انرژی نو پشت سد بانک

شمار نشریه : 180

چندي پيش مهندس نصرت‌الله سيفي مديرعامل شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت خبر داد تا 10 سال ديگر كشور نفتي براي صادرات نخواهد داشت. شايد براي اولين مرتبه باشد كه هراس از دست دادن اين سرمايه بزرگ توسط مسئولان كشور عنوان می‌شود. اين است كه در تمامي مصاحبه‌ها و سخنراني‌هاي مسئولان وزارتخانه‌هاي نفت و نيرو گوشه چشمي به مصرف بالاي انرژي در كشور و لزوم روی آوردن به انرژي‌هاي تجدید پذیر دارند، به گونه‌اي كه چيت‌چيان وزير نيرو توليد برق از انرژي‌هاي تجدید پذیر را يكي از اولويت‌هاي وزارتخانه متبوعش می‌شمرد.
سازمان انرژي‌هاي نو ايران نهادي وابسته به وزارت نيرو است كه مسئوليت مطالعه و اجراي پروژه‌هاي انرژي‌هاي پايدار و نو را بر عهده دارد. اين سازمان كه از سال 73 شروع به‌کار كرد و از سال 80 دولتي شد تنها متولي انرژي‌هاي نو در كشور قلمداد مي‌شود.
رئيس گروه آگاه‌سازي، آموزش‌هاي ترويجي و ارتباطات بين‌المللي سانا گفت: از سال 82 كه سازمان رديف بودجه گرفت بحث انرژي‌هاي تو با جديت بيشتري دنبال شد به گونه‌اي كه نيروگاه بادي منجيل را با ظرفيت 25 مگاوات تحويل گرفتيم و به 100 مگاوات ارتقا داديم. نيروگاه بادي ديگري را به نام بينالود با ظرفيت 28 مگاوات در منطقه مشهد ساختيم.
مصطفي ربيعي افزود: در زمينه انرژي خورشيدي و با هدف انتقال تكنولوژي ،نيروگاه خورشيدي 250 كيلوواتي را در شیراز احداث نمودیم.در این راستا، روستاهاي متعددي را شناسايي كرديم كه با شبكه فاصله زيادي داشتند و امكان برق‌رسانی سراسري به آنها وجود نداشت، بنابراین در این روستاها پنل خورشيدي نصب كرديم و به هر خانه‌اي 1.5 کیلووات برق 220 ولت تحويل داديم و مدت 8 سال است كه 430 خانوار را این‌گونه برق‌رساني كرده‌ايم.
وي به پروژه زمين‌گرمايي منطقه مشکین‌شهر اشاره کرد و گفت: چاه‌هايي به عمق 3 هزار متر حفرشده و بخار آب بسيار گرم به دليل توده آتش‌فشانی اعماق زمين به روي زمين می‌آید و اين بخار آب توان چرخاندن توربين نيروگاه‌ها را دارد. ظرفيت نيروگاه زمين‌‌گرمايي مشکین‌شهر 55 مگاوات است  که در نوع خود در دنیا بی‌نظیر است.
ربیعی افزود: زباله‌هايي كه در مناطق شهري ايجاد مشکل مي‌كنند از طريق تكنولوژي زیست‌توده مي‌تواند به برق تبدیل‌شده و با بهره از اين تكنولوژي دو نيروگاه در مشهد و شيراز تأسيس كرده‌ايم و برق حاصل از گاز توليدي زباله‌ها را به شبكه برق تزريق مي‌كنيم. همچنین قصد داريم با سازمان بازيافت شهرداري تهران براي اجراي پروژه مشابه قرارداد ببنديم.
ربيعي به انرژي هيدروژني نيز اشاره کرد و ادامه داد: سايتي در منطقه طالقان اجرا كرده‌ايم كه از طريق الكتروليز آب گاز هيدروژن را که گاز بسيار فعالي است ذخيره مي‌كند كه در موتورهاي الكتريكي و پيل‌هاي سوختي استفاده مي‌شود و سوخت سبزي كه مي‌تواند جايگزين گاز يا بنزين شود.
رئيس گروه آگاه‌سازي سانا در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان در مورد پتانسيل اين انرژي‌ها  براي جايگزيني با سوخت‌هاي فسيلي گفت: اگر فقط از باد بخواهيم برق بگيريم همه نيروگاه‌هاي كشور بايد خاموش شوند. توربين‌هاي بادي 90 تا 95 درصد راندمان دارند درحالی‌که متأسفانه نيروگاه‌هاي برق 30 تا 50 درصد راندمان دارند و این‌گونه ما سرمايه‌ كشور را هدر مي‌دهيم.
وي مشكل انرژي‌هاي تجدید پذیر را سرمايه‌گذاري اوليه دانسته و گفت: ازآنجاکه سرمايه‌گذاري اوليه با قيمت جهاني محاسبه مي‌شود اگر بخواهیم يك نيروگاه بادي را ايجاد كنيم نزديك به 2 برابر يك نيروگاه حرارتي بايد سرمايه‌گذاري كنيم و اين براي سيستمي كه از برق و گاز مجاني ارتزاق مي‌كند، سنگين است. 
ربیعی با اشاره به قوانين تشويقي همانند بيع متقابل افزود: عوارضي گذاشتيم كه روي هر كیلووات 30 ريال به صندوقي ريخته شود كه هدف آن حمايت از انرژي‌هاي تجدید پذیر است. اما دولت بيش از اين نمي‌تواند كاري بكند و اكنون نوبت بخش خصوصي است و اگر بخش خصوصي ورود پيدا نكند تا 10 سال ديگر همین گونه باقي خواهيم ماند.
ربيعي در مورد موانع فراروي
‌ سرمایه‌گذاری بخش خصوصي نیز گفت: الان برای تولید برق نزديك به 5 هزار مگاوات با بخش خصوصي قرارداد داريم ولي آنها هيچ‌كاري نکرده‌اند زیرا تا زمانی که بانك‌ها تسهيلات ايجاد نكنند هرچقدر ما بكوشيم فايده ندارد.
ربيعي اظهار اميدواري كرد كه همه ساختمان‌ها نه تنها برق مصرفي خود را خودشان توليد كنند بلكه بخشي از آن را هم به شبكه توزیع بفروشند .