هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

راه توسعه ازآموزش مي‌گذرد

جايكا ( آژانس همكاري‌هاي بین‌المللی ژاپن) سازماني است كه براي ارائه كمك‌هاي فني در جهت توسعه اقتصادي‌اجتماعي در كشورهاي در حال توسعه پايه‌گذاري شد. اين آژانس در ايران با دعوت از كارمندان دولت و كارشناسان مختلف به ژاپن براي گذراندن دوره‌هاي آموزشي كار خود را آغاز كرد. در اين مدت پروژه‌هاي مختلفي را در كشور در راستاي اهداف تعیین‌شده خود انجام داده است.
مسئول پروژه‌هاي انرژي دفتر تهران جايكا مي‌گويد: اين آژانس زيرمجموعه وزارت امور خارجه كشور ژاپن محسوب می‌شود كه دفاتري در بيش از 70 كشور جهان داير كرده است. تنها در خود ژاپن 10 مركز آموزشي را تأسيس كرده و چندين هزار نفر كارمند دارد.
رامين ملكي آموزش را زيربنا و اصل توسعه مي‌داند و ادامه مي‌دهد: وظيفه اصلي اين آژانس انجام خدمات عام‌المنفعه است تا دانش و تجربه ژاپني را به كشورهاي جهان سوم منتقل كنيم.
ملكي فعاليت‌هاي جايكا را به 5 زمينه تقسیم‌بندی مي‌كند و مي‌گويد: تقويت صنايع داخلي، كاهش شكاف ميان جوامع روستايي و شهري، مديريت منابع آب، محیط‌زیست و مديريت بحران فعاليت‌هايي است که جايكا انجام مي‌دهد. دو مورد آخر براي ما بسيار حائز اهميت است چرا كه مديریت بحران قديمي‌ترين حوزه فعاليت ما در ايران است و با سابقه 14 ساله همكاري‌هايي با سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران داشته‌ایم. محیط‌زیست نيز چه از نظر هزينه و چه از نظر انرژي از اولويت برخوردار است. وی ادامه داد: هم اكنون در تالاب انزلي و درياچه اروميه پروژه‌هايي در دست اجرا داريم و بعد از ديدار
شین زو آبه نخست‌وزیر ژاپن و آقاي روحاني در نيويورك مقرر شد كه همكاري‌ها گسترش پيدا كند و هم بحث درياچه اروميه و هم بحث انرژي‌هاي نو و بهره‌‌وري مصرف در قالب شركت‌هاي خدمات انرژي به همكاري‌هاي ايران و ژاپن افزوده شود.
ملكي ادامه می‌افزاید: در جايكا فرآيندي شكل مي‌گيرد به نام انتقال دانش و فناوري، ازاین‌رو ما نه مجري هستيم، نه پيمانكار و نه مشاور پروژه. در پروژه‌هاي مختلف بنا بر مقتضيات، جايگاه‌هاي مختلفي را اشغال مي‌كنيم.  ملكي فرآيند انتقال انرژي را این‌گونه شرح مي‌دهد: مثلاً در بحث انرژي پروژه‌اي داشتيم به نام مطالعات توسعه‌اي بهبود ظرفيت سازماني در زمينه بهينه‌سازي مصرف انرژي. در قالب اين پروژه كارشناسان ايراني به ژاپن رفتند و آموزش ديدند و كارشناسان ژاپني نيز به‌عنوان مشاور وزارت نيرو به ايران آمدند، پیش تر نيز در تبريز مركز آموزشي وابسته به وزارت نيرو داير شده بود و توانستيم مقداري در تجهيزات به آنها كمك كنيم. الآن اگر به اين مركز آموزشي در تبريز برويد كارشناسان وزارت نيرو، وزارت نفت و حتي وزارت آموزش‌وپرورش در کلاس‌های آن حضور پیدا می‌کنند .
وي ادامه مي‌دهد: اين آموزش‌ها و پروژه‌ها زيربناي پروژه‌هاي بعدي مي‌شوند. هم اكنون پروژه‌اي داريم به نام معرفي پروژه پايلوت جهت شركت‌هاي خدمات انرژي براي معرفي به شركت‌هاي دولتي. اين پروژه‌اي است كه در راستاي پروژه‌هاي پيشين شكل گرفته است. همچنین شركت جديدي به نام  اسكو (Energy Service Company) به جامعه معرفی‌شده که از نوع پروژه‌هاي چند سر بُرد است. يعني هم  جامعه ميزبان، جامعه ارائه‌کننده تكنولوژي و هم جامعه مصرفي از آن سود مي‌برند. اين معامله بازنده ندارد و بازندگان واقعي كساني هستند كه زياد مصرف مي‌كنند.
ملكي مي‌افزايد: از اين سري پروژه‌ها باز هم پروژه‌هايي در راه خواهد بود. بسياري از اين پروژه‌ها در قالب گزارش كاري در اختيار مديران و تصميم‌گيران قرار می‌گیرد كه هم‌اكنون در بخش‌هاي مختلف از آنها استفاده مي‌كنند.
ملكي به پروژه‌هايي كه تاكنون اجراشده اشاره نموده و مي‌گويد: مثلاً در يكي از 40 منطقه استان گلستان پروژه ارتقای سيستم مديريت آب را داشته‌ايم كه پس از اتمام دوره آزمايشي، اين طرح در كل منطقه اجرا خواهد شد يا مطالعات ظرفيت‌نهادي مديريت انرژي در بخش ساختمان را عملي كرده‌ايم كه نتيجه اين مطالعات تدوين برنامه بهره‌وري و صرفه‌جويي در مصرف انرژي (EE&C) در بخش ساختمان بوده است و خود نتيجه پروژه "طرح ارتقای مديريت انرژي در جمهوري اسلامي" است كه سال 2003 تا 2007 با هدف استفاده بهينه از تجهيزات صنعتي در جهت صرفه‌جويي در مصرف انرژي اجرا كرده است.