هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چیدمان مناسب مبلمان

گروه معماری ودکوراسیون:چیدمان مناسب و هنرمندانه مبلمان در اتاق نشیمن تأثیر خوب و بسزایی در روحیه ساکنان خانه و مهمانانی که به آنجا رفت‌وآمد می‌کنند، دارد.بنابراین باید در چیدمان این قسمت از خانه نهایت دقت را به خرج دهید.در این مطلب انواع مدل های چیدن مبل و کاناپه در اتاق نشیمن را برایتان ذکر کرده‌ایم. با توجه به اندازه اتاق یا نوع و شکل مبلمان خود می‌توانید نمونه مناسب را انتخاب و در خانه خود اعمال کنید.
  مکالمه رو در رو
یکی از اصول چیدمان اتاق نشیمن این است که مبلمان را روبه روی هم قرار دهید و میز جلوی مبل را نقطه مرکزی در نظر بگیرید تا همه اعضای خانواده یا مهمانان دور یکدیگر جمع شوند و در مورد موضوعات مورد علاقه هم حرف بزنند.
   تفکیک فضاها
اتاق‌های نشیمن یا غذاخوری که بزرگ هستند را می‌توانید با کمک مبلمان از هم جدا کنید. کاناپه بزرگ دو یا سه نفره را رو به فضای اتاق نشیمن قرار دهید تا همچنان فضای گفت‌وگو برپا و بقیه فضا باز باشد.
گفتمان چهار نفره
اگر کاناپه بزرگ ندارید و نمی‌خواهید هم داشته باشید و از آنها استفاده کنید، بهتر است از ایده چهار صندلی یا مبل تک‌نفره بهره بگیرید. برای اینکه این فضا زیبا و تمیز به نظر برسد از روکش‌های سفید و کوسن های واحد برای هر چهار صندلی استفاده کنید.
قالی، تعیین‌کننده همه چیز
از یک قالی زیبا و بزرگ برای فضای میان مبلمان استفاده کنید. اگر قالی یا فرش انتخابی شما به اندازه کافی بزرگ است، می‌توانید پایه‌های مبلمان را روی آن قرار دهید تا اندازه و فرم قالی تعیین‌کننده جای قرارگیری مبلمان باشد.
  چیدمان اریب
برای اینکه فضای داخلی گفتگو در خانه بیشتر و بزرگ تر به نظر برسد، می‌توانید از چیدمان اریب بهره بگیرید. این چیدمان، فضایی دوستانه و صمیمی برای دورهم بودن‌ها ایجاد می‌کند. مبلمان را که کج می‌چینید، میز جلوی آن را نیز دقیقاً در همان زاویه در جلوی مبل قرار دهید. اگر کفپوش و دکور اتاق به شما اجازه می‌دهد، از هیچ نوع قالی یا فرشی استفاده نکنید تا فضا بازتر و بزرگ تر دیده شود.
فضای استراحت بیشتر
در اتاق نشیمن یکی از رایج‌ترین کارهایی که همه ما انجام می‌دهیم، لم دادن روی کاناپه و تماشای تلویزیون است. برای این منظور باید مبلمانی داشته باشید که علاوه بر نرمی و راحتی، قابل‌تغییر نیز باشند. مبلمان تاشو برای این منظور مناسب هستند. البته می‌توانید از صندلی‌های بدون دسته، کوسن های مبلی یا مبل‌های دونفره ساده برای تکمیل چیدمان رو به روی مبل‌های تاشو و راحتی خود نیز بهره بگیرید.
مهم این است که مبل یا کاناپه راحتی روبه روی تلویزیون باشد و بقیه صندلی‌ها هر چه بودند، خیلی مهم نیست. 
توجه به چشم‌انداز فضا
مبلمان اتاق‌هایی که پنجره قدی در اتاق نشیمن دارند را می‌توان رو به پنجره چید. یعنی به جای اینکه مثل همیشه تلویزیون یا شومینه را مرکز چیدمان مبلمان در نظر بگیریم، این بار پنجره را به عنوان مرکز دید همه حضار لحاظ کنید و کاناپه و صندلی را به گونه‌ای بچینید که به منظره بیرون دید داشته باشند.
توجه به قرینه بودن
همیشه در همه جا یک نقطه کانونی لازم است. حتی در شکل‌گیری شهرها هم قدیم‌ترها مسجد مرکز شهر بود و دور تا دور آن خانه‌ها ساخته می‌شدند. در چیدمان مبلمان خانه هم شومینه یا تلویزیون همیشه این نقش را به عهده دارند. شما هم همین ایده را حفظ کنید، فقط در چیدمان مبلمان، قرینه بودن را نیز حتماً در نظر داشته باشید. دو طرف اتاق باید کاملاً با هم منطبق باشند. این نوعی ایده پردازی برای دکوراسیون اتاق نشیمن به شمار می رود. اگر دو تا قاب روی دیوار سمت راست نصب کرده‌اید، در سمت چپ نیز دو تا و به همان شکل و در همان ارتفاع نصب کنید. 
   از صندلی به جای مبل
 استفاده کنید
در اتاق‌های نشیمن کوچک می‌توانید به جای استفاده از مبل‌های بزرگ، از صندلی‌های راحتی جمع‌وجور استفاده کنید. اندازه این صندلی را با توجه به اندازه اتاق انتخاب کنید و آنها را با فاصله در اطراف اتاق و روبه‌روی هم بچینید تا هنگام دورهم بودن، گفتمان راحت تری با یکدیگر داشته باشید.