هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ورود معاون اول رئیس‌جمهور به مسکن ‌مهر

غلامرضا خراسانی: قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر، اولین سفرهای کاری خود در سال 93 را به دو شهر جدید پرند و پردیس اختصاص داد و در رأس هیئتی، به همراه مدیران عامل و اعضای هیئت‌مدیره شرکت عمران هر یک از این دو شهر جدید، صبح روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، 18 و 19 فروردین از كارگاه‌هاي مسكن‌ مهر شهرهای جديد پرند و پردیس بازديد كرد.
احمد اصغري مهرآبادي ضمن بازدید از پروژه‌های در حال ساخت مسكن ‌مهر در پرند و پردیس، از مديران و عوامل كارگاه‌ها درباره آخرين وضعيت ميزان پيشرفت ‌فيزيكي واحدهاي مسكوني‌‌ مهر و از همه مهم تر درباره جدول زماني افتتاح واحدها پرسش‌ كرد.
سرمايه‌گذاري بخش خصوصی در خدمات روبنايي
احمد اصغري مهرآبادي صبح روز دوشنبه 18/1/93اولين بازديد كاري خود در سال 93 را به پايتخت مسکن مهر اختصاص داد. وی به مدت 4 ساعت از 10 پروژه در حال ساخت مسكن‌ مهر در پرند از جمله كارگاه‌هاي كيسون، هسا و كزو كه در مجموع بيش ‌از 30 هزار واحد در حال ساخت در آنها قرار دارد، بازديد كرد.
مجري ويژه مسکن مهر در دولت، در جريان اين بازديد با مشاهده حجم ساختمان‌هاي در حال ساخت و همچنين مناطقي در پرند كه ساختمان‌هاي مسكن‌ مهر در آنها تحويل داده‌شده و سكونت در آنها جريان دارد، گفت: اقدامات خوبي در بخش‌هاي مختلف مسکن مهر در شهر جديد پرند انجام‌شده و چنانچه در تكميل قسمت‌هاي باقي‌مانده تسريع شود، مي‌توان اميد داشت تا سال 94 پرونده اين طرح در شهر جديد پرند بسته شود.
مهندس مهرآبادي در بازديد از پروژه كيسون، درباره احداث فضای سبز توصيه‌هايي را به عوامل پروژه بيان كرد و خواستار رسيدگي بيشتر به موضوع محوطه‌سازي كل شهر نيز شد.
وي اقدام شركت عمران شهر جديد پرند در ايجاد پاسگاه‌هاي نيروي انتظامي، ساخت مساجد و مدارس را مورد تأیید قرار دارد و از مسئولان پرند خواست با ابزارهايي كه در اختيار دارند، زمينه سرمايه‌گذاري بيشتر بخش خصوصی در حوزه خدمات روبنايي در محله‌هاي مسکن مهر را فراهم نمايند.
قائم‌مقام وزير راه‌وشهرسازي در امور مسکن مهر همچنين از مديرعامل شهر جديد پرند درباره جدول زماني افتتاح كل واحدهاي باقي‌مانده سؤال كرد كه برنامه مكتوب شرکت عمران شهر جدید پرند دراین‌باره به وي ارائه شد.
نقش آورده در تحویل مسکن مهر
در بازديد قائم‌مقام وزير راه‌وشهرسازي از شهر جديد پرند، مديرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند نيز اعلام كرد: با هماهنگي‌هايي كه شركت عمران پرند به عنوان يك داور، بين پيمانكاران و پیش خریداران مسکن مهر انجام داده، مقررشده باقي‌مانده آورده نقدي متقاضیان در فواصل زماني معين واريز شود تا از اين طريق امكان تامين‌مالي براي تكميل ساختمان‌ها فراهم شود.
مديرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند همچنين تاكيد كرد: متقاضیانی كه به موقع پول را به حساب‌هاي خود واريز كنند، به موقع نيز مي‌توانند واحدهايشان را تحويل بگيرند اما چنانچه تأخیرهای مكرر در پرداخت آورده نقدی پیش خریداران اتفاق بيفتد، بعد از اخطار، ناچار به حذف آنها و جایگزین کردن افرادي كه در ليست ذخيره قرار دارند، خواهيم شد.
مهندس هاشم‌زهي تصريح كرد: در حال حاضر چنانچه متقاضیان، به موقع آورده نقدی‌شان را واريز كنند، امكان تحويل واحدهاي مسکونی مهر پرند تا پايان سال93 وجود دارد البته مشروط بر آنكه دستگاه‌هاي خدمات رسان، در تأمین آب و برق و گاز، همكاري‌هاي لازم را داشته باشند.
مديرعامل شرکت عمران شهر جديد پرند در بازديد قائم‌مقام وزير راه‌وشهرسازي با بيان اينكه برخي كارگاه‌هاي بزرگ مسکن مهر در یک سال اخير و در ماه‌هايي از سال نیمه تعطیل بودند، افزود: اخيراً با همت مجموعه شركت عمران شهرهاي جديد و تدبيري كه در شرکت عمران شهر جدید پرند صورت گرفت، توافق نهايي با پيمانكاران، حسب دستورالعمل شماره 3 وزارت راه‌وشهرسازي، بر سر قيمت تمام‌شده واحدهاي مسکونی مهر صورت گرفت و هم‌اكنون هیچ‌کدام از كارگاه‌ها غيرفعال نيستند.
هاشم‌زهي همچنین اعلام كرد: تا پايان فروردين امسال بيش از 2 هزار واحد مسکونی مهر در شهر جديد پرند افتتاح مي‌شود و در خرداد و مرداد نيز به ترتيب 11 و 12 هزار واحد به بهره‌برداري مي‌رسد. همچنين در آبان ماه، بهمن‌ماه و اسفندماه سال93 نيز به ترتيب 20 هزار واحد، 13 هزار واحد و 6 هزار واحد مسکونی مهر تحويل پیش خریداران مي‌شود كه میزان كل افتتاح‌هاي مسکن مهر پرند در سال جاري را به بيش از 64 هزار واحد خواهد رساند.
تأمین آب، بیشترین مشکل
مجری ویژه و قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر صبح روز بعد از بازدید از پرند، به شهر جدید پردیس رفت و به اتفاق مدیرعامل شرکت عمران این شهر، قائم‌مقام وی، جمعی از معاونان و مدیران شرکت عمران شهر جدید پردیس از پروژه‌های مسکن مهر این شهر، تأسیسات زیربنایی و روبنایی، راه‌های دسترسی مسکن مهر فازهای 3، 5، 8، 11 و تونل‌های ارتباطی فاز‌های ۹ و ۱۱ بازدید کرد.
احمد اصغری مهرآبادی در جریان بازدید از پروژه‌های مسکن مهر شهر جدید پردیس با بیان اینکه تاکنون یک میلیون و 130 هزار واحد مسکن مهر افتتاح شده است، اظهار داشت: در حال حاضر 114 هزار واحد نیز آماده افتتاح است  و در فاز ۱۱ پردیس نیز 5 هزار واحد تا پایان اردیبهشت‌ماه آماده افتتاح می‌شود که در صورت تکمیل خدمات زیربنایی تا پایان خرداد آماده تحویل می‌شود.
وی با اشاره به اینکه با توجه به تاکید رئیس‌جمهور امیدواریم که پرونده مسکن مهر در پایان سال ۹۴ بسته شود، گفت: بیشترین مشکل ما در پردیس مشکل تأمین آب است که طی موافقت‌نامه صورت گرفته با وزارت نیرو مقررشده یک مترمکعب در ثانیه برای پردیس تأمین شود.
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر تصریح کرد: منبع‌های ۲۰ هزار مترمکعبی و دو منبع ۱۰ هزار مترمکعبی و یک منبع ۴ هزار مترمکعبی در حال ساخت است و مقررشده کارگروهی از وزارت نیرو، معاونت نظارت راهبردی و وزارت راه این موضوع را پیگیری کنند.
وی در خصوص روند ساخت مسکن مهر در کشور گفت: در مقطعی در سال گذشته روند کندی داشتیم و دلیل آن نیز این بود که از اوایل سال ۹۱ که قیمت مصالح ساختمانی، حمل‌ونقل و دستمزدها بالا رفت بر روند ساخت‌وساز تأثیر گذاشت ولی خوشبختانه برنامه‌ریزی شده که امسال کارها انجام شود و همه هم مصمم هستند که نگذارند این روند کند شود.
مهرآبادی در خصوص انتقاد پیمانکاران از رقم تعیین‌شده برای ساخت مسکن مهر، اظهار داشت: برخی از پیمانکاران ارقام نجومی را تعیین کردند که ما این ارقام را نمی‌پذیریم و این اقدام پیمانکاران اجرایی نخواهد شد. بنابراین پیمانکاران باید سریع پروژه‌ها را شروع کنند.
ورود معاون اول رئیس‌جمهور
مهندس مهرآبادی در پایان این دو سفر کاری به سؤالات خبرنگاران در خصوص وضعیت تکمیل و تحویل مسکن مهر به ویژه خدمات زیربنایی پروژه‌ها پاسخ گفت.
قائم‌مقام وزير راه‌وشهرسازي درباره زمان ‌اتمام كل پرونده مسکن مهر، اعلام كرد: چنانچه سه پارامتر سایه افکنده بر ساختمان‌هاي نيمه‌كاره مسكن‌مهر، با برنامه‌هاي ما هماهنگ شود، حدود 800 هزار واحد باقيمانده در اين طرح حداكثر تا پايان سال 94 تحويل پيش‌خريداران خواهد شد، در غير اين‌صورت احتمال دارد كار مسكن‌مهر به دولت دوازدهم هم بكشد. به گفته مهرآبادي پرداخت به موقع آورده نقدي پيش‌خريداران و افزايش سقف وام، نقش‌ تعيين‌كننده‌اي در زمان تكميل اين طرح دارد.
مجری ویژه دولت در طرح مسکن ‌مهر، با بی‌اساس خواندن شایعه «خارج‌شدن موضوع آب‌رسانی به پروژه‌های مسکن‌مهر از دستورکار مسئولان مربوطه» اعلام کرد: تامین خدمات سه‌گانه ساختمان‌های در حال‌‌ساخت مسکن‌مهر جزو اولویت‌های معاون اول رئیس‌جمهور قرار گرفته و در جلسه‌ای که اخیرا در دفتر مهندس جهانگیری با حضور نمایندگان تام‌الاختیار وزرای نیرو و راه‌وشهرسازی برگزار شد، بابت تامین آب و برق و سیستم‌ فاضلاب پروژه‌های در نوبت افتتاح و تحویل مسکن‌مهر، ضرب‌الاجل مشخصی خطاب به عوامل مسئول اعلام شد.
احمد اصغری مهرآبادی اعلام کرد: حجم کارهای باقیمانده در طرح مسکن‌مهر، در دو بخش شامل «ساخت‌وساز آپارتمان‌ها» و «تامین و انتقال خدمات زیربنایی سه‌گانه به آپارتمان‌ها» خلاصه می‌شود که علی‌القاعده اگر خدمات ‌سکونتی همزمان با تکمیل این ساختمان‌‌ها، نرسد امکان بهره‌برداری از پیش‌خریداران سلب می‌شود.
مجری ویژه مسکن‌مهر در دولت با تاکید براینکه، خدمات‌رسانی به ساختمان‌های مسکن‌مهر از حیطه وظایف وزارت راه‌وشهرسازی خارج است، گفت: معاون اول رئیس‌جمهور پیگیری در این ارتباط را آغاز کرده‌اند و به واسطه میزان آمادگی اعلام‌شده از سوی وزارت نیرو در بحث آب‌وبرق، می‌توان زمان معینی را به صورت مشروط برای خاتمه و تکمیل کل پرونده‌ مسکن‌مهر در نظر گرفت.
مهندس مهرآبادی که قرار است بعد از بازدید از کارگاه‌های مسکن‌مهر شهرهای جدید اطراف تهران، گزارش نارسایی‌ها، نواقص و اقدامات انجام‌گرفته در این مناطق را برای عباس آخوندی روایت کند، درباره زمان و شرط اتمام مسکن‌مهر گفت: با ملاحظه سه پارامتر، وزارت راه‌وشهرسازی مصمم است پرونده مسکن‌مهر را حداکثر تا پایان سال 94 ببندد.  برای تحقق این هدف، در گام اول لازم است بانک‌مرکزی در اجرای مصوبه دولت قبل بابت افزایش سقف تسهیلات مسکن‌مهر به 30 میلیون تومان، همکاری کند و همزمان پیش‌خریداران واحدهای نیمه‌تمام نیز بیش‌از این، در پرداخت سهم آورده‌نقدی خود تاخیر نکنند تا امکان تکمیل از این محل تامین‌مالی، فراهم شود.
مهرآبادی سومین پیش‌نیاز برای مختومه‌‌کردن پرونده نیمه‌کاره‌های مسکن‌مهر را همکاری دستگاه‌های خدمات‌رسان در اتصال انشعابات آب و برق و گاز واحدها عنوان کرد.