هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شهر نیویورک در سال 2028

گروه معماری و دکوراسیون: اتوبوس‌هایی با صندلی‌های معلق در هوا، خودروهایی با الهام از موجودات و پل‌هایی با طرح‌های بیولوژیکی، شهر نیویورک در سال 2028 را به تصویر می‌کشند.
 بروکلین یکی از قدیمی‌ترین و پرجمیعت‌ترین بخش‌های کلانشهر نیویورک محسوب می‌شود؛ «میشل یواخیم» بنیان‌گذار شرکت Terreform ONE طرحی از آینده این منطقه در 14 سال آینده را ارائه کرده که شامل سه فاز 2008، 2020 و 2028 میلادی است. بر اساس این طرح، اتوبوس‌های آینده ظاهری شبیه ماهی مرکب خواهند داشت که علاوه بر تصفیه هوا، با کمک صندلی های معلق در هوا اقدام به جابه‌جایی مسافر می‌کنند.
صندلی‌ به‌وسیله رشته‌های بلندی به زیر اتوبوس شناور در هوا متصل می‌شود؛ سرعت حرکت اتوبوس 24 کیلومتر در ساعت است و با توجه به عدم توقف اتوبوس، مسافران برای پیاده شدن باید از روی صندلی‌ها بپرند. استفاده از اتوبوس‌های شناور در هوا باعث بهبود 30 درصدی وضعیت ترافیک در کلانشهری مانند نیویورک خواهد شد.
در سال 2020 خیابان‌ها باریک‌تر، مناطق تردد عابران پیاده عریض‌تر و فناوری خودروهای جدید و هوشمند توسعه پیدا می‌کنند؛ خودروهای جدید با الهام از ساختارهای بیولوژیکی و زیستی مانند صدف‌ها طراحی می‌شوند. با جدا شدن گذرگاه‌های عابران پیاده، دوچرخه‌سواران و محل تردد خودروها، ترافیک به طور قابل‌توجهی روان‌سازی می‌شود.
تا سال 2028 ساختمان‌ها به‌ویژه پل‌ها با الهام از ساختارهای بیولوژیکی طراحی می‌شوند؛ همچنین خودروهای هوشمندی وارد جاده‌ها می‌شوند که انرژی مورد نیاز را به‌صورت خودکار با حضور در ایستگاه‌های شارژ خورشیدی تأمین کرده یا از طریق جریان هوا، برق تولید می‌کنند.