هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فلزات چکش‌کاری شده در دکور خانه

برخلاف فلزات سرد و بی روح همچون استیل‌های ضد زنگ و نیکل که در طراحی‌های مدرن استفاده بسیاری از آنها می‌شود، فلزات چکش‌کاری شده طرفداران چندانی ندارند. در صورتی که این فلزات زیبایی هنری دارند و برای استفاده در خانه و تزئینات داخلی مناسب تر به نظر می‌رسند.
فلزات چکش‌کاری شده به دلیل بافتی که دارند، الگو و بافت خاصی را نیز نمایش می‌دهند. در ضمن، ضدخش هستند یا دست‌کم، خراشیدگی‌ها روی آنها دیده نمی‌شوند. یا خیلی به ندرت دیده می‌شوند.
فلزات چکش‌کاری شده بسته به نوع فلزی که با آن ساخته‌شده‌اند، کارکردهای متفاوت و چندمنظوره دارند. این فلزات را می‌توانید در طرح‌ها، رنگ‌ها، جنس و کیفیت متنوع در بازار پیدا کنید. البته، فرم چکش خوردن آنها نیز بافت‌های متفاوتی ایجاد می‌کند و در نتیجه ظاهر متفاوت از هم دارند. اما همین چکش خورده شدن، طرح هنری جالبی به این فلزات می‌بخشد که می‌توانید با کمی خلاقیت از آنها برای تزئین خانه خود استفاده کنید.
دیوار پشت کابینت‌ها
یکی از بهترین مکان‌ها برای استفاده از ورق‌های فلزی چکش‌کاری شده، دیوارهای پشت کابینت‌های آشپزخانه است. این ورق‌ها، هزینه کمتری دارند و با جفت کردن رنگ آنها با کابینت‌ها می‌توانید از دوام و مقاومت بالای آنها نیز بهره بگیرید. همان طور که قبلاً هم اشاره کردیم، خیلی دیر خراشیده می‌شوند و این مسئله در آشپزخانه بسیار اهمیت دارد. در ضمن فلز است و راحت با یک دستمال و آب تمیز می‌شود.
ورق‌های فلزی چکش‌کاری شده عموماً از فلزات انعطاف‌پذیر همچون مس، برنج، روی یا قلع ساخته می‌شوند. از فلزات سخت تر همچون استیل نیز برای این منظور استفاده می‌شود اما چکش‌خور کردن آنها بسیار دشوار است و شاید طرح جالبی از کار درنیاید.
این ورق‌ها در اندازه‌های متفاوت عرضه می‌شوند و اصولاً اندازه آنها به جنس فلزشان بستگی دارد. به طور مثال، ورقه‌های برنجی یا مسی عموماً در اندازه‌های یک در سه متری عرضه می‌شوند.
ایجاد طرح با ضربه‌های چکش روی ورق‌های فلزی می‌تواند سال‌ها به طول بینجامد یا اینکه در عرض یک هفته تمام شود. این مسئله به هنرمند و طرحی که می‌خواهد روی فلز پیاده کند بستگی دارد. البته جنس فلز نیز در این راستا بی تأثیر نیست.نصب  ورق‌های فلزی چکش‌کاری شده خیلی هم آسان نیست زیرا باید پیش از نصب کاملاً تراز شوند.
کانتر آشپزخانه
روی کانتر آشپزخانه عموماً از سنگ یا فلز استفاده می‌کنند. یکی از بهترین ایده‌ها که باعث زیبایی بیشتر این بخش از آشپزخانه نیز می‌شود، بهره گرفتن از ورق‌های فلزی چکش‌کاری شده به عنوان سطح رویی کانتر است. برخی از فلزات همچون مس برای این منظور مزیت‌های ویژه‌ای هم دارند. مزیت استفاده از ورق‌های مسی برای سطح روی کابینت‌ها این است که این فلز ضد میکروب می‌باشد.
اگر اندازه ورق مسی بزرگ باشد، می‌توانید به صورت یکپارچه از آن بهره بگیرید. اگر این‌طور نیست، مجبور هستید  بخش‌های مختلف کانتر را جداگانه بپوشانید. اگر از فلزات ساده و صیقلی برای سطح روی کانتر استفاده کنید، زیبایی چندانی ندارد. اما فلزات چکش‌کاری شده چون بافت دارند، زیباتر دیده می‌شوند و در نگاه نخست نیز مشخص نمی‌کنند که فلزی هستند.
این کانتر با ورق روی چکش‌کاری شده پوشیده شده و بافتی که دارد به هیچ‌وجه سردی فلز را به بیننده منتقل نمی‌کند.