هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خصوصي‌سازي در عين مديریت يكپارچه

گروه تأسیسات: چندي پيش هوشنگ فلاحتيان، معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي از تغييرات مديريتي در توانير خبر داد. به گفته فلاحتيان ؛ شركت‌هاي مادر تخصصی در بخش نيروگاه‌هاي حرارتي و توزيع و فعاليت توانير در كنار معاونت برق وزارت نيرو به صورت يكپارچه به مديريت امور خواهد پرداخت.نشست خبري معاون وزير مجالي شد تا ناگفته‌هاي اين طرح بيشتر بر عرصه عمومي آشكار شود:
مديریت يكپارچه خواهد بود
فلاحتيان در مورد تأثير اين تصميم بر مديریت انرژي گفت: وظیفه توانیر کمافی السابق مدیریت صنعت برق است و معاونت برق به صورت یکپارچه بر تمام امور مدیریت می‌کند.وی تصریح کرد:‌ طبق قانون مدیریت شبکه‌های 400 کیلوولت، 230 کیلوولت و 63 کیلوولت به دست حاکمیت باقی می‌ماند و شرکت‌های توزیع و تولید هم باید واگذار شوند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ادامه داد: وظیفه شرکت مادر تخصصی توزیع این است که شرکت‌های برق توزیع استانی را برای اجرای اصل 44 آماده کند و سهام این شرکت‌ها در سه ماهه سوم امسال واگذار خواهد شد.
فلاحتیان با اشاره به شکل‌گیری شرکت مادر تخصصی تولید نیروگاه‌های حرارتی گفت: این شرکت‌ها نیروگاه‌های واگذار نشده را تبدیل به شرکت می‌کند و سپس شرکت واگذار خواهد شد. تاکنون نیروگاه‌ها به شکل دارایی واگذار شده‌اند و بدهی آنها باقی مانده است اما بعد از این نیروگاه پس از تبدیل به شرکت واگذار می‌شود. در حال حاضر حدود 20 هزار میلیارد تومان بدهی داریم که 9000 میلیارد تومان از این بدهی مربوط به شبکه بانکی است و 4500 میلیارد تومان نیز بدهی مربوط به نیروگاه‌های واگذار شده است که به صورت دارایی واگذار شده‌اند.
وي افزود: شرکت مادر تخصصی نیروگاه‌های حرارتی به شکل هلدینگ تشکیل می‌شود و هر کسی می‌تواند سهام شرکت‌های نیروگاهی را بخرد. بنابراین اصلاح ساختار صنعت برق هیچ‌گونه خدشه‌ای به یکپارچگی وارد نمی‌کند.
واگذاري‌هاي اشتباه بابت رد ديون
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به پرسشي مبنی بر اینکه تشکیل شرکت مادر تخصصی نیروگاه‌های حرارتی به خاطر عملکرد ضعیف سازمان خصوصی‌سازی در دوره قبل است که برخی از نیروگاه‌ها را بابت رد دیون واگذار کرده ،گفت: این موضوع به عملکرد ما برمی‌گردد و سازمان خصوصی‌سازی مقصر نیست چرا که  وظیفه خود را انجام داده است. وی در مورد بازگشت اين نيروگاه‌ها به وزارت نيرو گفت:هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته  و وزارت نیرو و دولت باید تعاملات خود را در این زمینه بیشتر کنند.
فلاحتیان تصریح کرد: برخی از افراد حقوقی که نیروگاه بابت رد دیون به آنها واگذار شده است هنوز برای تحویل نیروگاه به خاطر عدم رضایتی که داشته‌اند مراجعه نکرده‌اند. عمده نیروگاه‌هایی که بابت رد دیون واگذار شده‌اند به بانک‌ها داده‌شده که در حال رایزنی با آنها هستیم تا نیروگاه را به صورت شرکت ثبت کند یا نیروگاه را به وزارت نیرو بازگرداند تا به شخص دیگری واگذار شود.
وی در ادامه تاکید کرد:‌ وظیفه وزارت نیرو این است که کاری کند در فاز جدید بدهی نماند و نیروگاه‌ها در قالب شرکت واگذار شوند.
تدابير براي تابستان
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به افزایش درجه حرارت هوا در تابستان 93 نسبت به سال گذشته و لزوم برنامه‌ریزی برای گذر از تابستان بدون خاموشی گفت: پیش‌بینی می‌شود پیک بار در تابستان 93 حدود 50 هزار مگاوات باشد بنابراین تلاش می‌شود نیروگاه‌هایی که قول داده بودیم تا یکی دو ماه آینده آماده افتتاح شوند. بر این اساس 3 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های جدید تاکنون وارد مدار شده یا می‌شود که برای این 3 هزار مگاوات در مجموع 11 هزار میلیارد تومان و به تفکیک شش هزار میلیارد تومان در بخش نیروگاهی و 5 هزار میلیارد تومان در بخش انتقال، توزیع و فوق توزیع سرمایه‌گذاری شده است.
برق سرمایه‌گذار خارجی می‌طلبد
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اینکه بر اساس افق 1400 برنامه‌ریزی‌شده تا 50 هزار مگاوات علاوه بر 70 هزار مگاوات ظرفیت کنونی بر ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شود که بر این اساس ظرفیت نصب‌شده بیش از صد هزار مگاوات می‌شود، گفت: ما به دنبال ارتقای تکنولوژی و استفاده از فن‌آوری‌های جدید هستیم بنابراین تمایل زیادی به حضور سرمایه‌گذار خارجی در بخش احداث نیروگاه، بهینه‌سازی شبکه‌های توزیع و کاهش تلفات و احداث پست‌های 400 کیلوولت و 230 کیلوولت داریم.
فلاحتیان ادامه داد: از هر سرمایه‌گذار خارجی نیز برق را می‌خریم و تضمین می‌دهیم در دوره منطقی سرمایه او برگردد و سود قابل‌توجهی نیز داشته باشد.