هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شبیه چوب اما بهتر از چوب

سید علیرضا دهقان*
چوب پلاست، کامپوزیتی است که از ترکیب آرد چوب و مواد پلیمری مانند PP، PE یا PVC  به دست می آید و ظاهری شبیه چوب و خواصی همچون پلاستیک دارد و به دلیل شباهت و خواص فیزیکی، مکانیکی می‌تواند در بسیاری از موارد جایگزین محصولات ساخته‌شده از چوب یا پلاستیک شود. مهم‌ترین مصارف آن در صنایع ساختمانی، کفپوش فضای خارجی، نمای ساختمان، دیوارکوب، نرده ،حاشیه استخرها، محوطه‌سازی ، بام سبزroof garden،گلدانflower box و ... است.
چوب پلاست به دلیل مقاومت در مقابل رطوبت و موریانه، دارا بودن قابلیت بازیافت، دیر سوز بودن،امکان استفاده از مواد بازیافتی و دست دوم به عنوان مواد اولیه و همچنین کاهش قیمت تمام‌شده بسیار مقرون به صرفه است.
قیمت چوب پلاست در مقایسه با "ترمو وود" به مراتب ارزان تر می‌باشد که این دلیل مهم، انگیزه بسیار خوبی برای سازندگان ساختمان و همچنین مهندسین طراح جهت استفاده از این محصول می باشد. تولید با ماشین‌آلات پلاستیک به روش تزریق و اکستروژن به صورت مقاطع توخالی، توپر و ورق، امکان شکل دهی و فرم دهی آسان، امکان تولید به صورت رنگی و دارای قابلیت روکش کردن و رنگ کردن، این محصول را به عنوان جایگزین مناسبی برای چوب و پلاستیک مطرح نموده است.این محصول ترکیبی از زیبایی چوب و دوام پلاستیک است.
یکی از جدیدترین کالاهای تولیدی داخل در زمینه ابزارهای طراحی داخلی ،فضای خارجی و نماWood plastic composite است که از ترکیب الیاف چوب با پلاستیک (PP,PE,PVC) به همراه  مواد افزودنی  مورد نیاز تولید می‌گردد که به اختصار wpc می‌نامند. چوب پلاستیک یاPolywood کامپوزیت های چوب -پلاستیک که به شکل پروفیل و صفحات توپر یا تو خالی تولید می‌شوند و دارای سابقه‌ای 20 ساله در جهان هستند. خصوصیات استثنایی این کامپوزیت ها که ترکیبی از زیبایی چوب و دوام پلاستیک می‌باشند، سبب شده که در کشورهای مختلف این محصولات بسیار محبوب و قابل‌اعتماد باشند. این محصولات دارای ویژگی‌هایی مانند دوام بالا، نگهداری آسان و کم هزینه، مقاوم در برابر رطوبت و آفتاب، مقاوم در برابر حشرات و باکتری‌ها، مقاوم در برابر آتش و عوامل جوی و عدم ایجاد ترک و شکاف، زیبایی و حس چوب، ابزار خوری همانند چوب، امکان ایجاد طرح‌های متنوع، جذاب، سازگار با محیط‌زیست و قابل بازیافت، نصب بسیار آسان و سریع می‌باشند.

*کارشناس ارشد صنایع چوب شرکت ون وود