راهكار شما چيست؟

شمار نشریه : 182

گروه تأسیسات: با نزدیک شدن به زمان اجرای مرحله دوم هدفمندي یارانه‌ها و گران‌ شدن قيمت كالاهاي مشمول از قبيل، آب و برق موجي از راهكارها و تبليغات براي مصرف كمتر توسط نشريات و رسانه‌ها منتشر شد. اين مرتبه مصرف بهينه تنها همچون كنشي اخلاقي تشويق نمي‌شود بلكه نياز ضروري است كه مردم اين ضرورت را با افزايش هزينه‌هاي جاري خود تجربه مي‌كنند و مسئولان با بحران انرژي كه بر اقتصاد و آينده كشور چنگ انداخته است. راهكارها مشخص است و مسيري است كه همه كشورها آن را پيموده‌ و نتايج مثبت آن را درك كرده‌اند اما فوريت آن به آگاهي همه شهروندان نرسيده است. نبود درك از مسئوليت شخصي، معضل ديگري است كه اين راه را دشوار مي‌كند. براي برانگيختن اين آگاهي به سراغ شهروندان رفتيم و از آنها كه مخاطب اصلي اين هدفمندي هستند، راهكار خواستيم:
امكان‌پذير است
يكي از شهروندان در پاسخ به سؤال پیام ساختمان مبني بر راهكارهاي صرفه‌جويي چنين پاسخ مي‌دهد: به سادگي مي‌توان از مصرف بي‌‌رويه جلوگيري كرد . به عنوان مثال ما قبل از اينكه قيمت حامل‌هاي انرژي و آب، برق و گاز افزايش پيدا كند آن را آزموده‌ايم. بنابراین برای تمامي پنجره‌هاي خانه درزگير گذاشته‌ايم و به همين سادگي پرت انرژي در خانه ما بسيار پايين است، تا جايي كه نيازي به گرم كردن زياد خانه حس نكرديم و در فصل زمستان شعله بخاري هميشه كم است و حتي برخي مواقع روي شمعک قرار دارد.وي افزود: علاوه بر درزگير روي پنجره‌ها و زير در‌ها، در اتاق‌ها را مي‌بنديم، همين كارها باعث شده هزينه  قبض گازي كه براي خانه ما می‌آید اغلب پايين باشد.
اين شهروند ادامه داد: در تابستان پنجره‌ها را باز مي‌گذاريم. چون هواي شهر كرج كه در آن زندگي مي‌كنم مناسب است و گاهی اوقات اصلاً نيازي به استفاده از كولر پيدا نمي‌كنيم. ضمن اینکه در خانه ما هيچ لامپ اضافه‌اي روشن نيست و در مورد برق بسيار صرفه‌جويي مي‌كنيم. لازم به ذکر است در زمان اوج مصرف از وسایل پر مصرف مانند ماشین لباس‌شویی،اتو و جاروبرقی استفاده نمی‌کنیم .
معتقد نيستم
پاسخ يكي ديگر از شهروندان به سؤال من اين است كه هیچ راهکاری براي مصرف بهينه ندارد، چراكه هيچ اعتقادي به آن ندارد. وي مي‌پرسد: چرا هر وقتی دولت دچار گرفتاري شد به مردم فشار می‌آورد. درحالی‌که بيشتر پرت و هدرروي انرژي مربوط به دولت است و مردم در آن نقش كمتري دارند. از نظر دولت همه چيز با پول قابل خريداري است، الآن معضل آلودگي را داريم درحالی‌که افراد پول مي‌دهند و با خرید طرح ترافیک روزانه ايجاد آلودگي می‌کنند. در مورد آب و برق و سوخت هم وضعیت همين است. اين شهروند مقصر اصلي هدرروي را خود دولت مي‌داند و ادامه مي‌دهد. چرا در سال‌های بي‌آبي دولت هيچ به فكر بهینه کردن مصرف خود نبوده و تازه به اين فكر افتاده است؛ آن هم به اين شكل كه به جاي اينكه بخش‌هايي كه واقعاً آب را هدر مي‌دهند ،جریمه کند مردم را در مضیقه قرار می‌دهد.
نياز به فرهنگ‌سازی است
يكي ديگر از شهروندان راه حل اساسي را فرهنگ‌سازي مي‌داند و مي‌افزايد: فرهنگ‌سازي نياز به متخصص دارد، نياز به پژوهش و برنامه‌ريزي دارد؛ استادان دانشگاه  و پژوهشگران بايد طرح بدهند و دولت بر اساس آن طرح‌ها كار كند.
وي به بودجه‌ای كه براي اين كار بايد در اختيار نهادهاي دانشگاهي و تحقيقاتي گذاشته شود، اشاره مي‌كند و مي‌گويد: فرهنگ‌سازي كار يك شبه‌ نيست و پروسه‌اي نيست كه در يك دوره يا دو دوره رياست جمهوري نتیجه بگيرد، ولي راه حل درست همين است و نتايج بلندمدت دارد. از او در مورد راهكارهاي خود وي براي مصرف كمتر مي‌پرسم كه پاسخ مي‌دهد: علیرغم اينكه توانايي تغيير در ابزارها و وسايل مورد استفاده خودم را ندارم ولي تا آنجا كه امكان داشته باشم در مصرف آب و برق رعايت مي‌كنم. كارهاي كوچكي است كه همه مي‌توانند آن را انجام دهند .
كارگر آگاه!
هرچند وجناتش به كارگران شباهتی نداشت ولي خود را كارگر ساده معرفي كرد. محمد در مورد راهكارهاي خود این‌گونه شرح مي‌دهد: استفاده از شيرآلات كم مصرف اهرمي، چشمي و پدالي براي استفاده بهينه از آب، استفاده از لامپ‌هاي كم مصرف LED كه هم اكنون بهينه‌ترين لامپ‌ها هستند و استفاده از پنجره‌هاي دوجداره و سه جداره مي‌تواند تا حد زيادي جلوي هدرروي انرژي را بگيرند. وي مي‌افزايد: وسايل گرمايشي و سرمايشي را بايد با وسايل كم مصرف‌تر جايگزين كرد.  همچنين بايد از شيرهاي ترموستات براي رادياتورها استفاده كرد.
این شهروند ادامه می‌دهد: سرويس به موقع‌ موتورخانه‌ها به ویژه مشعل آنها در مصرف بهينه و راندمان موتورخانه تأثير زيادي دارد. البته خريد همه اين وسايل سرمايه زيادي لازم دارد به همين دليل بايد تسهيلاتي فراهم شود تا با وام‌هاي كم بهره مردم بتوانند خانه‌ها و وسايل منزل را از نظر انرژي بهينه كنند.
سبك زندگي پرمصرف
آخرين نفري كه مخاطب من قرار مي‌گيرد سبك زندگي مردم را دليل مصرف بالاي انرژي مي‌داند: در فرهنگ ما لباس گرم داخل خانه مرسوم نیست و به جاي اينكه لباس گرم داخل خانه بپوشيم سعي مي‌كنيم محيط خانه را گرم كنيم و در عوض لباس‌هاي راحت بپوشیم. وي افزود: در يك كلام فردگرايي نداريم و خانواده‌ها براي خودشان زندگي نمي‌كنند و اين روش پرمصرف است.