شیوه ارتفاع‌گذاری باید تغییر کند

شمار نشریه : 182

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان گفت: هم‌اکنون شیوه ارتفاع گذاری در شهر همدان بر اساس عرض معبر است که باید تغییر کند.
فرهاد فرزانه، در نشست هم اندیشی با هیئت‌رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان افزود: روش تعیین ارتفاع از عرض معبر باید به تراکم تغییر یابد و بازنگری طرح تفصیلی شهر همدان نیازمند چنین تغییری است.
مهندس فرزانه به برگزاری دوره‌های آموزشی اشاره کرد و گفت: با ارائه مناسب آموزش می‌توان سطح خدمات را افزایش داد، همچنین میزان هزینه‌های ساخت‌وساز کاهش می‌یابد چرا که ساخت‌وساز آگاهانه افزایش ایمنی و کاهش هزینه را در پی دارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان نیز در این جلسه اظهار کرد: در سالی که به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام‌گذاری شده است باید جهاد گونه برای شکوفایی اقتصاد کشور تلاش کنیم.
امیر متینی‌فرد با اشاره به اینکه ساختمان سرمایه ملی است و سالانه اعتبار فراوانی در این بخش هزینه می‌شود، افزود: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های فراوان در بخش مسکن، رعایت مقررات ملی ساختمان ضروری است چرا که در صورت عدم رعایت این مقررات، سرمایه‌گذاری‌های انجام شده از بین می رود.
مهندس متینی‌فرد استفاده از مهندس بومی در شهرستان‌ها را از سیاست‌های نظام مهندسی ساختمان برشمرد و گفت: تا زمانی که ظرفیت خالی در شهرستان‌ها وجود داشته باشد از مهندس بومی استفاده می‌کنیم و چنانچه ظرفیت‌ها تکمیل شود بر اساس ضوابط از مهندس غیربومی استفاده می‌شود.
نایب‌رئیس اول سازمان استان نیز در این جلسه اظهار کرد: موضوع اضافه طبقات در یک بازه زمانی از معضلات شهر همدان محسوب می‌شد که با پیگیری و پشتکار فراوان این مشکل برطرف شد و در سایر شهرستان‌های استان همدان نیز باید برای رفع آن اقدام کرد.
مهندس محمد یونسیان افزود: تخلف افراد در احداث اضافه طبقات آسیب‌های زیادی به دنبال دارد و این امر باید با اجرای درست ضوابط، قوانین و مقررات، همچنین ارائه آموزش‌های لازم اصلاح شود.
عضو هیئت‌مدیره و رئیس گروه تخصصی شهرسازی سازمان استان در این جلسه بر اجرای ضوابط شهرسازی در سطح تمامی اراضی تاکید کرد و گفت: عدم الزام تهیه نقشه‌های شهرسازی برای اراضی غیرشخصی مشکلاتی را به وجود آورده است.
مهندس سید مهدی وفایی تصریح کرد: عدم تهیه نقشه‌های شهرسازی سبب شده تا امور به صورت غیر کارشناسی انجام شود، بنابراین اجرای ضوابط شهرسازی در تمامی اراضی ضروری است.
شهردار بهار نیز در این جلسه اظهار کرد: فرهنگ‌سازی و آموزش شهروندان در خصوص آشنایی آنها با مقررات ملی و ایمنی ساختمان و ضوابط شهرسازی ضروری بوده و شهرداری برای برگزاری همایش‌ها و سمینارهای آموزشی آمادگی دارد.