هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حریم خصوصی کجاست؟!

 گروه ساخت و ساز: سال 92 با تمام فراز و فرودهای آن در صنعت ساختمان به پایان رسید اماسلسله گزارش های پیام ساختمان ازیکی از نهادهایی که به دلیل نقش بی‌بدیل در زندگی مردم تا حدود زیادی می‌تواند گره گشا باشد،همچنان در سال جدید هم ادامه خواهد داشت؛ در نخستین روزهای کاری سال جدید گزارشی از مراجعات مردم به یکی دیگر از مناطق 22 گانه شهرداری تهران تهیه کرده‌ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

ارباب رجوع زرنگ

یکی از مراجعه‌کنندگان به خبرنگار پیام ساختمان گفت: برای تشکیل پرونده نوسازی جهت تفکیک آپارتمان به شهرداری مراجعه کرده‌ام. با توجه به اینکه روزهای ابتدای سال است پرسنل شهرداری مشغله کاری کمتری دارند و سرشان شلوغ نیست بنابراین کارها با سرعت و کیفیت مطلوبی انجام می‌گیرد.

شکایت از مستأجری

مراجعه کننده دیگری با بیان اینکه برای نصب تابلو به واحد کسب و پیشه شهرداری مراجعه کرده‌ام، گفت: نصب تابلو بر روی سردر املاک  دارای شرایط خاصی است؛از جمله اینکه تابلو باید به صورت افقی و بدون زاویه باشد و طول تابلو از دهانه مغازه بیشتر نباشد. ضمن اینکه باید همتراز با مغازه همسایه باشد . وی با بیان اینکه مستأجران در کشور ما وضعیت خوبی ندارند، گفت: شهرداری نصب تابلو روی سردر مغازه را مشروط به رضایت مالک کرده است و وقتی من موضوع را با مالک در میان گذاشتم، گفت: حق با شهرداری است. اصلاً در قرارداد بین من و شما، نصب تابلو سردر مغازه نیامده ، بنابراین شما باید برای جلب رضایت بنده مبلغی پول پرداخت کنید. حالا قضاوتش با شما.

شهرداری دشمن شماره یک گداها

مراجعه کننده دیگری که می‌گفت خارج از کشور سکونت دارد و برای فروش ملک  به ایران آمده است، گفت: بنده ساکن دبی هستم، می‌خواهم خانه پدری‌ام در تهران را بفروشم اما قبل از این کار باید عوارض نوسازی و پسماند را به شهرداری پرداخت کنم.

از او پرسیدم که چه تفاوتی بین شهرداری دبی و تهران وجود دارد؟! پاسخ داد: روال انجام کارها در دبی به مراتب سریع‌تر از تهران است و همین امر یکی از دلایل استقبال سرمایه گذاران از ساخت و ساز در این شهر است. نکته بسیار حائز اهمیت دیگر این است که در دبی اگر شهرداری متکدیان را از سطح شهر جمع آوری می‌کند، آنها را به کار و توسعه و آموزش وا می‌دارد اما در کشور ما شهرداری‌ها تبدیل به دشمن شماره یک گداها شده‌اند. وی افزود: قوانین موجود در ایران بسیار مترقی است و بسیاری از ارزش‌ها در آن دیده شده است اما در مرحله اجرا دچار نقص می‌شود.


مجوز تعمیرات؟!

مراجعه کننده دیگر از وضعیت حاکم بر تهران گله‌مند بود. وی به خبرنگار ما گفت: حریم خصوصی واقعاً بی معنا شده است. چندی پیش اقدام به تعمیر خانه و تغییر تیغه بندی داخل ساختمان کردم، اما پس از دو روز مأمور شهرداری در محل حاضر شد و از ادامه کار بنده ممانعت به عمل آورد.

وی ادامه داد: شهرداری عنوان کرد که برای تعمیرات باید مجوز لازم صادر شود، این در حالی است که حدود یک ماه پیش همسایه ما کار تعمیرات خانه‌اش را انجام داد و هیچ مجوزی از شهرداری نگرفت؛ وقتی هم موضوع را به آنها گفتم عنوان کردند: " کار کاشی کاری بر خلاف تیغه بندی نیازی به مجوز ندارد."

این مراجعه کننده ناراضی اضافه کرد: علاوه بر پولی که باید بابت صدور مجوز تعمیرات پرداخت کنم، شهرداری مفاصا حساب نوسازی را هم مطالبه کرده است. با وضعیت حاضر از کار تعمیر ساختمان پشیمان شده‌ام اما نه راه پس دارم نه راه پیش.

عوارضی که قسطی نمی‌شود

مراجعه کننده دیگری گفت: چندی پیش به دلیل ساختمان ‌سازی مجبور به قطع یکی از درختانی شدم که به طور کلی نمای ساختمانم را می‌پوشاند؛ از آنجایی که قطع درختان مشمول جریمه شهرداری می‌شود، درخواست تقسیط جریمه کردم اما موافقت نکردند! نمی‌دانم چگونه عوارض ناشی از تخلفات ساختمان را قسط بندی می‌کنند و تخلف بنده تا این حد در نظر شهرداری فجیع به نظر می‌رسد.

کفاش در تله شهرداری

مراجعه کننده ای که برای نصب تابلو بالای سر در کفاشی‌اش آمده بود، به خبرنگار ما گفت:.«مغازه استیجاری من بسیار قدیمی و کوچک است. چند وقت پیش برای گرفتن مجوز به شهرداری منطقه مراجعه کردم اما مسئولان عنوان کردند که چون ارتفاع کفاشی شما از زمین کم‌تر از 2 متر و 70 سانتی‌متر است مجوز تابلو به شما تعلق نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه شهرداری پا را از این هم فراتر گذاشته و می‌خواهد مغازه را پلمپ کند، گفت: سال‌هاست که در این مغازه کوچک کار می‌کنم و تا به حال هیچ اخطاری برای بنده صادر نشده است اما ظاهراً با پای خودم در تله افتادم.
جریمه به خاطر دیرکرد

آخرین مراجعه کننده ای که با خبرنگار ما به گفتگو پرداخت، نسبت به جریمه های شهرداری معترض بود. "حدود سه سال پیش کار ساخت و ساز ملکی را با اخذ پروانه شروع کردم اما پس از مدتی از سوی دادگاه به دلیل مشکلات مالکیت رای توقف کار برای من صادر شد."

وی افزود: پس از اینکه کارم را متوقف کردم، از آنجایی که مهلت ساخت و ساز در پروانه برای من دو سال تعیین شده بود، شهرداری بنده را به خاطر عدم اتمام کار در موعد مقرر جریمه کرد، حال که مراجعه می‌کنم عنوان می‌کنند باید پروانه‌ات را تمدید می‌کردی یا مشکل را گزارش می‌دادی. اصلاً کوتاه نمی‌آیند.