هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاهش تعداد معاملات در 15 روز اول سال 93

اگرچه‌‌ 15‌روز اول فرودین نمی‌تواند ملاکی برای پیش‌بینی تعداد معاملات در یک سال باشد اما آمارهای سامانه معاملات مشاوران املاک در 15 روز اخیر نشان‌دهنده کاهش معاملات نسبت به سال 92 است. بر این اساس در 15 روز اول فروردین‌ماه سال 92 در تهران حدود 2هزار و 121مورد و امسال 301 مورد معامله انجام شده است
از سوی دیگر در فروردین‌ماه امسال  تعداد واحدهای معرفی‌شده به بازار عرضه نسبت به ماه‌های قبل و بعد از آن، با کاهش چشمگیری روبه‌رو می‌شود، زیرا طبق گفته فعالان بازار مسکن آن دسته از فروشندگانی که حتی با دریافت چند صد هزار یا چند میلیون تومان بیشتر از فروش واحدشان در مقایسه با قیمت فروش قبلی، احساس رضایت بیشتری می‌کنند در این وقت از سال از بازار عرضه خارج می‌شوند.
 این فروشنده‌ها تا زمانی که نرخ‌های جدید به بازار اعلام نشود از عرضه واحدشان به بازار خودداری می‌کنند، البته نباید این‌طور تصور شود که نرخ جدید از سوی مسئولان بخش مسکن تعیین می‌شود، بلکه مالکان با کم و زیاد کردن یکسری احتمالات و پیش‌بینی‌ها، قیمت جدید را محاسبه می‌کنند و مابقی فروشنده‌ها هم توسط اطلاع‌رسانی محله‌ای قیمت جدید واحد خود را تعیین می‌کنند.
همچنین عده دیگری از مالکان که واحدشان جزو حجم اندک فایل‌های فروش بهاره هستند، مالکان یا سازنده‌هایی هستند که به دلیل نیاز مالی واحدشان را با همان قیمت سال گذشته به بازار معرفی کرده‌اند.
علاوه براین برخی از فروشنده‌ها هم به اندازه‌ای به قیمتی که برای فروش واحدشان در نظر گرفته‌اند، مطمئن هستند که با فروش واحدشان تا قبل از اعلام قیمت‌های جدید به بازار فروش از طرف مالکان دیگر، جایی برای ضرر و زیان نگذاشته‌اند.