اندرخم باغ عطار

شمار نشریه : 181

گروه معماری‌ودکوراسیون: 25فروردين‌ماه در تقويم رسمي كشور به نام روز «بزرگداشت عطار نيشابوري» است، روزي كه در آن، متوليان حوزه‌هاي مختلف هنري و ادبي ياد و نام اين شاعر و عارف را گرامي مي‌دارند.
فریدالدین عطار نیشابوری، آرامگاهش و هر آنچه از آن باقی‌مانده، همه را در يك روز مي‌توان پاس داشت، اما آرامگاه اين شاعر و عارف نامي ايران كه در نزديكي سايت تاريخي شادياخ در نيشابور قرار دارد، پس از ثبت در فهرست آثار ملي توجه‌هاي ويژه‌اي را به خود جلب كرده است. فریدالدین عطار نیشابوری، شاعر و عارف نامی ایران حدود سال ۵۴۰ هجری قمري متولد و در سال ۶۱۸ درگذشت. آرامگاه او در نيشابور، خیابان عرفان قرار دارد.
عطار چنانکه از نامش پیدا است، در نیشابور دکان عطاری داشت و در حمله مغول به نیشابور کشته شد. وی یکی از پرکارترین شاعران ایرانی به شمار می‌رود و بنا به نظر عارفان در زمینه عرفانی از مرتبه‌ای بالا برخوردار بوده است؛ چنانکه مولوی درباره او می‌فرماید: هفت شهر عشق را عطار گشت/ ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم.
آرامگاه عطار از بناهای دوره امیر علیشیرنوایی است و در سده نهم هجری ساخته شده است. این بنا در دوره‌های پهلوی دوم مرمت کامل و دهه ۷۰ نیز مرمت مختصر شد. بنای کنونی آرامگاه دارای هشت ضلع و گنبدی کاشی‌کاری شده و چهار در ورودی است. در نمای بیرونی آن چهار غرفه کاشی‌کاری شده تعبیه‌شده و در وسط بقعه، قبر عطار و یک ستون هشت ترکی به ارتفاع ۳ متر وجود دارد. آرامگاه تاريخي عطار از بناهاي تاريخي متعلق به دوره‌ صفويه است كه با توجه به معماري فضاي چهارتاق‌مانندي كه دارد، با گنبد فيروزه‌اي و كاشي‌هاي معرقش به باغ عطار مشهور است.
بر اساس كاوش‌هاي باستان‌شناسي كه در اين محوطه در سال‌هاي گذشته انجام شد، بخشي از معماري شهر، كوچه‌ها‌ و معابر شادياخ شناسايي شدند‌ و اكنون پس از مرمت و ساماندهي، قابل ديدن هستند.
از جمله آثار زبانزد عطار می‌توان به تذکرة‌الاولیا و منطق‌الطیر اشاره كرد.