هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

راهنمای نوروزی خریدمبـل راحتـی

گروه معماری و دکوراسیون: یکی از وسایلی که برخی خانواده‌ها در این ایام به فکر خرید یا تعویض آن می‌افتند مبلمان خانه است.بدون شک مدل مبلمان در منازل مختلف با سلیقه‌ها و نیازهای متفاوت تهیه و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در انتخاب مبلمان مناسب برای زیباتر به نظر رسیدن منزلتان باید به فاکتورهای متفاوتی توجه نمایید.. ازآنجاکه مبل‌های راحتی قیمت مناسب‌تری نسبت به انواع دیگر مبل دارند خرید آنها آسان‌تر است اما به دلیل تنوع بسیاری که این مبل‌ها دارند انتخاب آنها نیاز به کمی دقت دارد. در این مطلب قصد داریم به برخی نکات مهم در انتخاب مبل راحتی بپردازیم:
1. مبل‌های راحتی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد؛ مبل‌هایی که خیلی راحت هستند و از آنها برای لم دادن در خانه و تماشای تلویزیون استفاده می‌شود و مبل‌هایی که اندکی رسمی‌ترند و برای پذیرایی از مهمان مناسبت بیشتری دارند. بنابراین هنگام انتخاب مبل اول مشخص کنید دقیقاً چه انتظاری از آن دارید.
 2. مبل‌های راحتی از نظر طراحی ظاهری انواع مختلفی دارند. مبل‌های اسپورت، انواع ال‌مانند، مبل‌های مدرن و مبل‌های گرد رایج‌ترین انواع مبل‌های راحتی هستند. نوع شکل مبل‌ها معمولاً در ارتباط با فضا و دکوراسیونی که قرار است در آن جا بگیرند، مشخص می‌شود. مبل‌های ال‌مانند برای فضاهای نسبتاً بزرگ مناسبند و مبل‌های گرد و اسپورت را می‌توان در فضاهای کوچک هم جا داد.
3. توجه به جنس الیاف درون مبل و همچنین روکش آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر می‌خواهید مدت طولانی روی مبل بنشینید بهتر است جنسی انتخاب کنید که هم راحت باشد و باعث کمردرد و بدن‌درد نشود و هم روکش آن طوری نباشد که پس از اندکی نشستن روی آن عرق کنید.
4. هنگام خرید مبل کمی روی آن بنشینید  و راحتی و میزان فرو رفتن در آن را بررسی کنید. این کار سبب می‌شود انتخاب بهتری داشته باشید و بعدها دچار آسیب‌های مفاصل و مهره‌های کمر نشوید. مبل راحتی همان‌طور که از نامش پیداست باید راحت باشد تا پس از مدتی سبب انحراف اسكلتی بدن، كمر درد و... نشود.
5. اگر رویه مبل قابل شست و شو باشد از دردسر تمیز کردن آن راحت می‌شوید. رویه‌های كتانی با شامپوهای مبل، رویه‌های چرمی با بخار بدون مواد شوینده و رویه‌های نانوسرتكس با كشیدن دستمالی خیس تمیز می‌شوند.
6. دوخت روکش مبل را بررسی کنید تا از استحکام مناسبی برخوردار باشد. برخی دوخت‌ها سرسری و بی‌دقت است و پس از مدت کوتاهی از هم باز می‌شود. استحکام چارچوب مبل هم اهمیت زیادی دارد. مبل‌هایی که خیلی محکم نیستند یا در هنگام نشستن روی آن اندکی صدا می‌دهند و می‌لرزند احتمالاً خیلی قابل‌اعتماد نیستند.
7. هنگام خرید به‌اندازه و همتراز بودن پایه‌ها توجه كنید. مبل راحتی مناسب نباید لبه‌های تیز یا پایه‌هایی جلوآمده داشته باشد. چنین پایه‌هایی معمولاً با اصابت پا به آنها هنگام رفت‌وآمد، بخصوص در فضاهای كوچک‌تر سبب صدمه به انگشتان پا می‌شوند.
 8.رنگ مبل را با توجه به معیارهای گوناگونی از جمله فضای داخلی اتاق، دکوراسیون اطراف مبل و البته سلیقه خود مشخص کنید. مبل‌های روشن زود کثیف می‌شوند و باید در فواصل زمانی کوتاهی آنها را تمیز کنید. از طرفی مبل‌های تیره کمی فضا را تیره و مات می‌کنند. بنابراین هنگام انتخاب رنگ مبل تمام این نکات را در نظر بگیرید و سپس اقدام به انتخاب کنید.