هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مطالبات پيمان‌كاران تأديه شد

گروه گزارش: شورای هماهنگی تشکل‌های مهندسی، صنفی و حرفه‌ای کشور روز سه شنبه 25 فروردین‌ماه 93 در نشستی با معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، به طرح دیدگاه‌های خود پرداخت. نمایندگان 18 تشکل فنی و مهندسی کشور که اعضای شورای هماهنگی را تشکل می‌دهند هر دو ماه یک بار با دکتر محمدباقر نوبخت، در محل معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری تشکیل جلسه‌ای با عنوان «نهاد تعامل» داده و در خصوص مسائل و مشکلات تشکل‌های فنی و مهندسی کشور به گفتگو و تبادل‌نظر می‌پردازند.
جایگاه طرح‌های عمرانی در هدفمندی
دکتر نوبخت طی سخنانی در نهاد تعامل، ضمن اشاره به تعهدات دولت در سال 93 اظهار داشت: بر اساس قانون بودجه، در سال جاری در ماده ۷ اين قانون تصریح‌شده كه از منابع اصلاح يا افزايش قيمت‌ها حاصل مي‌شود، حداكثر ۵۰ درصد بين خانوارها توزيع خواهد شد، ۳۰ درصد به توليد اختصاص مي‌يابد و ۲۰ درصد نيز براي تأمين هزينه‌هاي عمراني و جاري دولت به خزانه واريز مي‌شود.
دكتر نوبخت با اشاره به آخرين نشست خود با شوراي هماهنگي تشكل‌هاي حرفه‌اي، صنفي و مهندسي كشور و تعهد دولت به تأديه مطالبات پيمانكاران در پايان سال ۱۳۹۲ گفت: سال گذشته، مطالبات پيمانكاران در قالب ۲۲ هزار ميليارد تومان نقدي و ۲ هزار ميليارد تومان به صورت اوراق مشاركت تأديه شد.
دكتر نوبخت با اظهار خرسندي از تحقق تعهد دولت به پيمانكاران افزود: در جهت فعال‌تر شدن نهادهاي مشاوره‌اي و پيمانكاري كه توسعه و سازندگي كشور به دست آنهاست، نبايد با عدم تحقق تعهدات مانع فعاليت آنها شويم. وي همچنين تأكيد كرد: ما در سال جديد از هم اكنون خود را موظف به رعايت انضباط مالي و اولويت دادن به پرداخت‌هاي عمراني مي‌دانيم.
معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور با اشاره به تدوين برنامه ششم توسعه تا پايان امسال و ظرفيت پيمانكاران در تحقق اهداف برنامه‌هاي توسعه تصريح كرد: ما موظف هستيم در جهت تقويت جايگاه شما تلاش كنيم.
برگزاری چهار نشست آمایش سرزمین
در نشست نهاد تعامل، رئیس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران در سخنانی به بیان دیدگاه‌های جامعه مهندسان مشاور ایران پرداخت.
هرمزد رامینه با بیان اینکه بیش از 850 شرکت عضو جامعه که حاصل 50 – 60 سال سرمایه‌گذاری این کشور در حرفه دانش بنیان هستند، رو به اضمحلال می‌باشند، گفت: نگاهی که به این حرفه طی سه دهه گذشته شده و سیاست‌هایی که در این ارتباط اعمال‌شده نیاز به بازنگری و تجدیدنظر اساسی دارد.
وی با اعلام این خبر که 4 نشست در 4 پنجشنبه خردادماه در مورد آمایش سرزمین برگزار خواهد کرد از دکتر نوبخت درخواست کرد سخنران اول این نشست‌ها باشد.
مهندس رامینه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به معضلات بیکاری در کشور که می‌تواند عواقب اجتماعی سنگینی را به بار آورد، تنها راه نجات از این گرفتاری را راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام و متوقف دانست و از طرف جامعه مهندسان مشاور در این خصوص اعلام آمادگی کرد.
وی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی فقط می‌تواند در اختیار بخش خصوصی گذاشته شود و شرکت‌های زیادی در قالب بخش خصوصی به دنبال پاک کردن صندوق هستند، گفت: ما انتظار داریم که منابع این صندوق در اختیار بخش خصوصی واقعی قرار داده شود و بهترین مرجع برای این تشخیص خصوصی بودن، شورای هماهنگی تشکل‌ها است.
رئیس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران در ادامه سخنانش به بیان مشکلاتی نظیر ضمانت 6 دانگ برای تضمین سرمایه‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذار در احداث طرح‌های زیربنایی  و کندی سامانه ساجات برای تمدید اعتبار گواهی‌نامه‌های صلاحیت شرکت‌ها پرداخت.