هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

امید بخش عمران به فروش ساختمان های دولتی

گروه بازار ساختمان
سال جدید در شرایطی آغاز شده که نگرانی ها از این بابت که دولت نتواند بخشی از طلب پیمانکاران را پرداخت کند و وضعیت بخش عمران نیز چندان تغییری نکند در میان فعالان صنعت و بازار ساختمان وجود دارد.
حسین سلاح ورزی عضو کمیسیون عمران و خدمات مهندسی اتاق بازرگانی ایران در خصوص راهکارهای مطرح‌شده برای سال آینده  به خبرنگار پیام ساختمان گفت: استفاده از «اوراق خزانه اسلامی» برای پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران اگر انجام شود کار خوبی است، اما ظاهراً تنهادر قالب یک طرح است. وی تاکید کرد: نباید به همان شرایطی برسیم  که اوراق مشارکت رسید و سیستم بانکی این اوراق را در ازای بدهی پیمانکاران قبول نکرد.
رئیس اتاق بازرگانی خرم‌آباد تاکید کرد: در گذشته مصوبات دولتی نیز وجود داشت که سیستم بانکی را موظف می‌کرد با تضمین دولت یا تضمین بخش‌های اجرایی وبا مشاهده صورت وضعیت مالی پیمانکاران، وام اعطا شود، اما در عمل می‌دیدیم که بانک‌ها خیلی تمایلی به اجرای چنین مصوباتی نداشتند.
حسین سلاح ورزی با بیان اینکه در صنعت ساخت‌وساز با دو مشکل مواجه هستیم که یکی بدهی دولت به پیمانکاران و دیگری رکودی است که در این صنعت دیده می‌شود، اظهار داشت: آنچه می‌تواند نقطه‌امید باشد فروش دارایی‌های دستگاه‌های دولتی مانند ساختمان‌های مازاد بر نیاز است که از طریق آن مطالبات پیمانکاران پرداخت شود، و بخشی دیگر برای به اتمام رساندن پروژه‌های عمرانی است؛ طبعاً با تأمین مالی برای بخش‌های عمرانی، به هر حال برای فعالان بخش ساخت‌وساز و کالاهای مرتبط، زمینه‌های فعالیت شغلی و اقتصادی فراهم می‌شود.  
وی در خصوص راهکار دیگر تأمین مالی برای بخش‌های عمرانی گفت: خیلی از پروژه‌های کشور طبق قانون بودجه بر این اساس تأمین مالی شود که به بخش غیردولتی واگذار شوند.
عمران و مرحله دوم هدفمندی
سلاح ورزی ادامه داد: مالیات بر ساخت‌وساز، و همچنین مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها به سیاست‌های اقتصادی دولت مرتبط است که قصد دارد با اقتصاد انقباضی، نقدینگی را کاهش داده و تورم را کنترل کند.
صدور خدمات مهندسی چگونه؟
رئیس اتاق بازرگانی خرم‌آباد در خصوص امکان صادرات گسترده خدمات مهندسی به کشورهای همسایه مانند عراق تاکید کرد: اگر گشایش‌های بین‌المللی انجام شود و دولت نیز حمایت‌های مالی واقعی از پیمانکاران فعال در بخش صادرات را عملیاتی کند، به دلیل واقعی شدن قیمت ارز می‌توان نقطه امیدی را متصور شد که صنعت ساختمان در بخش صادرات فعال شود.
عضو کمیسیون عمران و خدمات مهندسی اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: مادامی که تحریم‌های بخش بانکی در جهان به ویژه بخش ارتباطات مالی بین‌المللی مانند ال سی و سوئیفت (جامعه ارتباطات بین بانکی در سطح جهان) حل  نشود، نمی‌توان چندان به رونق صادرات به ویژه خدمات فنی و مهندسی امیدوار بود.
سلاح ورزی در پایان خاطرنشان کرد: صدور ضمانت‌نامه توسط بانک‌های داخلی یکی از موارد مهمی است که حتی قبل از تحریم‌های خارجی، صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی را آزار می‌داد و این نکته‌ای است که حتی در زمان‌های گذشته، با وجود قوانین و مصوبات دولتی نیز برطرف نمی‌شود. از این رو یکی از مواردی که باید برطرف شود همین مشکلات داخلی است.