هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

طرح‌ جامع حفاظت از بافت‌ تاریخی شیراز آماده شد

بافت‌ تاریخی شیراز که در این چند سال اخیر دچار آسیب‌های جدی شده بود این‌بار قرار است با اجرای طرح کلان میراث‌فرهنگی سرو سامانی پیدا کند.
 «مصیب امیری» مدیر کل میراث‌فرهنگی استان فارس معتقد است، در خصوص اجرای طرح جامع حفاظت از بافت تاریخی شیراز با دستگاه‌ها و سازمان‌های شهری رایزنی شده تا در مرحله اول مقدمات و انگیزه‌ای ایجاد شود تا سکنه و افرادی که بافت‌ را ترک‌ کرده‌اند دوباره به بافت تاریخی شیراز بازگردند.
 او گفت: در این خصوص تلاش کرده‌ایم تا با ارائه امتیازات و  ایجاد انگیزه‌های تشویقی مقدمات بازگشت مردم به بافت تاریخی شیراز را فراهم کنیم چراکه اعتقاد داریم اگر مردم در بافت تاریخی حضور داشته باشند و به خانه‌ها و محله‌‌ّ تاریخی خود علاقه‌مند باشند هیچ قدرتی بالاتر از مردم نیست و نمی‌تواند بافت تاریخی شیراز را تخریب کند.
مدیر کل اداره میراث‌فرهنگی استان فارس فرهنگسازی را مقوله‌ای ارزشمند توصیف کرد و ادامه داد: اگر نگاه‌ منفی که در سطح جامعه به بافت‌های تاریخی وجود دارد تغییر پیدا کند و مردم به بافت به‌عنوان ثروت نگاه کنند بدون شک بافت‌‌های تاریخی رونق پیدا می‌کند. البته این مقوله موضوعی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد و نیازمند برنامه‌ریزی‌ّهای کلان و دراز مدت است.
 امیری همچنین در پاسخ به این سوال که واکنش میراث‌فرهنگی در برابر قدرت‌ دستگاه‌هایی که به‌دنبال تخریب بافت‌ تاریخی شیراز هستند چیست گفت: هیچ قدرتی بالاتر از قدرت مردم نیست. اگر مردم به ارزش‌های فرهنگی و اقتصادی بافت‌های تاریخی پی ببرند هیچوقت حاضر به ترک بافت و تخریب آن نمی‌شوند و موضوعی که هم‌اکنون در اولویت میراث‌فرهنگی است اطلاع‌رسانی نسبت به ارزش‌ّهای بافت‌های تاریخی و تعاملی است که دستگاه‌های مختلف  برای حفظ بافت به آن نیازمند هستند.