نمای بازار

شمار نشریه : 181

گروه بازار ساختمان :اگر شما هم از فعالان صنعت ساختمان باشید حتماً می‌دانید بخش زیادی از کالاهای ساختمانی که در بخش عمران به کار می رود در داخل کشور ساخته می‌شود و از این رو در سال‌های قبل با وجود تحریم‌ها تنها مشکل کمبود تقاضا برای این محصولات بود نه مشکل در بخش تولید. به هر حال با تغییراتی که قرار است در قیمت‌ها با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها انجام شود ممکن است در هزینه‌های تولید این کالاهای مبتنی بر صنایع معدنی تأثیرگذار باشد. این مهم نه تنها در قیمت حامل‌های انرژی که آب و دستمزد نیروی کار را هم شامل می‌شود. از این رو نگاهی خواهیم داشت به وضعیت تولید و بازار کالاهای ساختمانی.
بتن آماده
 این کالای ساختمانی نه تنها به انرژی که به آب نیز وابستگی بسیار زیادی دارد. از این رو انتظار می رود با افزایش قیمت حامل‌های انرژی آب و نیروی کار، هزینه تولید این بخش نیز در حدود 30 درصد  تغییر کند اما نکته مهم این است که این تغییرات با آغاز فصل ساخت‌وساز همراه می‌باشد که به صورت طبیعی دوره رونق کسب‌وکار این صنعت می‌باشد و بتواند بخشی از رشد هزینه‌های این صنعت را پوشش دهد. جنبه خوب دیگر این بخش ،کاهش تحریم‌ها و امکان واردات ماشین‌آلاتی است که برای تولید بتن آماده مورد استفاده اساسی دارد.
مواد پایه پلیمری
محصولاتی مانند در و پنجره یو پی وی سی از معدود کالاهای ساختمانی هستند که نه تنها در مرحله اولی هدفمندی آسیب ندیدند بلکه به دلیل نقشی که در صرفه‌جویی انرژی داشتند توانستند به خوبی هم به صنعت ساختمان کمک کنند و هم از بازار خوبی را که تاکنون غیرقابل اشباع نمود یافته برای خود سهمی داشته باشند. دغدغه خاطر این بخش در گذشته نه بازار مصرف که نحوه تأمین مواد اولیه بود. چه مواد اولیه پلیمری که از پتروشیمی‌ها باید تأمین شود و چه افزودنی‌هایی که وابسته به واردات از کشورهای اروپایی مانند آلمان و اتریش بود. نکته خوشبینانه این است که با کاهش تحریم‌ها امید برای سهولت بیشتر در تأمین افزودنی‌های شیمیایی وارداتی بیشتر می‌شود. در بخش مواد پتروشیمی  هم هر چند محتمل است شاهد تغییراتی در قیمت‌ها باشیم اما  روی خوب قضیه تولید بیشتر و در دسترس بودن آنها خواهد بود. با این حال به دلیل رویکردی جدی به استفاده از این کالا به دلیل نقش شیشه‌های دو جداره در کاهش میزان مصرف انرژی به ویژه بعد از افزایش قیمت این مؤلفه مهم اقتصادی ، می‌توان آینده‌ای همچنان خوب را برای این صنعت سپس بازار رو به رشد این کالا متصور شد. مضاف بر اینکه این فعالان می‌توانند از بازار داخلی نیز پای را فراتر نهاده و بازار کشورهایی که در زمینه انرژی با مشکلات بیشتری مواجه هستند و هدف هیچ تولیدکننده‌ای نیستند مانند آسیای مرکزی ، و شبه‌قاره را هدف بگیرند.
کاشی و سرامیک
امید می رود با کاهش تحریم‌ها در این بازارهای  هدف موفقیت‌هایی حاصل شود و به این صورت از رقابت صرف تنها در بازار داخلی دوری کنند. در حال حاضر تنها بازار عراق است که بیش از 80 درصد صادرات کاشی و سرامیک ایران را به خود اختصاص داده است. اتکای صرف به یک بازار نا امن چالشی است که برکسی پوشیده نمی‌باشد. در این راستا با افزایش هزینه‌های تولید از یک طرف و کاهش میزان تقاضا در بازار داخلی می‌توان گفت شرایط برای تولیدکنندگان این صنعت سخت شود مگر آنهایی که با تجهیزات و دستگاه‌های جدید از میزان ضایعات و هزینه‌های سربار خود به شدت کاسته باشند.
شیشه
اکثریت قریب به اتفاق شیشه‌های ساختمانی از ساده گرفته تا بازتابنده و سکوریت  و حتی ضد گلوله را در داخل کشور ساخته می‌شود. با کاهش ساخت‌وساز در مسکن مهر تقاضای شدیدی که برای این محصول مطرح شده بود کاهش یافت و بیشتر امید این صنعت به تعویض شیشه‌های ساده با شیشه‌های دو جداره است. به هر حال اجرای مرحله دوم هدفمندی می‌تواند هم فرصتی برای این صنعت و هم چالشی بزرگ باشد. بی‌شک رویکرد جدی که در سال‌های اخیر برای استفاده از درو پنجره‌های دوجداره دیده می‌شود در مرحله دوم هم تکرار خواهد شد و باعث می‌شود  رونقی که برای صنعت یو پی وی سی ایجادشده برای این صنعت نیز تکرار شود مشروط بر استفاده این صنعت از فرصت‌های موجود.