برخی شیپور را وارونه زدند

شمار نشریه : 182

گروه گزارش: طی یک سال گذشته برخی اخبار و نقل‌قول‌های رسمی و غیررسمی مبنی بر بروز اختلاف در هیئت‌مدیره «انجمن صنفی پیمانکاران شرکت‌های ساختمانی، تاسیساتی و تجهیزاتی استان تهران» در فضای رسانه‌های صنعت ساختمان کشور منتشر شد که البته برخی وقایع مثل استعفای ناگهانی و اعتراضی تعدادی از اعضای هیئت‌مدیره انجمن و به حد نصاب نرسیدن مجمع عمومی آن پس از 5 بار برگزاری که منجر به تصویب گزارش تراز مالی سال 91 و بودجه سال 92 در انتهای سال 92 شد، آن اخبار را تقویت و تأیید می‌کرد. این روزها این بحث مطرح است که انجمن پیمانکاران استان تهران به دو یا سه انجمن تبدیل شود؛ به این نحو که بر اساس کمیته‌هایی که در حال حاضر در انجمن وجود دارد، انجمن‌های تخصصی متفاوتی مثلاً انجمن پیمانکاران برقی، انجمن پیمانکاران ساختمانی، انجمن پیمانکاران تأسیساتی و ... تشکیل شود.
برای بررسی دقیق در این رابطه به سراغ رئیس اداره تشکل‌های کارگری و کارفرمایی اداره کل کار و امور اجتماعی استان تهران رفتیم و جزئیات موضوع را از مهندس مجید سالارکیا پرسیدیم.
پیام ساختمان: برخی از اعضای انجمن پیمانکاران استان تهران انتخابات قبلی انجام‌شده این انجمن را زیر سؤال می‌برند. نظر شما چیست؟
از نظر قانونی جایگاه ما در انتخابات هیئت‌مدیره انجمن‌ها نظارتی است و نقش اجرایی نداریم. مجمع عمومی انجمن‌ها به عنوان بالاترین رکن آن تشکل صنفی، کارهای برگزاری مجمع و انتخابات را انجام می‌دهد و ما فرایند برگزاری مجمع و انتخابات را نظارت و در نهایت بر اساس آئین‌نامه یا انتخابات را تأیید می‌کنیم و یا نمی‌کنیم. در این فرایند هر کسی هم به نتیجه انتخابات اعتراض دارد طی مدت قانونی می‌تواند شکایتش را اعلام کند. ما بر فرایند رسیدگی به شکایات توسط هیئت‌رئیسه انجمن هم نظارت داریم ولی همچنان دخالت نمی‌کنیم. از این رو معتقدیم در انتخابات گذشته انجمن این فرایندهای قانونی انجام‌شده و لذا الآن دیگر پرداختن به آن موارد وجاهت قانونی ندارد و ما هم نمی‌توانیم در این محدوده زمانی به این مسائل ورود کنیم.
پیام ساختمان: برای حل اختلافات بین اعضای هیئت‌رئیسه یا اعضای انجمن‌ها ،تکلیف قانونی برای شما در نظر گرفته شده است؟
ما هیچ تکلیف قانونی برای رفع اختلاف نداریم. عموماً در اساسنامه انجمن‌ها «هیئت داوری» دیده‌شده و افرادی که اختلاف یا شکایت دارند می‌تواند بر اساس آن عمل کنند. اگر هم هیئت داوری نداشته باشند مستقیماً باید به دادگستری مراجعه کنند. یعنی شاکیان باید شکایتشان را به دادگستری و مراجع قضایی ببرند و مثل سایر شکات عادی دیگر تشکیل پرونده بدهند.
پیام ساختمان: چرا در قانون دیده نشده تا اداره کار بتواند در این اختلافات ورود کند؟
چون اصلاً انجمن‌ها به نوعی سازمان مردم نهاد هستند و قرار نیست جزو دوایر دولتی شوند؛ بلکه باید خودشان، خود را اداره، مدیریت و رفع اختلاف کنند. اگر قرار باشد دولت در انجمن‌های صنفی دخالت، نظارت و رفع اختلاف کند دیگر تشکل‌های مردم‌نهاد معنی پیدا نمی‌کند.
در سازمان‌های مردم نهاد هر گروهی که به هر دلیل بتواند جماعت بیشتری را در آن صنف با خودش همراه کند مدیریت انجمن را در دست می‌گیرد. الآن برخی از دوستان در انجمن صنفی پیمانکاران شرکت‌های ساختمانی، تأسیساتی و تجهیزاتی استان تهران به هر دلیلی نتوانستند این کار را بکنند و گروه دیگری، که مخالفانشان می‌گویند «پیمانکاران برق» یا «کسانی که همه اهل فلان نقطه کشور هستند» قدرت را به دست گرفتند. در این شرایط اداره کار باید چه کند؟ ما می‌توانیم بگوییم شما هم بروید و در انتخابات بعدی با پیمانکاران ساختمانی اهل فلان نقطه از کشور تجمیع آرا کنید و این قدرت را پس بگیرید. این آزادی وجود دارد و ما نمی‌توانیم در آن دخالت کنیم. موضوع فقط رأی بالاتر است. مهم این است که ما اجازه ندهیم در این فرایند تخلف صورت بگیرد و مثلاً افراد غیر عضو و غیر مرتبط نباید رأی بدهند. ما باید در این حد نظارت داشته باشیم ولی دخالت در جزئیات، نه وظیفه ماست و نه اختیار چنین کاری را داریم.
پیام ساختمان: جدا شدن برقی‌ها، تأسیساتی‌ها و ساختمانی‌ها پیشنهاد شما بود؟
بله، پیشنهادی بود که ما دادیم، چون در مورد تشکل‌ها اعتقاد ما «درخت تشکل ها» است. یعنی درست این است که تشکل‌های کوچک تشکیل شوند و از به هم پیوستن آنها، بدنه اصلی شکل بگیرد. به عبارت دیگر ساختار تشکل‌های صنفی باید به این صورت باشد که از تشکل‌های کوچک شروع شود و به تشکلی استانی و از آنجا به تشکلی کشوری منتج شود. منتها در سال‌های اولی که قانون کار اجرا می‌شد برخی افراد این شیپور را وارونه زدند! یعنی اول تشکلی استانی تشکیل دادند و با این کار، خودبه‌خود تشکل‌های کوچک تر و زیرمجموعه را از اعتبار خارج کردند. این کار غلطی است و اصرار ما این است که تشکل‌ها از کوچک به بزرگ تشکیل شود که باعث سلامت کار و جلوگیری از رانت می‌شود. این دلیل اصلی پیشنهاد ماست و این مسیرِ قانونی و درست «شکل گرفتن تشکل های بزرگ تر از تجمیع تشکل های کوچک» در همه جای دنیا انجام می‌شود.
پیام ساختمان: فکر می‌کنید کدام گروه در انجمن فعلی بماند و کدام گروه انشعاب کند؟
فعلاً دعوای اصلی بر سر ساختمان انجمن است و گرنه هر کدام از گروه‌ها می‌توانند جدا شوند و ما مخالفتی نداریم اما هر کدام که جدا شود ساختمان را از دست می‌دهد و به خاطر همین نمی‌خواهند خودشان بروند. ولی از نظر قانونی فرقی ندارد که کدام گروه جدا می‌شوند و انجمن جداگانه‌ای را تشکیل می‌دهند. ما برای این که اختلاف‌های آنها کم شود توصیه کردیم هر کدام انجمن جداگانه‌ای تشکیل بدهید که این قدر با هم درگیری نداشته باشید. الآن مشکل این است که هر کدام می‌گوید دیگری باید برود برای خودش انجمن تشکیل دهد و دعوایشان فعلاً بر سر این است. این راه را ما به آنها پیشنهاد کردیم و فکر می‌کنیم برای این که درگیری‌شان با هم کم شود راه درستی است.
پیام ساختمان: واکنش معترضان انجمن به پیشنهاد شما چه بود؟
از پیشنهاد ما استقبال نشد چون بحث این دوستان بر سر ساختمان انجمن است و گرنه کار درست این است که این دوستان تشکل‌های کوچک منطقه‌ای تشکیل دهند و هر کدام هم برای خودشان باشند: برقی‌ها، ساختمانی‌ها، تأسیساتی‌ها در سطح مناطق دفتر تشکیل بدهند تا به سطح استان برسند و کانون استانی پیمانکاران آن صنف را تشکیل بدهند. بعداً اینها می‌تواند در کانون استان از ترکیب این تخصص‌ها یک کانون‌انجمن‌های صنفی برق و ساختمان و مکانیک و غیره تشکیل بدهند. ولی این دوستان اول انجمن استانی تشکیل داده‌اند که قابل خرد کردن و تجزیه نیست و تمایل و علاقه‌ای هم به این کار نیست و عملاً چنان تشکل کوچکی نه قدرت مالی دارد نه جاذبه‌ای و نه قدرتی. به خاطر همین از این موضوع کمتر استقبال می‌شود.