هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قیمت انرژی ابلاغ نشده است


* کارگروه های مختلفی به منظور تسریع فعالیت در بازارهای هدف صادراتی تشکیل شده است.
* قبل از هر اظهار نظری باید مشخص باشد که قیمت انرژی چه تغییری می کند.
* نمی توان به صورت پیش فرض گفت تاثیر هدفمندی بر صنایع معدنی چه می تواند باشد.
گروه بازار ساختمان: کمی بعد از ابلاغ بودجه سال آینده موجی از نگرانی‌ها برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تأثیر مستقیم و غیرمستقیم آن بر هزینه تولید در میان فعالان صنعت و بازار به راه افتاد اما این نگرانی‌ها تا چه میزان صحت داشته و چه اندازه ساخته فکر افراد بدبین می‌باشد. صنایع معدنی نه تنها به دلیل آنکه مورد نیاز ساختمان است که به خاطر اختصاص بخش زیادی از اقتصاد کشور به آن، دارای اهمیت است. ضمن اینکه صنایعی مانند سیمان ، آجر و سنگ که درست یا غلط وابستگی زیادی هم به انرژی و هم به قیمت آن دارند؛ انرژی برای چرخاندن چرخ صنعت و قیمت آن به دلیل قابل رقابت بودن در داخل و خارج . چه آنکه تولید بسیاری از مصالح ساختمانی مانند سیمان، گچ، کاشی و سرامیک رتبه‌های نخستین جهانی را در اختیار گرفته است و از این رو برای صادرات قابلیت بسیار بالایی دارد. به همین منظور با محمد فاطمیان، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت معدن و تجارت به گفتگو نشستیم.
نمی‌توان پیش‌داوری کرد
 فاطمیان به خبرنگار پیام ساختمان اظهار داشت: هنوز آیین‌نامه یا مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی به دست ما نرسیده است.  مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت معدن و تجارت، با بیان اینکه « هنوز مصوبه ای ابلاغ نشده است و نمی توان قضاوت کرد که چه تاثیری بر وضعیت کارخانه های تولید مصالح ساختمانی بگذارد» اظهار داشت: هنوز جدولی مبنی بر تغییر قیمت حامل‌های انرژی در بخش صنایع معدنی تا این لحظه ( 13 اسفند 92) به دست ما نرسیده است. حال آنکه قبل از هر اظهارنظری باید بدانیم اعداد نهایی برای قیمت هر کدام از حامل‌های انرژی چه تغییری کرده و از این رو بدون داشتن ارقام دقیق هر اظهارنظری می‌تواند تبعاتی داشته باشد.
دبیر ستاد سیمان کشور بودجه سال 93 را در سطح کلان دانست و گفت: نمی‌توان به صورت پیش‌فرض قضاوت کرد که تأثیر هدفمندی بر صنایع معدنی چه می‌تواند باشد زیرا اول باید بدانیم که قیمت انرژی چه تغییری می‌کند سپس بررسی شود که این میزان تغییر چه تأثیری می‌تواند بر حاشیه سود بخش‌های مختلف تولیدی بگذارد.
بررسی حاشیه سود
 فاطمیان ادامه داد: وضعیت بازار مصرف داخلی یا استعداد بازارهای هدف صادراتی یک صنعت نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ چه بسا کالاهایی که بازار مصرف داخلی یا صادراتی آنها کشش افزایش قیمت را داشته باشد  و این امکان را داشته باشد که بتواند تغییرات احتمالی در قیمت انرژی را بهتر تحمل کند.
وی در توضیح نظرش اضافه کرد: مهم تر از همه این است که بررسی شود، حاشیه سود یک بخش از صنعت آیا می‌تواند افزایش هزینه تولید ناشی از بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی را پوشش دهد یا آن صنعت با مشکل اساسی مواجه می‌شود؟
مدیرکل دفتر صنایع معدنی ، در پاسخ به این سؤال که برای گسترش صادرات مصالح ساختمانی که با عرضه مازاد بر نیاز بازار داخلی مانند کاشی و سرامیک و سنگ مواجه هستند چه باید کرد؟ گفت: حفظ و توسعه بازار وظیفه بخش خصوصی است که خوشبختانه به سمت تشکیل هولدینگ های صادراتی حرکت می‌کنند، اما دولت نیز باید در بخش گمرک با اعزام رایزن‌های اقتصادی و تجاری ،تسهیل نحوه انتقال وجه، رفع قوانین دست و پاگیر و همکاری‌ها و تقویت دیپلماسی اقتصادی میان کشورها ،سرعت صادرات محصولات صنایع معدنی را تقویت کند.
وی با اعلام اینکه در بازار مصالح ساختمانی عامل اصلی عرضه و تقاضاست و اگر در بازار داخلی نیاز بر اساس میزان تولید نباشد ، صنایع معدنی دارای این استعداد هستند که سود و ماندگاری خود را با حضور در بازارهای صادراتی و ارزآوری تأمین کنند، تاکید کرد: فاطمیان با اشاره به رویکرد صادراتی در صنایع ساخت مصالح ساختمانی اظهار داشت: آنچه در منطقه‌ای کردن صادرات سیمان اجرا شد و به موفقیت رسید ،می‌تواند توسط انجمن کاشی و سرامیک یا سنگ نیز مورد توجه قرار گیرد تا این بخش از مصالح ساختمانی نیز بتواند بر چالش‌های خود در صادرات به کشورهای همسایه چیره گردد.
دبیر ستاد سیمان کشور با رد وجود مشکلات اساسی در صادرات مصالح ساختمانی به ویژه سیمان به عراق گفت: بیشتر مشکلات برطرف شده اما انتظار به حق خود انجمن‌های تولیدکننده در صنایع معدنی از جمله کاشی و سرامیک این است که اگر فعالیت گمرکی کشورهای رقیب ایران 24 ساعته است ما نیز باید چنین امکاناتی برای صادرکنندگان ایرانی در نظر بگیریم. این رویکردی است که کشورهای اول صادراتی بر آن اصرار دارند.
فاطمیان اظهار امیدواری کرد: با تخصیص بودجه‌های عمرانی کشور همچنین پرداخت مطالبات پیمانکاران شرایط ساخت‌وساز و به تبع آن وضیعت بازار مصالح ساختمانی بهتر از سال قبل شود