هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ملکه جنگل بی‌خانه می‌شود

گروه معماری و دکوراسیون: خانه عزت‌الملوک ساسانی مشهور به ملکه جنگل در حالی در منطقه پونل رو‌به تخریب و ویرانی قرارگرفته که این بنا یکی از خانه‌های ارزشمند گیلان محسوب می‌شود، اما به دلیل خودداری مالک از پرداخت نیمی از هزینه مرمت، در شرف نابودی کامل قرار گرفته است. آن طور که اخوان معاون میراث فرهنگی گیلان می‌گوید تلاش‌های اداره میراث فرهنگی گیلان برای رضایت مالک و مرمت این خانه تاریخی به جایی نرسیده است.
می‌گویند؛ عزت‌الملوک ساسانی که در بین گیلانی‌ها از احترام و محبوبیت خاصی برخوردار بوده به ملکه جنگل شهرت داشته است. او که از رهبران ایل تالش بوده در بین سال‌های 1315 در منطقه پونل و در روستای رینه سکونت داشت. درحال‌حاضر از ملکه جنگل گیلانی‌ها خانه‌ای با معماری منحصربه‌فرد به‌جامانده که رو به ویرانی قرار گرفته است.
 مجید اخوان، معاون میراث فرهنگی گیلان به این خانه تاریخی اشاره دارد که در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. او می‌گوید: با اینکه اداره میراث فرهنگی استان به لحاظ اعتبار و بودجه از وضعیت مناسبی برخوردار نیست اما از مالک بنا چندین بار تقاضا کرده که خانه را به صورت مشترک مورد مرمت و بهسازی قرار دهند.
 به گفته اخوان: این بنا یکی از خانه‌های تاریخی و منحصربه‌فرد گیلان محسوب می‌شود و اداره میراث فرهنگی حاضر است با پرداخت 50 درصد از هزینه‌های مرمت وضعیت خانه را بهبود ببخشد.اما آن طور که معاون میراث فرهنگی گیلان می‌گوید: مالک خانه هنوز راضی به مرمت و بهسازی نشده است. این در حالی است که در منطقه پونل خانه‌های بسیاری از خانواده ساسانی به‌جامانده که یکی پس از دیگری از بین می‌روند.