هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تلاش برای تسهیل فروش مسکن مهر

گروه گزارش: طی دو سه سال اخیر در خصوص قانونی یا غیرقانونی بودن خرید و فروش مسکن مهر از سوی مقامات و مسئولان مرتبط با این طرح ،حرف‌ها و سخنان ضد و نقیض بسیاری گفته شده است. اما این روزها درحالی‌که همچنان و هنوز مصوبه‌ای از دولت در خصوص آزاد بودن این معاملات صادر نشده است، صفحات آگهی‌های روزنامه‌ها از وجود بازار گرمی در این حوزه حکایت می‌کند. برای یافتن یقین صد درصد از وقوع چنین اعمالی؛ که هنوز مشخص نیست تخلف است یا خیر! کافی است سری به بنگاه‌های معاملات املاک در شهرهای جدید اطراف تهران بزنید تا از نزدیک به کرات شاهد وقوع این‌گونه معاملات اصطلاحاً قولنامه‌ای باشید. از سوی دیگر برخی شایعات و اخبار غیررسمی، گویای تهیه دستورالعمل جدید خرید و فروش مسکن مهر در وزارتخانه راه و شهرسازی است که از قرار مراحل نهایی را طی می‌کند و به زودی توسط وزیر راه و شهرسازی امضا و ابلاغ خواهد شد. به منظور پایان بخشیدن به حدس و گمان‌های بی‌شمار در این حوزه، اطلاعات درست و دقیق را از مشاور معاونت برنامه‌ريزي و اقتصاد حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی و دبير كارگروه فناوري اطلاعات آن معاونت خواستیم و مهندس فريدون پيرلورن به سؤالات ما پاسخ گفت.
پیام ساختمان: از دستورالعمل خرید و فروش مسکن مهر چه خبر؟
در سال قبل دستورالعملی با عنوان «دستورالعمل معاملات ثانویه مسکن مهر» ابلاغ شد ولی، با توجه به اینکه در آن برای خریدار مسکن مهر هم شرط تعیین شده بود، قرار است وزارتخانه آن را اصلاح کند. یعنی قرار است برای اینکه کارهای خریدار و فروشنده تسریع شود شرایط قبلی را، مثل شرط سبز بودن فرم جیم و شرط باز پرداخت 10 درصد تسهیلات، را برداریم و شرط جدید هم نگذاریم. یا مثلاً قبلاً تعیین شده بود واحدهایی که آورده متقاضی آن کامل نشده قابل خرید و فروش نیست ولی در بخشنامه در حال اصلاح، پیش‌بینی‌شده که اگر کسی درصدی از مبلغ را هم پرداخته بتواند آن را بفروشد. در دستورالعملی که در حال ویرایش است و هنوز نهایی و ابلاغ نشده این شروط حذف شده است که البته این دستورالعمل فعلاً قطعی نشده و هنوز در دست تکمیل است.
پیام ساختمان: چرا رویکرد وزارتخانه نسبت به این موضوع این قدر متفاوت شده است؟
چون دستورالعمل قبلی بر اساس مصوبات دولت قبل تهیه شده بود ولی دولت جدید مصوبات دولت قبل را لغو کرد و دستورالعمل جدید هم قرار است بر اساس مصوبات جدید تهیه شود. الآن تلاش ما این است که کار خرید و فروش تسهیل و تسریع شود. یعنی خرید و فروش آن در بازار مثل هر کالای دیگری باشد که خرید و فروش می‌شود، که به غیر از ملاک‌هایی که عرف است و موانع قانونی، شرط دیگری وجود ندارد.
پیام ساختمان: سرنوشت خرید و فروش‌های قولنامه‌ای چه می‌شود؟
به هر حال دارد انجام می‌شود و قانون هم منع نکرده است. خرید و فروش چیزهایی که منع قانونی دارد تخلف است وگرنه سایر مسائل از دید قانون بلامانع است. در دستورالعمل جدید هم خرید و فروش مسکن مهر صرفاً با شرط «عدم بدهی معوق انتقال دهنده به بانک عامل از بابت اخد تسهیلات دریافتی» و «به دولت بابت اجاره عرصه» بلامانع است؛ بنابراین مسکن مهر هم صرفاً اگر بدهکار به بانک (از جهت تسهیلات دریافتی) و بدهکار به دولت (از جهت اجاره عرصه) نباشد مثل سایر املاک است. تنها شروط آن همین است و لا غیر؛ البته بعد از ابلاغ دستورالعمل جدید. خرید و فروش قولنامه‌ای هم مانند سایر املاک و مطابق قوانینی است که الآن در کشور جاری و ساری است.
پیام ساختمان: ولی گویا خریدار در تعداد خرید واحدهای مسکن مهر محدودیت دارد.
بله، دستورالعمل جدید تبصره‌ای هم دارد که می‌گوید خریدار مسکن مهر اعم از شخص حقیقی و حقوقی فقط می‌تواند یک واحد مسکونی بخرد . البته همان طور که گفتم این دستورالعمل در دست بررسی است و هنوز قطعی نشده و فعلاً در حد پیشنهاد است.