اساس كار آنها بر مهندسي عمران است و حجم بالاي كار عمراني است. در جاهايي، ما حتي به عنوان شاخه تأسیساتی، اين شركت‌ها به مذاكرات وارد مي‌شويم و پیشنهاد و مشاوره خودمان را به اطلاع كارفرما مي‌رسانيم. تأسيسات قلب تپنده ساختمان است، ممكن است در ساخت ساختمان، يك ستون بتني نصب شود و در نهايت ممكن پس از سال‌ها یک سانتي‌متر نشست داشته باشد، اما ساكنان هر ساختمان با تأسیسات در تماس روزمره هستند و کیفیت تأسیسات در احساس رضايت آنها تأثير مستقيم دارد؛ اين است كه ما به صورت رايگان مشاوره مهندسي اوليه را مي‌دهيم، زیرا معتقدیم در هر جايگاهي كه قرار داريم بايد بذر آن علم را بيفشانيم و سطح دانش عمومي را هم بالا ببريم. آنچه من از استادانم در دانشگاه آموخته‌ام نيز همين بود كه به عنوان يك مهندس در جامعه، وظيفه دارم بذر دانش مهندسي را بيفشانم.
پيام ساختمان: با اين توصيفات باید شركت در قبال خرابي‌ها هم پاسخگو باشد، به خدمات پس از فروش هم توجه داريد؟
از آنجا كه هم مشاوره و هم طراحي، خريد تجهيزات و كالاها، و اجرا بر عهده ما قرار دارد، در نهايت بايد در قبال مسئوليتي كه داشتيم پاسخگو باشيم؛ از اين رو خدمات پس از فروش شامل دو بخش است يكي به اجرا بازمی‌گردد چون ما در واقع كالايي را نمي‌فروشيم، بلكه کار اجرا را انجام می‌دهیم و مسئوليت آن را هم مي‌پذيريم، من مهندس پروژه هستم و مي‌دانم چه اتفاقي روي داده است و تا ساليان سال اگر مشكلي پيش آمد وظيفه دارم آن را اصلاح كنم، البته اين به صورت گارانتي نيست كه در قبال آن هزينه‌اي دريافت نشود! اما بخش دوم اجناسي است كه براي اجرا خریداری‌شده و در صورت بروز اشكال، آنها را به ما منتقل مي‌كنند و تنها پيگيري آن وظيفه ما است، يك سري تعهدات داريم و وظيفه ما رساندن مشتري به آن تعهدات است.