نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تشکیل کمیسیون معماری در مجلس

گروه معماری و دکوراسیون: انجمن مفاخر معماری ایران به همت جمعی از پیشکسوتان و دست‏اندرکاران عرصه‌های گوناگون معماری و با اهداف فرهنگی و حمایتی همچون: تثبیت جایگاه معماری و معماران در جامعه، به وجود آمده است. اقدامات انجمن در سال 92، موضوع گفت‌وگوی ما با مهندس علیرضا قهاری رئیس هیئت‌مدیره انجمن است که در آن فعالیت‌های انجمن در سال‌های 92 و93 مورد بررسی قرار گرفته است؛پیام ساختمان:معماری در سال گذشته با چه رویداد مهمی مواجه شد؟
مهم‌ترین اتفاقی که در حوزه معماری در سال گذشته اتفاق افتاد، تغییراتی بود که در نوع  نگرش به این حوزه از طرف مسئولان دیده شد. این امر نشان‌دهنده این است که جایگاه معماری و تأثیراتی که یک معماری خوب در سطح جامعه و فرهنگ‌سازی و بهبود شرایط اجتماعی دارد، به تدریج شناخته می‌شود.سال گذشته، کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تشکیل شد و حکایت از آن دارد که مسئولان اداره شهر به این موضوع توجه نشان داده‌اند. در حوزه‌های دیگر از جمله در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز باید کمیسیونی فرعی در این زمینه تأسیس شود.
پیام ساختمان: انجمن مفاخر معماری امسال برای ارتقای معماری چه اقداماتی انجام داد؟
امسال دهمین سال فعالیت انجمن بود. بنیان‌گذاران انجمن مفاخر معماری ایران با استفاده از تجارب گذشته و فعالیت‌های مختلف در حوزه‌های مختلف، توانستند راه‌های جدیدی برای ترویج  معماری و شهرسازی و فرهنگ‌سازی این حوزه پیدا کنند. برگزاری جلسات مستمر هم اندیشی تحت عنوان گفتمان هنر و معماری در محل موزه هنرهای امام علی (ع)، طرح مباحث مختلف معماری و شهرسازی توسط متخصصان با حضور مخاطبان در سطوح مختلف، به نتیجه رساندن کتابخانه الکترونیکی هنر و معماری که 4000 جلد جمع‌آوری شده و مراحل نهایی را می‌گذراند، مشارکت در همایش‌ها  و کنفرانس ها که اعضای هیئت امنا و سایر اعضای انجمن در این همایش‌ها همکاری کرده‌اند، برگزاری مسابقه دوسالانه معماری و شهرسازی به نام دکتر مزینی، از جمله این اقدامات بود.
در واقع انجمن مفاخر معماری ایران یک هلدینگ فرهنگی است. یعنی در واقع حدود 8 موسسه به عنوان همکار فرهنگی در این مجموعه فعال هستند. انجمن، شرایط تأسیس آنها را فراهم کرده و مباحث تخصصی در آن مؤسسات انجام می‌شود. ما همانند یک مرکز فرهنگی تخصصی عمل می‌کنیم که زیرگروه‌های آن هویت مستقل دارند. مؤسسات همکار در زمینه تاریخ شفاهی معماری و شهرسازی معاصر، باغ ایرانی، مطالعات میراث مشترک، مطالعات منظر پایدار، مطالعات سازه‌های آشوری و مطالعات تهران،کلانشهر که هر کدام به صورت تخصصی عمل می‌کند. مثلاً برگزاری جشن تهران، جشنواره منظر، مسابقه معماری میرمیران، استان سال گلستان برنامه‌هایی بوده که توسط همین موسسه انجام گرفته است. تهیه تاریخ شفاهی،کاخ گلستان، محله منیریه، و میرفندرسکی  پروژه‌های بزرگی است که توسط همین مؤسسات انجام می‌شود.
پیام ساختمان:آنچه کنجکاوی را بر می‌انگیزد، این است که جای جوانان کجاست و چه فعالیتی می‌توانند داشته باشند؟
برگزاری مسابقات معماری باعث می‌شود از اندیشه‌های نو کمک بگیریم و جوان ترها بتوانند به این حوزه پیچیده وارد شوند، در سال 92پیشرفت‌هایی داشته‌ایم. تنوع داورانی که در این مسابقات حضور داشتند این نوید را می‌دهد که مسابقات در یک کانال محدود انجام نمی‌شود. البته یکی از ایراداتی که به نحوه برگزاری مسابقات وارد می‌دانیم، این است که کارفرماها هنوز عادت نکرده‌اند برای این کار هزینه کنند و فکر می‌کنند کسانی که در مسابقات شرکت می‌کنند باید با هزینه خودشان بیایند! این مسئله باعث می‌شود بخش‌هایی که توانایی مالی ندارند ولی فکر خوبی دارند نتوانند در مسابقات شرکت کنند؛ بنابراین کارفرماها یا کسانی که می‌خواهند از بهترین فکر استفاده کنند، باید بودجه لازم را در این زمینه بپردازند. آنها باید اطمینان داشته باشند پشیمان نخواهند شد. بهترین طرح، طرحی ماندگار است که از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد. مهم‌تر آنکه اندیشه‌های نو و پنهان نیز در خلال این مسابقات به کار گرفته می‌شوند؛ این همان کاری است که در اکثر کشورهای دنیا انجام می‌شود و باعث شده معماری رشد بهتری داشته باشد.
پیام ساختمان:چه برنامه‌هایی برای سال 93 در دست اقدام دارید؟
در سال 93 انتشار کتاب اندیشه معماران معاصر، ادامه جلسات هم اندیشی، برگزاری جشنواره باغ ایرانی در اردیبهشت‌ماه، از دیگر برنامه‌های سال آینده است. برگزاری مسابقه معماری میر میران با موضوع سینما و معماری از دیگر اقدامات این انجمن است که با همکاری بنیاد معماری میرمیران انجام می‌شود. سال آینده نیز به نام گیلان نام‌گذاری شده که به صورت تخصصی به آن پرداخته می‌شود. چند پروژه شفاهی از جمله ساختمان‌های مجلس شورای اسلامی، مهندسی دوران جنگ تحمیلی و تاریخ شفاهی مهندسان مشاور را نیز در دست اقدام داریم.