هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جاذبه های گردشگری ایران در یک نگاه

گروه معماری و دکوراسیون: ایران با جاذبه‌های متعدد تاریخی و طبیعی با آداب‌ورسوم گوناگون و با مردمانی خونگرم و میهمان‌نواز در آستانه سال نو، بهشتی برای گردشگران نوروزی است. چشمه‌سارهای زلال و سواحل بیکران دریای کاسپین و سواحل چشم‌نواز و دیدنی خلیج همیشه فارس، شب های پرستاره کویر، دشت های پر از شقایق، لاله و نرگس، انواع جاذبه‌های گردشگری تاریخی در جای‌جای ایران و مهم تر از همه میهمان‌نوازی ایرانیان، همه بهانه‌هایی برای یک سفر خوب نوروزی است.
دست خالق طبیعت بار دیگر با قلم قدرت و درایت، رنگ سبز و زندگی و حیات نو را در کالبد زمان به نقش‌بست و در اولین فصل سال شروع بهار را به جریان انداخت و ترنم نو شدن را در گوش طبیعت و انسان زمزمه می‌کند. اگر یک ایرانی قصد داشته باشد که تمام ایران را بگردد و از مواهب آن برخوردار شود شاید عمرش کفاف ندهد، پس باید قدر لحظه‌ها را دانست.بیاییم ایران را بهتر بشناسیم و بهتر و بیشتر سفر کنیم.
استان های شمالی ایران همیشه در بحث گردشگری حرفی برای زدن دارند و بسیار مطرح هستند. استان های گلستان،مازندران و گیلان با شهرها و آبادی های متعدد و بیشترین تراکم جمعیت و مردمانی خونگرم و آداب‌ورسوم خاص و میهمان نوازی‌شان شهره خاص و عام است. هرچند نسبت به دیگر نقاط ایران این سه استان از نظر گردشگری بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته‌اند،اما در همین استان‌ها هم بسیاری از نقاط دیدنی مغفول واقع شده‌اند.دریای مازندران یا کاسپین و کوه‌های بسیار زیبا و ارتفاعات البرز، میراث کهن طبیعت ایران است و روح هر ایرانی را جلا می‌دهد و منظره‌های دلنوازش موجبات آرامش را فراهم می‌کند.از دیگر نقاط دیدنی این سه استان می‌توان به پارک ملی گلستان و پارک جنگلی ناهارخوران گرگان،ماسوله، آبشارهای متعدد از جمله آبشارلوه، پارک شبنم نوده خاندوز،برج قابوس ابن وشمگیر و مسجد جامع گرگان اشاره کرد.
همچنین کاخ رامسر، آبگرم آن، دریاچه رویایی ولشت، پارک جنگلی نور،تأسیسات سیاحتی نمک‌آبرود ،پناهگاه حیات‌وحش دشت ناز،مأمن آهوی زرد ایران، پل بسیار زیبای ورسک از جمله دیدنی های مازندران است که دیدار از آنها خاطرات فرح بخشی را برای مسافران نوروز به یادگار می‌گذارد.
استان آذربایجان غربی نیز با برخورداری از بهترین مناظر طبیعی و انواع جاذبه‌های تاریخی محیطی بسیار زیبا و مفرح برای گذران تعطیلات نوروزی است.در این استان با مردمانی گشاده رو مانند بقیه جاهای ایران اماکنی چون آبشار شلماش سردشت،تپه حسنلو ،سه گنبد،دره شهدا،تخت سلیمان تکاب، قره کلیسا،غار سهولان مهاباد،فقرگاه مهاباد،شهر باستانی سه هزارساله موصاصیر سردشت ،سلطان یعقوب نقده ،مسجد جامع ارومیه،سنگ کاظم خان،کلیسای ننه مریم و موزه ارومیه چشم هر بیننده‌ای را ساعت‌ها به خود مشغول می‌کند و سفر را به کام مسافران خوش می‌سازد.
در شمال شرقی ایران اسلامی سه استان خراسان رضوی ،شمالی و جنوبی خودنمایی می‌کند و به واسطه وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) در خراسان رضوی،دل های ایرانیان در لحظه تحویل سال بی‌واسطه در هرجایی که باشند راهی سرسرای آن حضرت می‌شود و اشک شوق و امید در چشمان هر ایرانی عاشق به حضرتش،حلقه می زند و آن وجود نازنین را به درگاه خداوند واسطه قرار می‌دهد و برای همه دعا خیر و طلب شفاعت و سلامت می‌کنند.
مشهد مقدس مهم‌ترین مقصد ایرانیان برای سفر نوروزی است و همه‌ساله هزاران نفر ایرانی عاشق به خاندان عصمت و ولایت قصد سفر به سرزمین خراسان و مشهدالرضا را می‌کنند.صحن‌ها و موزه و ضیافت‌خانه حضرت رضا،بازارهای متعدد مشهد،پارک کوه سنگی،خواجه ربیع، هارونیه ، فردوسی، شاندیز، موزه نادری، مجموعه وکیل‌آباد و ده‌ها منطقه دیدنی دیگر ،هزاران مسافر نوروزی را از اقصی نقاط میهن اسلامی به خود جلب می‌کند.
بابا امان،بش قارداش،پی قو،کمپ گلستان،آبشارحمید،اسفیدان،غاردرق،آبشار بیار،دره جاج سست،کفترخانه،درکش روستاهای زوارم و گلیان شیروان وکوهستان پارک شیرکوه شیروان از جاذبه‌های طبیعی استان خراسان شمالی است. قلعه جلال‌الدین جاجرم،آیینه‌خانه مفخم،چهار تاقی تیموری،تپه ارگ باستانی شیروان، عمارت مفخم،کلیسای اسپاخو،خواجه مهزیار ،مسجدجامع،کوه بابا، تنگهو از جاذبه‌های تاریخی این استان است که مسافران نوروزی در سفرشان از استان خراسان شمالی می‌توانند از آنها بازدید کنند.
مقصد بعدی سفر نوروزی ما استان پهناور سیستان و بلوچستان است استانی با قدمت دیرینه و از استان‌های مرزی محسوب می‌شود و مرزداران غیرتمند سیستانی و بلوچستانی مانند جان شان از سرزمین مادری دفاع و حمایت می‌کنند. سیستان مهد قهرمان اسطوره‌ای ایران رستم دستان است و بلوچستان در جنوب شرقی ترین نقطه‌اش زادگاه طلوع خورشید در ایران‌زمین است.
در سفر به این استان پهناور می‌توان از قلعه سیب سراوان،بقایای آتشکده کرکویه،قلعه سیب سراوان،تخت عدالت،کوه خواجه،زاهدان کهنه،سه کوهه،شهر سوخته،دهانه غلامان ، قلعه‌های رامرود،خاش،مچی،سام،تپه،رستم،کهک کهزاد،چاه نیمه،آرامگاه خواجه غلطان و زیارتگاه بی‌بی دوست بازدید کرد.
استان زیبای هرمزگان استان دیگر ایران است که در کنار سواحل زیبای خلیج همیشه فارس بر روی مسافران نوروزی آغوش گشوده است.
کاروانسرا و حمام خانی بستک،عمارت کلاه‌فرنگی،معبد هندوها،آب گرم گنو،موزه آب، دوگنبدان، کاروانسرای کوخرد،پنجشنبه‌بازار میناب،سد تاریخی کوخرد،جنگل های حرا،شهرسیبه،تپه مارو ،قلعه‌های پرتغالی‌ها و منطقه حفاظت‌شده گنو از جمله مناطق گردشگری استان هرمزگان است.
استان کرمان هم مانند بسیاری از نقاط میهن اسلامی در اولین روزهای بهار پذیرای خیل عظیمی از مسافران نوروزی است. کرمان با تاریخ و فرهنگی غنی دارای آثاری چون ارگ بم، بازارهای قدیمی،چهارسوق گنجعلی خان، اختیاری،سرداری،عطاری و مظفری است. کاروانسرای وکیل،علینقی خان، تیمچه حاج‌آقا عبدالله،تیمچه کوزه‌گرها،سرای گلشن، سرای جر،آب انبار علیمردان خان،حاآقا علی،ابراهیم‌خان نیز از دیگر اماکن دیدنی کرمان است
در گوشه دیگری از ایران اسلامی استان کردستان سرزمینی با مناظر بکر به روی تماشاگران نوروزی آغوش گشوده است.
بیشتر جنگل های استان کردستان در اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع‌شده و بعد از جنگل های شمال کشور در درجه دوم اهمیت قرار دارد،این جنگل های بسیار زیبا با مناظری دلنشین می‌تواند اوقات خوبی را برای مسافران نوروزی فراهم کند. از دیگر جاذبه‌های طبیعی این استان می‌توان به پارک جنگلی آبیدر، منطقه اورامان، دریاچه زریوار، آبشاربل،چهل چشمه،سراب قروه و آبشارکویله اشاره کرد.
عمارت آصف وزیری (خانه کرد)،تپه باستانی زیویه،سنگ‌نبشته اورامان،غارکرفتو، عمارت خسروآباد،عمارت مشیر دیوان،عمارت امجدالاشراف،عمارت وکیل الملک،عمارت سالار سعید (موزه سنندج)،عمارت آصف وزیری (خانه کرد)،حمام شیشه،حمام خان،حمام وکیل الملک، حمام قسلان، بازار سنندج،قلعه حسن‌آباد،قلعه قمچقای،پل قشلاق،برج اشقون بابا،برج اوچ گنبد خان و برج ینگی ارخ از دیگر نقاط دیدنی استان کردستان است.