هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ایران رکورد دار مصرف بنزین و گاز

 گروه تأسیسات:  باوجود افزایش قیمت حامل‌های مختلف انرژی در طول ماه‌های نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها شاهد کاهش مصرف سوخت و انرژی در بخش‌های مختلف کشور بودیم اما از ابتدای سال جاری مصرف اکثر حامل‌های انرژی پرطرفدار در ایران با ثبت رکوردهای جدید به نوعی افسار گسیخته است. دراین‌بین افزایش مصرف حامل های مختلف انرژی علاوه بر اینکه منجر به افزایش حجم تولید آلاینده‌ها، تخریب محیط‌زیست، قاچاق و انحراف به کشورهای همسایه، خروج ارز و افزایش حوادث مختلف شده است، با گرانی قیمت حامل‌های مختلف انرژی به نوعی یک تورم چند درصدی به اقتصاد کشور تحمیل کرده است.
رشد 5/7 درصدی مصرف بنزین
بنزین بدون شک پرطرفدارترین فرآورده نفتی در ایران است که از دوران قاجاریه با ورود اولین خودروهای بنزینی  از اروپا جایی برای خود در اقتصاد وابسته به درآمدهای نفتی ایران بازکرده است که حتی از این محصول استراتژیک نفتی به‌عنوان دماسنج اقتصاد کشور هم یاد می‌شود.
آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران حاکی از آن است که از ابتدای سال جاری متوسط مصرف بنزین معمولی و سوپر کشور در مجموع به بیش از 70 میلیون لیتر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی حدود 7.5 درصدی را تجربه می‌کند.
یک رکورد بدون رقیب جهانی
رشد مصرف بنزین موجب شده که هم اکنون تولید این فرآورده نفتی در واحدهای پتروشیمی به میزان 8 تا 10 میلیون لیتر در روز ادامه یابد که در کنار تولید بنزین در پتروشیمی‌ها، روزانه 5 تا 7 میلیون لیتر بنزین و اکتان افزا هم از خارج کشور وارد می‌شود. همراه افزایش مصرف بنزین، قاچاق این فرآورده نفتی به ترکیه، افغانستان، پاکستان، مهاجرت کارت‌های بنزین به مبادی مرزی، تقلب و سوءاستفاده از کارت‌های سوخته و غیرفعال از دیگر پیامدهای منفی اجتماعی رشد این محصول میان تقطیر پالایشگاهی در کشور است.
مصرف گاز ایران بیشتر از چین
هم اکنون ایران چهار برابر متوسط جهانی، 18 برابر ژاپن و معادل کل صنایع 18 کشور عضو اتحادیه اروپا گاز مصرف می‌کند و پیش‌بینی پژوهشگاه صنعت نفت نشان می‌دهد که مصرف گاز ایران تا چشم‌انداز 20 ساله به معادل 2.5 میلیارد مترمکعب در روز افزایش یابد.
عدم تدوین و اجرای استانداردها در تولید وسایل گرمایشی، نبود برنامه جامع برای فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی توسط دستگاه‌های ذینفع همچون شرکت ملی گاز، نامشخص بودن طرح‌های انتقال انرژی به شهرها و روستاهای دورافتاده، عدم تدوین و اجرای طرح جامع انرژی و حجم بالای “ گازهای گمشده” در تأسیسات پالایشگاهی، خطوط انتقال و تأسیسات تقویت فشار از مهم‌ترین دلایل رشد افسارگسیخته مصرف گاز ایران است.
مصرف برق سه برابر میانگین جهانی
در کنار رشد مصرف حامل‌های مختلف انرژی پس از اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها، برق هم از قافله رشد مصرف عقب نمانده و رشد پیک مصرف برق تابستانی و حتی زمستانی حاکی از این واقعیت است بر اساس.آمارهای توانیر در روزهای گرم تابستانی سال جاری پیک مصرف برق ایران به 46 تا 47 هزار مگاوات و در روزهای سرد پائیزی به 32 تا 35 هزار مگاوات افزایش یافته است.به‌عبارت‌دیگر متوسط مصرف برق بین 2 تا 5 هزار مگاواتی در فصول سرد و گرم سال نسبت به‌پیش از اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها افزایش یافته است.
اتلاف انرژی در شبکه تولید، انتقال و توزیع، عدم سرمایه‌گذاری مناسب در تبدیل نیروگاه‌‌های حرارتی به سیکل ترکیبی، فقدان تدوین استاندارد برای تولید دستگاه‌های سرمایشی و واردات گسترده دستگاه‌های سرمایشی پرمصرف همچون کولرهای گازی و اسپیلت، اختلاف بالای بین قیمت فروش و تولید برق و بالا بودن هزینه تولید برق به دلیل کاهش گاز رسانی به نیروگاه‌ها از مهم‌ترین دلایل رشد مصرف برق در ایران است.
در شرایط فعلی به طور متوسط سالانه بین 215 تا 220 میلیارد کیلووات ساعت برق در ایران مصرف می‌شود ضمن آنکه هم اکنون متوسط مصرف جهانی برق برای مشترکان خانگی، 900 کیلووات ساعت در سال است، درحالی‌که مشترکان ایرانی در بخش خانگی سالانه 2900 کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند که این رقم بیش از 3 برابر میانگین جهانی است.