ارتباط دانشگاه و ساختمان حرفه‌ای شود

شمار نشریه : 181

گروه ساخت‌وساز: صنعت ساختمان این روزها حال و روز خوشی ندارد و قربانی بسیاری از ندانم‌کاری‌ها شده است. در چنین شرایطی ساختمان‌های حتی به ظاهر نوساز از حداقل استاندارد بی‌بهره‌اند و با وقوع زلزله‌های کوچک باید تنمان بلرزد. اما راهکار برون رفت صنعت ساختمان از وضعیت موجود چیست؟ آیا با روند موجود می‌توان به آینده این صنعت بسیار حیاتی کشور امیدوار بود. در همین رابطه پیام ساختمان به سراغ صاحبنظران صنعت ساختمان رفته و گزارشی ترتیب داده که در زیر آمده است.
نظام جامع ساخت و ساز چاره کار است
منوچهر شیبانی، عضو سابق هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز با بیان اینکه اولین گام در جهت ارتقای کیفیت صنعت ساختمان ایجاد یک ساختار سیستمی و نظام جامع برای هماهنگی و انسجام صنعت ساختمان می‌باشد، گفت: در گام دوم باید تمامی ساخت و سازها در جهت توسعه پایدار باشد و لازمه حرکت به سمت توسعه پایدار این است که مسئولیت به جای سهمیه و ظرفیت مبنا قرار گیرد و اخلاق مهندسی توسط مسئولان و دست‌اندرکاران اشاعه و ارتقاء یابد.
وی افزود: از جمله عوامل مهم و تأثیرگذار دیگر هم می‌توان به اصلاح قوانین و مقررات به صورت علمی و نه سلیقه‌ای اشاره کرد. همچنین شهرداری‌ها در ساخت و سازها نقش بسیار کلیدی در کنترل و اجرای ضوابط شهری دارند بنابراین نباید شهرداری‌ها نسبت به کیفیت صنعت ساختمان بی‌تفاوت باشند.
شیبانی به اهمیت تشکل‌ها در صنعت ساختمان اشاره کرد و گفت: به شرطی که تشکل‌ها به صورت واقعی نقش‌آفرینی کنند، می‌توانند موثر باشند. تشکل‌ها باید برنامه استراتژیک و بلندمدت داشته باشند و از اقدامات مقطعی در جهت تأمین منافع صنف خودشان بپرهیزند. به عبارت دیگر مصالح مملکت و کشور را هم ببینند. دولت هم باید از انجمن‌ها در موارد مختلف نظرخواهی کند.
کنترل شهرداری‌ها؛ اصل اساسی
جعفر قرائتی ستوده، عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان هم گفت: به نظر من راهی جز صنعتی سازی و استفاده از مصالح مدرن نداریم تا با این کار میزان دخالت نیروی انسانی را کاهش دهیم.
وی افزود: در تمام دنیا شهرداری‌ها همانند بخش‌های خصوصی هستند که باید توسط دولت مورد کنترل قرار بگیرند اما در کشور ما به اشتباه شهرداری‌ها خودمختار شده‌اند و هر طوری که  می‌خواهند عمل می‌کنند .
ستوده خاطرنشان کرد: در حال حاضر تشکل‌های بی‌شماری در صنعت ساختمان فعالیت می‌کنند که باید آنها را بازنگری کرد. حتی اعتقاددارم باید به طور دقیق‌تر اعضای تشکل‌ها تفکیک شوند. مثلاً انبوه‌سازان صنعتی را از سنتی جدا کرد. ضمن اینکه دولت هم باید از انجمن‌ها حمایت کند و نظر آنها را در تصمیم سازی دخالت دهد.
قرائتی ستوده در پایان با بیان اینکه قوانین زیادی داریم که باید مورد کنترل و بازنگری قرار گیرد، گفت: بسیاری از قوانین در صنعت ساختمان ما دچار اختلاف و موازی کاری هستند که باید در سریع‌ترین زمان اصلاح شوند.
صنعتی‌سازی تنها راه است
یعقوب ظروفچیان، مخترع و کارشناس صنعتی سازی با بیان اینکه متأسفانه پس از آثار فاخر گذشتگان چیزی برای عرضه نداریم، به پیام ساختمان گفت: متأسفانه هجوم افراد غیرمتخصص به صنعت ساختمان باعث استفاده سودجویان و نابودی ثروت ملی شده که لازم است در درجه اول دست افراد فاقد صلاحیت از صنعت ساختمان کوتاه شود. وی ادامه داد: تا زمانی که سنتی سازی می‌کنیم، عملاً نمی‌توان هیچ برنامه‌ای برای صنعت ساختمان در نظر گرفت. درحالی‌که با صنعتی سازی می‌توان ضمن بهبود کیفی ساختمان سالانه 15 هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی نمود و ششصد هزار میلیون لیتر از آلودگی هوا کاست.
وی با انتقاد از شیوه نظارت در کشور گفت: ما هنوز به بازدیدهای چند ماه در میان مهندسان ناظر خوش‌بین هستیم درحالی‌که در تمام دنیا نظارت به سمت کارخانه‌ها و تولیدات اسکلت، دیوار و سقف‌های پیش‌ساخته پیش می رود. علاوه بر این مهندسان در کشور‌های توسعه‌یافته پس از فراغت از تحصیل 10 سال به عنوان کمک مهندس در صنعت ساختمان فعالیت می‌کنند و در کشور ما این اصل اساسی را شاهد نیستیم.
وی با بیان اینکه صنعت ساختمان می‌تواند وضعیت اشتغال را دگرگون کند، گفت: در درجه نخست دولت باید از کارخانه‌های صنعتی ساختمان حمایت کند و در درجه دوم از آنها بخواهد که تنها به ساخت سقف ، دیوار  و اسکلت اکتفا نکنند چرا که صنعتی سازی کارخانه‌ها باید به صورت یک پکیج شامل سقف، دیوار، پنجره، تأسیسات مکانیکی و برقی باشد تا خریدار نتواند تنها به یکی از این اجزا در ساختمان اکتفا کند و در سایر بخش‌ها از مصالح سنتی استفاده کند.
وی در پایان گفت: صنعتی سازی تنها راه نجات صنعت ساختمان است و علیرغم مشکلاتی که پیش روست یک بار برای همیشه دولت باید با جدیت آن را در دستور کار قرار دهد.
ارتباط بیشتر دانشگاه و صنعت
محمدمهدی محمودی، استاد دانشگاه در رابطه با کیفیت صنعت ساختمان کشور و راهکارهای برون‌رفت از این وضعیت گفت: در شرایط حاضر باید ارتباط دانشگاه و صنعت ساختمان حرفه‌ای برقرار شود چون بدون درگیری این دو طرف هیچ کدام کاری از پیش نمی‌برند. متأسفانه در حال حاضر تمامی دروس به صورت تئوری در دانشگاه بررسی می‌شود و آن دسته از دانشجویانی که همزمان وارد کار شده‌اند از وضعیت بهتری به لحاظ عملکرد برخوردارند.
وی  افزود: صنعت ساختمان در گذشته وضعیت بهتری داشت اما متأسفانه با گذشت زمان وضعیت بدتری پیدا کرده است به گونه‌ای که عمر ساختمان در ایران کوتاه‌تر از عمر طراحان و سازندگان است و این یعنی فاجعه.
محمودی در پایان گفت: با مصالح سنتی امروز به جایی نمی‌رسیم زیرا علاوه بر اینکه فاقد کمترین کیفیت هستند ، هزینه و انرژی بالایی را به جامعه تحمیل می‌کنند.