هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معماری متاثر ازاقتصاد و فرهنگ

گروه معماری ودکوراسیون:تحولات اقتصادی و سیاسی ایران در  سالیان اخیر و تشدید تحریم‌های ناعادلانه در تمام پهنه‌های زندگی مردم ایران تأثیرگذار بوده و این تأثیرات انکارناپذیر است.مردم در تمام این سالیان بزرگوارانه مقاومت کردند و اکنون که در سال 93 دوران گذار به شرایط بهتر نوید داده می‌شود لازم است مدیریت اقتصادی و فرهنگی خاصی اعمال شود تا با ورود نوسانات ناخوانده دیگر میزان تأثیرات عوامل تهدید زا کاهش یابد و نبض اقتصاد و فرهنگ از تکان‌های اجتماعی و تصمیمات دشمنان کمتر تأثیر بپذیرد و در درازمدت به مرحله آفندی و مقاومت موثر برسد. طبیعتاً پهنه معماری کشور به دور از تأثیرات اخیر نبوده و لازم است با تحلیل و بررسی عوامل تأثیرگذار برای سال جدید سیاست‌های  مناسب‌سازی شده ارائه گردد.
حسین سروش – معمار و عضو سازمان نظام مهندسی در مورد این سؤال که در سال 1392 اقتصاد و فرهنگ چه تأثیراتی بر معماری ایرانی- اسلامی داشت،گفت: در سال 92 با ورود دولت تدبیر و امید و کمبود نقدینگی و سیاست صبر و انتظار سرمایه‌گذاران و گفتگوهای 1+5 با ایران، رکود شدید بر بازار مسکن و ساخت‌وساز و درآمد و سیاست های بانک‌ها مبنی بر افزایش سود سپرده‌ها نیز سبب تغییر در تصمیمات اقتصادی گردید . از این رو می‌توان سال 92 را سال رکود در پهنه معماری و ساختمان  کشور دانست و در این سال طبیعتاً پروژه‌های عظیم معماری  نیز به دلایل مختلف با کندی مواجه گردید.
وی در پاسخ به این سؤال که در سال 93 چه سیاست‌هایی باید اتخاذ نمود تا شاهد اجرای پروژه‌های متناسب و کارآمد  باشیم؟ گفت: در سال 93 با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و ویژگی‌های آن مخصوصاً درون زا بودن ، تکیه بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی در عین برون‌گرایی، تعامل صحیح با اقتصادهای دیگر و تلاش حداکثری برای کم کردن تأثیرات ناشی از تکان‌های اجتماعی و تصمیمات کشورهای دیگر بر اقتصاد ملی و اولویت‌بخشی به اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت ،شایسته است که در پهنه معماری به موارد ذیل توجه ویژه شود :
1- درون زا بودن در خلاقیت‌های معماری و اتکا به مصالح بومی و پرهیز از اسراف و دوری از بیهوده گرایی مانند آنچه در معماری صفویه فراوان دیده می‌شود و اتقافا شاهکارهای بی‌بدیل معماری ایران در این دوران خلق شده است .
2- رعایت اولویت‌ها در معماری و شهرسازی به نحوی که  بتوان ساختمان‌های فاقد ضرورت هویت را حذف و با کمترین هزینه به معماری ایرانی اسلامی تداوم بخشید
3- پرهیز حداکثری از ساخت و سازهایی که نیازمند وابستگی به تکنولوژی غیربومی می‌باشد با توجه به رشد نسبی فرهنگ و دانش ساختمان در درون کشور
4- عوض کردن ترجیحات سازندگان تا به جای ساختمان‌های لوکس و پر هزینه ساختمان‌های کم هزینه تر بسازند
5-  ارائه سیستم های تشویقی به ساختمان‌ها با رویکرد صرفه‌جویی انرژی بر اساس مبحث 19 مقررات ملی ساختمان
6- مدیریت جهادی دولت در این رابطه می‌تواند ترجیحات اقتصادی و فرهنگی بخش ساختمان و معماری را عالمانه مدیریت و در راستای اقتصاد مقاومتی با اتکا به عزم ملی  در جهت رفع نیازهای اولویت دار راهبری نموده و این امر را تبدیل به فرهنگ عمومی نماید. در این راستا حمایت‌های مجلس شورای اسلامی با مصوب کردن طرح‌ها و لوایح مناسب ضمانت اجرای سیاست‌های مقام معظم رهبری را افزایش خواهد داد.
7- استفاده از دستاوردهای موفق کشورهای دیگر در زمینه اقتصاد مقاومتی در پهنه ساختمان و معماری مخصوصاً در شرایط بحران
8- رعایت اصول پدافند غیرعامل در پهنه معماری با توجه به تهدیدات احتمالی دشمنان در چارچوب راهبردهای اقتصادی و مقاومتی .
آرزو امانی – کارشناس ارشد معماری در مورد تأثیر اقتصاد و فرهنگ بر معماری به پیام ساختمان می‌گوید : در معماری  یک کشور آنچه که بسیار صریح و واضح خود را نشان می‌دهد ابتدا فرهنگ است که شامل مذهب ،سنت ، ادب و ... می‌باشد. اگر شما اولین بار وارد کشوری مانند ارمنستان شوید بدون آنکه شناختی از آن داشته باشید پی به فرهنگ آن خواهید برد و البته در وهله اول به قوت و ضعف اقتصادی آن کشور نیز پی خواهید برد زیرا فقر موجب کمبود و کاستی می‌شود  و اقتصاد ضعیف می‌تواند  تأثیری بر تزئینات و زیبایی ساختمان بگذارد و بناها را ساده کند . وی می‌افزاید:در این زمان اهمیت اقتصاد در معماری ساختمان‌ها، ساختمان‌سازی، فرایند تغییر و تبدیل منابع است و کارایی این فرایند بستگی به طرز تفکر طراحان در مورد هزینه‌ها و مدیریت پیمانکاران دارد. امانی خاطرنشان می‌کند؛ آشنایی طراحان با چگونگی تاثیرتصمیمات طراحی بر هزینه‌های ساخت ساختمان اهمیت بسیار دارد.