هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

راهکارهای کاهش اتلاف انرژی

مصرف بالای انرژی در ساختمان‌های مسكونی یكی از عمده‌ترین مشكلات كشورهای در حال توسعه است كه دارای اثرات اقتصادی و زیست‌محیطی است. بخش ساختمان با مصرف بیش از ۴۰ درصد كل انرژی تولیدشده در كشور و صرف هزینه‌ای معادل ۳۰ درصد درآمد حاصل از فروش نفت، بیشترین میزان مصرف انرژی را به خود اختصاص داده است.
بیشترین تلفات انرژی در واحدهای مسكونی و آپارتمانی مربوط به دیوارهای خارجی می‌باشد كه می‌توان با انجام راهكارهایی از اتلاف انرژی جلوگیری كرد.در این زمینه بهتر است اتاق‌های نشیمن و اتاق‌هایی كه از آنها بیشتر استفاده می‌شود در طرف جنوب ساختمان قرار گرفته باشد به این ترتیب از نور طبیعی خورشید استفاده كرده و در زمستان نیز بیشترین بهره را از گرمای خورشید ببرید. بهتر است اتاق‌های پذیرایی، ناهارخوری، خواب و نشیمن در طرف جنوب و بقیه جاها مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی. حمام، انباری و مانند آن در طرف شمال قرار گرفته باشد. به منظور كاهش تلفات حرارتی، دودكش‌های موجود در ساختمان بسته‌شده و به جای بخاری بهتر است از سیستم حرارت مركزی استفاده شود. اتاق‌هایی كه كاربردی همانند دارند در كنار هم قرار گرفته باشد. به ویژه اتاق‌هایی كه كاربرد خاص دارند از بقیه اتاق‌ها جدا شده باشد. این كار به شما كمك می‌کند تا فقط اتاق‌هایی را گرم كنید كه در آنها زندگی می‌کنید .
بخش‌هایی از ساختمان كه نیاز به آب دارند نزدیك هم قرار گرفته باشد. این قسمت‌ها عبارتند از آشپزخانه، دستشویی و حمام. با این کار طول لوله‌های آب كم می‌شود و در نتیجه حرارت كمتری از لوله‌های آب گرم به هدر می‌رود.
سقف تا ارتفاع 7/2 متر پایین باشد. اگر این كار انجام نشده است می‌توانید تمام و یا فقط سقف بعضی قسمت‌ها را پایین بیاورید. برای این كار می‌توانید از سقف‌های كاذب استفاده كنید. بالا بودن سقف باعث افزایش تلفات حرارتی می‌شود. بیشتر حرارت تولید شده توسط بخاری یا شوفاژ در سقف جمع می‌شود و قسمت پایین اتاق كه ما در آن قرار داریم گرم نمی‌شود. در این حالت هم مصرف انرژی بالا می‌رود و هم آسایش ساكنین تأمین نمی‌شود .در صورت عدم امكان كاهش ارتفاع سقف به 7/2 متر ، نصب یك پنكه سقفی كمك بسیار زیادی به گرم كردن خانه می‌کند. روشن كردن پنكه در زمستان با دور كم نه تنها خانه را سرد نمی‌کند، بلكه با راندن هوای گرم جمع شده زیر سقف به پایین، دمای اتاق را یكنواخت می‌کند و از تلفات حرارت می‌كاهد.
در ساختمان چند طبقه نباید راه‌پله‌ها را در فضاهایی كه نیاز به گرمایش دارند قرار داد زیرا در این صورت هوای گرم از مسیر راه‌پله بالا رفته و به هدر می رود. قسمت‌های راه‌پله باید به وسیله یك در از محیط زندگی جدا شود. ساختمان از مصالح سنگین كه، ظرفیت حرارتی بالا دارند، مانند بتن و آجر كه باعث افزایش پایداری حرارتی خانه میشود یعنی با تغییر دمای هوای بیرون، هوای داخل زیاد سرد یا گرم نشود، ساخته شده باشد.
پنجره‌های سمت شمال ساختمان باید تا حد امكان، كوچك باشد. زیرا خورشید از سمت شمال تابشی ندارد و نصب این پنجره‌ها تنها باعث هدر رفتن حرارت بیشتر می‌شود.برای خنك كردن ساختمان در فصل تابستان بهتر است، در مواقع لازم هوا آزادانه در كل ساختمان حركت كند. به این ترتیب در روزهایی كه هوای بیرون خنك تر از هوای داخل ساختمان است، می‌توان بدون نیاز به كولر یا دیگر دستگاه‌های خنک‌کننده، ساختمان را خنك كرد. پس بهتر است كه دارای پنجره‌هایی با امكان باز شدن مقدار زیاد باشد.