هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سال 93 بي‌سابقه در توليد انرژي

گروه تأسیسات: سال 92 سال خوبي براي نفت ايران بود. به گفته منصور معظمي، معاون امور برنامه‌ريزي و نظارت بر منابع هيدروكربوني صادرات نفت ايران در 8 ماه گذشته دو برابر مدت مشابه بوده است. بررسي‌ها نشان مي‌دهد؛ ميزان صادرات نفت خام ايران در ژانویه 2012 به رقم 2 ميليون و 200 هزار بشكه بود كه در اوت همان سال به زير يك ميليون بشكه در روز رسيده بود. بر اين اساس در بازه زماني 7 ماهه صادرات ايران به 59 درصد رسيده بود. درحالی‌که در ماه‌هاي اوت 2013 تا فوريه 2014 يعني زماني كه دولت جديد به روي كار آمد اتفاق معكوسي رخ داد و ميزان صادرات نفت با 68 درصد رشد روبه رو شده است.
به اين ترتيب به گفته معاون وزير نفت با افزايش ميزان صادرات نفت و ميعانات گازي در سال 92، دولت حدود ١٠ ميليارد دلار درآمد مازاد نسبت به پيش‌بيني بودجه كسب كرده است. به گفته معظمي دولت بايد طبق قانون بودجه سال 92 روزانه يك ميليون بشكه نفت خام و 200 هزار بشكه ميعانات گازي صادر مي‌كرد كه اين ميزان 20 درصد افزايش يافته است. معظمي ادامه مي‌دهد: پيش‌بيني مي‌شود در سال 93  نيز ميزان صادرات از قانون بودجه بالاتر خواهد بود.
معاون وزير نفت متذكر مي‌شود سال جاري از نظر توليد انرژي سال بي‌سابقه‌اي خواهد بود و قرار است در اين سال بين 80 تا 100 ميليون مترمکعب به حجم توليد گاز كشور افزوده شود. وي همچنين به برنامه آينده ايران براي افزايش ظرفيت پالايشگاهي اشاره كرد و گفت:  تا سال 1397 ظرفيت پالايشي كشور از يك ميليون و ٧٠٠ هزار بشكه به ٣ ميليون بشكه در روز افزایش خواهد يافت.
سال‌هاي سخت سپری‌شده
گزارش‌هاي نهادهاي مالي و اقتصادي نشان مي‌دهد كه ثبات به اقتصاد ايران بازگشته و با رشد ملايمي در حال بهتر شدن است. در سال‌هاي گذشته به دليل تحريم‌هاي بين‌المللي مشكلاتي براي صادرات نفت ايران وجود داشت. هم‌اكنون نيز مقامات آمريكايي نگران‌اند كه افزايش تولید نفت ايران بهانه‌اي براي عبور از تحریم‌ها باشد و حتي توافقات هسته‌اي را تحت الشعاع قرار دهد. طبق توافقي كه در ژنو حاصل شد صادرات نفت ايران در دوره شش ماهه منتهي به 20 ژوئيه به طور ميانگين بايد يك ميليون بشكه در روز باشد؛اما از زمان امضای توافق در ماه نوامبر تا مارس صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی از این میانگین بالاتر بود.
اين اميد مي‌رود كه در سال 94 ميزان صادرات نفتي روند فعلي را حفظ كند. قرارداد گازي كه در سال 92 با كشور عمان امضا شده و صادرات گاز به كشور عراق كه از مهر 93 آغاز خواهد شد، اخبار امیدوارکننده‌ای است كه معظمي در جمع مديران صنعت پليمر  اعلام كرد. وي همچنين گفت در سال 97 ارزش صادرات گاز ايران به 80 ميليارد خواهد رسيد و ظرفیت پالایشی کشور از یک میلیون و 700 هزار بشکه به 3 میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.
بازارهاي انرژي ايران
چين بزرگ‌ترین مشتري نفتي ايران است. ميزان واردات اين كشور از ايران در ماه مارس 458 هزار بشكه در روز بود. به گزارش رويترز اين كشور در ماه آوريل 552 هزار بشكه نفت از ايران وارد مي‌كرد. به اين ترتيب چين واردکننده 60 درصد نفت توليدي كشور است. ويكتور شام، تحليلگر نفتي رويترز مي‌گويد: صادرات نفت ایران به چین کمی بیشتر است ولی کم و زیاد می‌شود و میانگین سالانه آن پایین تر از سطح تعیین‌شده بر اساس توافق هسته‌ای خواهد بود.
دومين مشتري ايران هند است كه در سه ماه نخست سال 2014 حدود 43 درصد صادرات نفت به اين كشور افزایش‌یافته و باعث شده آمريكا به اين كشور هشدار بدهد تا خريد نفت ايران را به سطح پايان سال 2013 يعني 195 هزار بشكه در روز نزديك كند. طبق برنامه هند بايد در ماه آوريل واردات نفت از ايران را كه در ژانويه به 412 هزار بشكه در روز رسيد به حدود 145 هزار بشكه در روز تنزل دهد. ژاپن نيز يكي از چهار خريدار عمده نفت ايران به حساب مي‌آيد؛ اين كشور روزانه 146 هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کند. كره جنوبي مشتري ديگر ايران در ماه مارس روزانه 129 هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرد . این در حالی است که میزان خرید نفت این کشور از ایران در ماه فوریه 217 هزار بشکه در روز بود. این کشور در ماه آوریل هیچ نفتی از ایران بارگیری نخواهد کرد.
ايران در نيمه دوم دهه گذشته روزانه حدود 4 ميليون بشكه نفت صادر ‌كرد ولي تحريم‌هاي شديد بين‌المللي در دو سال گذشته توليد و صادرات نفت را به شدت كاهش داد. آژانس بین‌المللی انرژی اوایل این ماه مقدار صادرات نفت خام و میعانات ایران را در ماه فوریه یک میلیون و 650 هزار بشکه در روز اعلام کرد که بالاترین میزان از ژوئن 2012 بود.
 ترکیه یکی دیگر از مقاصد اصلی نفت ایران در ماه‌های مارس و آوریل بود. از هنگام اعمال تحریم‌ها در سال 2012 و کاهش صادرات نفت ایران به کمتر از نصف، چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه تقریباً همه نفت صادراتی ایران را خریداری کرده‌اند.