هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

یک سؤال جدی رئیس شورای شهر

رئیس شورای شهر تهران گفت: در سال جدید و در شورای شهر تهران، یک سؤال جدی از مسئولان سازمان میراث فرهنگی دارم؛ «چرا آثار تاریخی‌مان در حال تخریب‌اند؟»
احمد مسجد جامعی در بازدید از بنای تاریخی امامزاده «بی‌بی زبیده» در شهرری درحالی‌که از شرایط مرمت و ساماندهی این امامزاده، ناراحت شد، اظهار کرد: امسال در جلسات شورای شهر تهران، سازمان میراث فرهنگی باید به صورت کاملاً جدی به ما پاسخ دهد که چرا آثار تاریخی در هر نقطه‌ای که پا می‌گذاریم در حال تخریب‌اند؟!
او سپس درحالی‌که به مقرنس‌های رنگ‌آمیزی شده‌ اجرایی در چهار طرف دیوار بقعه‌ این امامزاده اشاره می‌کرد، گفت: مگر این بناها به هندوها یا افغان‌ها متعلق‌اند که آنها را این‌گونه مرمت و نقاشی کرده‌اند؟! این کار اصلاً درست نیست.
رئیس شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه اگر کار به دست اهلش سپرده می‌شد، با این وضعیت اسفناک مواجه نمی‌شدیم، اظهار کرد: آثار تاریخی در حال تخریب‌اند، اما وقتی دلیل آن را از متولیان بناهای تاریخی جویا می‌شویم، تقصیر را به گردن اوقاف، ‌شهرداری یا نهادهای دیگر می‌اندازند! پس وظیفه این نهاد چیست؟
مسجدجامعی ادامه داد: اینکه نمی‌شود بگوییم هماهنگ کرده‌ایم و تعامل می‌کنیم؛ اما در نهایت، هیچ اتفاقی نیفتد و هر نهادی نیز کار خود را انجام دهد. این شرایط ناشی از ضعف عملکرد متولیان این بخش است.
رئیس شورای شهر تهران در ادامه‌، به پشت‌بام این امامزاده رفت و خطاب به نماینده‌ اداره‌ اوقاف، با لحن اعتراض‌آمیزی گفت: چرا گنبد باارزش و دارای اصالت تاریخی و معماری این امامزاده را که شاخصه‌های معماری ایرانی و اسلامی دارد، زیر گنبدی که هیچ ارزش معماری ندارد، پنهان کرده‌اید؟ چرا هزینه‌ این کار را برای ساماندهی و مرمت بهتر این بنای تاریخی - مذهبی هزینه نکرده‌اید؟
او افزود: آیا این کار اداره‌ اوقاف برای پز دادن و بالا بردن آمارهایش در زمینه‌ ساخت گنبدهای جدید است، اقدامی که اصالت‌های کهن کشور را نابود می‌کند؟!
عنایتی ؛نماینده‌ اداره‌ اوقاف در امامزاده «بی‌بی زبیده»  در پاسخ به پرسش‌های رئیس شورای شهر تهران اظهار کرد: این اقدامات در دوره‌ مسئولان پیشین انجام شده است.
وی با اشاره به رعایت نشدن حریم امامزاده «بی‌بی زبیده» در ساخت‌وسازهای جدید، اظهار کرد: متأسفانه هیچ حریمی در اطراف این امامزاده رعایت نشده است؛اما چرا باید با تاریخ کهن خود این‌گونه رفتار کنیم؟