بلاتکلیفی تعاونی ‌های مسکن مهر

شمار نشریه : 182

فلسفه تشکیل تعاونی‌های مسکن این بود که خانواده‌هایی که امکان خرید زمین و مسکن را ندارند با کمک این نهادها خانه‌دار شوند. با آغاز طرح مسکن مهر، شرکت‌های تعاونی در این طرح نیز مشارکت کردند، اما عملاً به دلیل تأخیرهای طولانی برای تحویل مسکن یا هزینه‌های زیاد کارآمدی خود را از دست دادند.
از طرفی گردانندگان تخصص لازم در زمینه کاری و آشنایی به قانون تعاونی‌های مسکن مهر را نداشتند و از طرف دیگر نیز در ابتدای امر هیئت‌مدیره قیمتی را به اعضا اعلام کرد که کارشناسی شده نبود، در نتیجه مجبور  به انجام کار با همان هزینه شدند که این اقدام منجر به طولانی و زمان بر شدن پروژه‌ها یا پرداخت‌های بیشتری شد.
 اگرچه نوسانات قیمتی ناشی از بی‌ثباتی اقتصادی و رشد نرخ مصالح ساختمانی، کارگر و ... طی این سال‌ها این مشکلات را دو چندان کرد، اما برخی از تعاونی‌های مسکن مهر نیز با استفاده از این شرایط تخلفات زیادی انجام دادند، همانند برخی متخلفان شهر جدید پرند که اکنون پس از گذشت 5 سال واحدها را به خریداران تحویل نداده‌اند و هر بار هم درخواست پول بیشتری از متقاضیان دارند.
یکی از خریداران واحدهای مسکن مهر عضو تعاونی پرند دراین‌باره، به پیام ساختمان گفت: ما مستأجر هستیم و با توجه به ثبت‌نام از سال 86 تاکنون، تعاونی ما هنوز ساخت‌وساز را به اتمام نرسانده است. وی افزود: 70 درصد از مبلغ را تاکنون پرداخت کرده‌ایم و موعد تحویل سال گذشته بود و شکایات ما نیز راه به جایی نمی‌برد.
یک فرهنگی که یکی از واحدهای مپسا را خریداری کرده با بیان اینکه تعاونی و مسئولان دیگر هیچ‌کدام پاسخگو نیستند، بیان کرد: شرط تحویل واحدها تا خرداد 92 بوده اما کسی پاسخگو نیست و دوندگی‌های ما نیز بی‌فایده است.خریدار دیگری گفت: پس از 18 سال اجاره‌نشینی، در سال 87 برای مسکن مهر پرند ثبت‌نام کردم، دو سوم مبلغ را هم واریز کرده‌ام اما هنوز پروژه بلاتکلیف است.
اما این مشکلات تنها در تهران نیست، بسیاری از اعضای تعاونی‌های مسکن مهر شهرستان‌های کشور هم که از سال‌های 86 ثبت‌نام کرده‌اند، شکایات متعددی از عدم واگذاری واحد مسکونی خود دارند که همچنان ادامه دارد. بهانه‌ها از سوی مدیران تعاونی‌ها برای عدم تحویل نیز مشکلات ناشی از آورده‌های متقاضیان است، اما همه مشکلات این نیست. گذشت زمان نشان داد اعضایی هم که باقیمانده آورده نقدی خود را پرداخت کرده‌اند، پی در پی برای تحویل واحدهای مسکونی خود طبق زمان‌بندی از سوی خریداران با تأخیر در واگذاری روبه رو می‌شوند. 
برخورد بهتر است یا تعیین تکلیف
بر اساس این گزارش، در آخرین روزهای سال 92، نایب‌رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس از احتمال حضور وزرای پیشین مسکن و شهرسازی برای بررسی پرونده شکایات از مسکن مهر در کمیسیون اصل 90 خبر داد. شدت شکایات مردمی و شکایت شرکت‌های تعاونی مسکن مهر درباره نحوه اجرای تعهدات، نحوه اعطای تسهیلات بانکی به مسکن مهر و مشکلاتی که در حال حاضر متقاضیان مسکن مهر و پیمانکاران که برخی نیز شرکت‌های تعاونی داشته‌اند و همچنین عدم ایفای تعهدات، عدم تکمیل تأسیسات زیربنایی و روبنایی از جمله موضوعاتی است که در پرونده شکایات از مسکن مهر در کمیسیون اصل 90 به آن رسیدگی می‌شود. به این ترتیب، ابتدای امسال مهرآبادی، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر از پیگیری تخلفات تعاونی‌ها در مسکن مهر خبر داد. بناست دستورالعملی در این رابطه تهیه شود تا به این تخلفات رسیدگی شود. بر این اساس مقرر شده تا  اردیبهشت سال جاری، به مشکلات آن دسته از اعضای تعاونی‌هایی که در سامانه مسکن مهر وزارت راه‌وشهرسازي یا سامانه مسکن مهر وزارت تعاون ثبت‌نام کرده و کدرهگیری دریافت کرده‌اند، رسیدگی شود. این تاکید برای مشکلات شهر جدید پرند وجود دارد، حال سؤال این است که تکلیف متقاضیان سایر استان‌های کشور چیست؟ بر اساس گزارش‌های رسیده مردم زیادی از جنوبی‌ترین استان کشور تا شمالی‌ترین آن، مدت‌هاست به امید صاحب‌خانه شدن و پرداخت تمام دارایی‌های خود در این تعاونی‌ها بلاتکلیف مانده‌اند. حال آیا مسئولان فراموش کرده‌اند که این افراد از اقشار ضعیف جامعه هستند و یا اینکه تاوان سیاست دوگانه متولیان اجرایی را متقاضیان بی‌بضاعتی باید بپردازند که سال‌هاست حتی برای پیگیری شکایات خود از این اداره به آن وزارتخانه سرگردانند.