هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ناگفته‌های انبوه‌سازان سر باز کرد

گروه گزارش: اعضای هیئت مدیره جدید کانون سراسری انبوه‌سازان ساختمان و مسکن، در اولین نشست خبری دوره جدید مدیریتی خود، ضمن گلایه از عدم همراهی دولت با بخش خصوصی فعال در صنایع عمرانی و انتقاد از حیف و میل سرمایه‌های مردم توسط‌ سازمان نظام مهندسی ساختمان، اعلام کردند که از سازمان تامین اجتماعی به خاطر عدم پایبندی به تعهداتش در خصوص بیمه کارگران ساختمانی و پروژ‌ه‌های عمرانی، شکایت خواهند کرد.
شکایت از پول‌بگیران
سازمان تامین اجتماعی و بیمه، از مهم ترین موضوعاتی بود که در نشست خبری هیئت مدیره جدید کانون سراسری انبوه سازان مورد بررسی و انتقاد قرار گرفت. در این خصوص برزگر رئیس کانون با تشریح مشکلات و موانع پیش‌روی تولید مسکن، عملکرد نامطلوب سازمان تامین اجتماعی را - که پول می‌گیرد اما بیمه نمی‌کند – از مهم‌ترین این عوامل برشمرد و از شکایت قریب الوقوع انبوه‌سازان از این سازمان خبر داد.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان جمشید برزگر در نشست خبری با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی از ما پول می‌گیرد اما کارگران ساختمانی را بیمه نمی‌کند، گفت:‌ این در حالی است که چنانچه کارگران بیمه نشوند از ما شکایت می‌کنند و این ما هستیم که باید به دادگاه برویم.
مهندس برزگر این اقدامات را افزایش دهنده هزینه ساخت دانست و گفت: سازمان تامین اجتماعی هر بار قوانینی را بدون مشورت با بخش خصوصی وضع می کند و ما باید در راهروهای مجلس به دنبال نمایندگان باشیم تا این قوانین را اصلاح کنند.
در این خصوص، عضو دیگر انبوه‌سازان نیز با انتقاد از عملکرد شرکت بیمه در قبال انبوه‌سازان، از انسداد حساب بانکی انبوه‌سازان توسط شرکت بیمه خبر داد.
ایرج رهبر گفت: با گذشت یک روز از اعلام اخطار شرکت بیمه مبنی بر تاخیر در پرداخت بیمه 10 هزار مسکن مهر پردیس، این شرکت با مسدود کردن حساب بانکی ما، جلوی کار را گرفته است، به نحوی که حتی امکان پرداخت حقوق به کارگران را نداریم.
مهندس رهبر گفت: این سازمان در زمان اخذ پروانه ساخت پول بیمه کل پروژه را از همان ابتدا از ما می‌گیرد در حالی‌که ممکن است سازنده نتواند پروانه ساخت بگیرد و یا اینکه پروژه تا یکسال بعد از آن هم شروع نشود.
مصادره قانون توسط سازمان
در نشست خبری انبوه‌سازان، سازمانی دیگر نیز، به غیر از سازمان تامین اجتماعی، مورد انتقاد هیئت مدیره جدید قرار گرفت که این یکی، سازمان نظام مهندسی بود. در این خصوص نیز رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن به مشکلات و چالش‌های مجموعه خودشان‌ با سازمان مذکور اشاره کرد و گفت: سازمان نظام مهندسی برای ساماندهی جامعه مهندسان عضو خودش تاسیس شده، نه اینکه بخواهد برای همه چیز نسخه بپیچد!
جمشید برزگر با بیان اینکه در هیچ کشوری سازمان نظام مهندسی در همه امور دخالت نمی‌کند، افزود: وظیفه سازمان نظام مهندسی رتبه‌بندی و سازماندهی امور مهندسان است در حالی که الان این سازمان قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را مصادره کرده است. مهندس برزگر با بیان اینکه بزرگترین مشکل ما با سازمان نظام مهندسی ساختمان است، از اینکه سازمان نظام مهندسی سازندگان مسکن و ساختمان را مکلف می کند تا با مهندسان خاصی قرارداد ببندند در حالی که هیچگاه این مهندسان در پروژه‌ها دیده نمی‌شوند، انتقاد کرد.
در همین خصوص رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران نیز با بیان این‌که در 4 سال اخیر 160 میلیون متر مربع پروانه ساختمانی صادر شده و اگر برای هر مترمربع به‌طور متوسط یک میلیون تومان هزینه شود، در مجموع 160 هزار میلیارد تومان، یعنی سالانه 40 هزار میلیارد تومان برای ساخت هزینه شده است، گفت: این رقم 4 برابر بودجه‌های عمرانی کشور است.
ایرج رهبر ادامه داد: اما سازمان نظام مهندسی به جای نظارت، بودجه‌های مردم را حیف و میل می‌کند.
دریغ از جلسه‌ای یک ثانیه‌ای!
جمشید برزگر بخشی از اولین نشست خبری خود به عنوان رئیس کانون سراسری انبوه سازان را به انتقاد از دولت تدبیر و امید اختصاص داد. وی در ابتدا با اشاره به این که صنعت ساختمان از جمله اشتغال‌زاترین بخش‌های اقتصادی است که حداقل با 160 صنعت دیگر در ارتباط است و می‌تواند این صنایع را متحول کند، گفت: باید بتوان در سال اقتصاد مقاومتی بخش ساختمان و انبوه‌سازی را نیز مقاوم کرد تا مشکلات پیش روی مسکن کاهش یابد.
وی در خصوص راهکارهای حل مشکل مسکن کشور عنوان کرد: کانون انبوه‌سازان راهکارهای فعال‌سازی و بهبود این صنعت را به دولت ارائه کرده است اما با گذشت شش ماه از آغاز به کار دولت جدید، هنوز جلسه‌ای با بخش خصوصی برگزار نشده است.
مهندس برزگر با گلایه از اینکه تاکنون وزیر راه و شهرسازی حتی یک ثانیه به اعضای این کانون وقت ملاقات نداده، گفت: این درحالی است که وزیر راه و شهرسازی بارها در زمان اخذ رأی از مجلس یکی از برنامه‌های خود را بها دادن به بخش خصوصی اعلام کرد. وی با اعلام اینکه درباره موانع پیش‌روی تولید مسکن جلساتی با مسئولان بانک مرکزی و وزارت کار برگزار کرده‌ایم، گفت: دولت در قوانین و مسائل مربوط به بانک‌ها و تامین اجتماعی انبوه‌سازان را در جریان اقدامات انجام شده قرار نمی‌دهد و ما باید در راهروهای مجلس بدویم تا بتوانیم یک قانون را برگردانیم.
وی با تاکید بر اینکه امیدواریم دولت تدبیر و امید بی‌تدبیری‌های گذشته را جبران کند، اظهار داشت: باید در وضع قوانین با بخش خصوصی مرتبط هم مشورت شود اما می بینیم که حتی در تدوین مقرراتی مانند احیای بافت‌های فرسوده، طرح جامع مسکن، قانون برنامه پنجم توسعه و قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن هم این امر رعایت نشده و نمی‌شود.
نقطه تعادل در دوردست!
در ادامه نشست خبری، نایب رئیس هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان، با اشاره به افزایش جمعیت و وقوع سالانه 800 هزار ازدواج در کشور گفت: در حال حاضر به سه میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم.
حسن محتشم با بیان اینکه تا پیش از دولت نهم و دهم 95 درصد از ساخت مسکن در اختیار بخش خصوصی قرار داشت، گفت: در 6 سال دولت نهم و دهم که طرح مسکن مهر به اجرا درآمد برای حدود 2 میلیون و 200 هزار واحد قرارداد بسته شد که از این تعداد یک میلیون واحد به بهره برداری رسیده است، ضمن آنکه خدمات روبنایی این واحدها هم هنوز تکمیل نشده است.
مهندس محتشم با تاکید بر اینکه مسکن مهر نه تنها پاسخگوی نیاز مسکن نبود بلکه کمبودهای قبلی را هم نتوانست جبران کند، بیان کرد: اگر هر سال یک میلیون و 100 هزار واحد مسکن تولید کنیم شاید در 10 سال آینده به نقطه تعادل برسیم.
وی تصریح کرد: کشور ما در حال حاضر توان ساخت سالانه یک میلیون و 100 هزار واحد مسکن را ندارد و باید با همکاری بخش خصوصی این اعتبار تامین شود تا با کمبود مسکن مواجه نشویم.
مسکنِ بی‌تحرکِ آتی
از دیگر موضوعات مطرح شده در نشست خبری، قیمت مسکن در سال آینده بود که در این خصوص جمشید برزگر پیش‌بینی کرد سال آینده بخش مسکن افزایش قیمت چندانی نخواهد داشت. وی در مورد دلیل این امر گفت : بازار هنوز در رکود است و اغلب تولیدکنندگان برای فروش واحدهای خود با مشکل روبرو شده اند.
مهندس برزگر با اشاره به ارائه راهکارهایی برای خروج مسکن از رکود گفت:‌ کانون انبوه‌سازان پیشنهاد داده تا سقف وام مسکن روستایی به 35 میلیون تومان، در شهرهایی با جمعیت کمتر از 250 هزار نفر به 50 میلیون تومان و در شهرهای بین 250 تا 500 هزار نفر جمعیت، سقف وام مسکن به 80 میلیون تومان افزایش یابد.
برزگر با اشاره به نرخ تورم در سال آینده افزود: درحالی که نرخ تورم در سال آینده 25 درصد تثبیت شود، افزایش قیمتی در بخش مسکن نخواهیم داشت.
آن و این دولت، بی‌جواب
در ادامه نشست خبری، رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با اشاره به پیشنهاد اجرای شهرک‌های مسکونی توسط بخش خصوصی و انبوه‌سازان گفت: شورای معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی این پیشنهاد را تصویب کرده و حناچی، معاون وزیر نیز این پیشنهاد را به‌عنوان یکی از برنامه‌های خود اعلام کرده است ولی با وجود همه پیگیری‌های صورت گرفته در دولت قبلی و دولت کنونی هنوز این برنامه به جایی نرسیده است.
وی افزود: با شهرک‌سازی توسط بخش خصوصی قیمت مسکن با صنعتی‌سازی و بر اساس معماری علمی و حساب شده، کاهش می‌یابد.