هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عمارتی‌ مسحورکننده

گروه معماری و دکوراسیون: دیدار از قصرها و بناهای ماندگار در کشورهای دیگر می‌تواند برای معماران و طراحان ما بسیار آموزنده باشد.نوع معماری ،شیوه تزیینات و نوع مصالح عواملی است که می‌تواند راهنمای دانشجویان معماری باشد.
بنای دارالحجر در کشور یمن یکی از این قصرهای رویایی است. این قصر با نمای ویژه و پنجره‌های سفید رنگ خود که بر زمینه سنگ‌های سیاه رنگ گرانیت و بر فراز صخره‌ای طبیعی ساخته‌شده همواره یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری یمن است. این بنا یک عمارت تاریخی است که در مرکز وادی الظهر در 14 کیلومتری شهر صنعا قرار دارد.
این دژ‌‌ ـ‌ قصر نظامی ‌روی ارتفاعات صخره‌ای شمال غربی شهر صنعا ساخته‌شده و دارای اهمیت زیادی در تاریخ این کشور است. می‌توان این دژ را نمایانگر سبک ویژه معماری یمن دانست که همه‌ساله هزاران گردشگر از سراسر جهان برای دیدن آن به این کشور سفر می‌کنند. نام این محل برگرفته از سنگ‌های گرانیت ویژه‌ای است که بنا را با آن ساخته‌اند. در مورد پیشینه این بنا در بین پژوهشگران اختلاف نظر وجود دارد. عده‌ای ساخت آن را به دوران پیش از اسلام نسبت می‌دهند و عده‌ای نیز اعتقاد دارند این بنا در دوره تسلط ترکان عثمانی بر سرزمین یمن ساخته شده است.
بنای امروزی این قصر بدون تردید به اواخر قرن دوازدهم هجری بر‌می‌گردد و سازنده آن نیز فردی به نام علی بن صالح‌العمری است که دانشمندی فرزانه بود. از وی آثار زیادی به جای مانده که البته در بین آنها دارالحجر از همه مهم‌تر و بزرگ‌تر است.
در بخش شمالی کاخ یک آبگیر مدور وجود دارد که مشابه این آبگیر در شهر قدیم صنعا نیز هست. این کاخ تنها یک ورودی در سمت شمالی دارد که دارای راه‌پله‌ای سنگی است. قصر دارای 35 اتاق، دفتر کار، انبار و... است که در سالن مرکزی قصر یک راه‌پله بسیار زیبا گردشگران را به ایوان‌ها و بالکن‌های بسیار باشکوه هدایت می‌کند. اگر در روزهای جمعه یا شنبه برای بازدید به این قصر بروید ممکن است شانس دیدن یک عروسی به سبک یمنی را نیز داشته باشید.