چرایی فراز و فرود قیمت فولاد

شمار نشریه : 180

چرایی فراز و فرود قیمت فولاد
   در گفتگوی پیام ساختمان با کارشناس فولاد
گروه بازار ساختمان: ده روز اخیر رونق بازار فولاد، دولت مستعجل بود و قیمت آن نیز فرازوفرود سنگینی را تجربه کرد. برای نیل به حقیقت ماجرا و چرایی این رفتار، زمانی که با تولیدکنندگان فولاد صحبتی می‌کنیم دلیل افزایش قیمت فولاد را، خرید فروشندگان می‌دانند. فروشندگان و تجار فولاد هم تاکید دارند؛ دلیل نوسان قیمت فولاد را از تولیدکنندگان بپرسید. حال واقعیت کجاست؟ رضا شهرستانی که خود عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد است، در گفتگو با پیام ساختمان وضعیت قیمت فولاد را با دلایلی منطقی توضیح داد.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا ظرف دو هفته اول اسفندماه قیمت هر کیلوگرم میلگرد از 1750 به 1900 تومان رسید اما در هفته دوم به  1800 تومان کاهش یافت، گفت: موجودی انبار فعالان بازار فولاد به صفر رسیده بود و تنها تولیدکنندگان دارای موجودی فولاد بودند. ازاین‌رو با توجه به تأثیر حذف یارانه‌ها از صنعت انرژی بر فولاد و با فرض تأثیر آن بر قیمت فولاد سال آینده ، فعالان بازار فولاد اقدام به انباشت فولاد در انبارهای خود برای سال آینده کردند.
شهرستانی در خصوص علت کاهش قیمت فولاد هم اظهار داشت: به این خاطر که میزان مصرف واقعی فولاد در حال حاضر مشخص نیست با کاهش خرید فروشندگان و تجار ، تقاضا در بازار کاهش  پیدا کرد و به تبع آن قیمت این کالا نیز کاهش یافت.
تأثیر بودجه بر بازار فولاد
این کارشناس فولاد با اشاره به اینکه نیمی از بودجه مصوب عمرانی سال آینده  برای پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران و نیمی از آن نیز برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در نظر گرفته شده است، به خبرنگار ما اظهار داشت: وضعیت بودجه 93 تأثیر چندانی بر بازار فولاد ساختمانی ندارد زیرا فولاد و سیمان بیشتر در ساخت‌وساز پروژه‌هایی نیاز است که از صفر شروع شود و پروژه‌هایی که 80 درصد آن ساخته شده باشد نیاز چندانی به فولاد ساختمانی در سال آینده ندارند.شهرستانی با بیان اینکه قیمت فولاد به عوامل داخلی و خارجی وابسته است، گفت: تحولات ژئوپلیتیک مانند حوادث اوکراین  و خاورمیانه و احتمال درگیری  یا جنگ میان کشورها، توانسته قیمت فولاد را در سطح جهان کاهش داده و بر قیمت اونس جهانی طلا بیفزاید.
این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد در خصوص وضعیت بازار آینده فولاد با توجه به عوامل داخلی تاکید کرد: افزایش نرخ سود بانکی و کاهش بودجه عمرانی می‌تواند تقاضا و طبعاً قیمت را کاهش دهد.
شهرستانی در خصوص تأثیر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بر صنعت فولاد گفت:هزینه تولید هر کیلوگرم فولاد از سنگ‌آهن تا مقاطع 50 تومان بوده که با فرض افزایش 25 درصدی قیمت برق به این نتیجه می‌رسیم که تولید هر کیلوگرم فولاد با 10 تومان افزایش هزینه مستقیم انرژی مواجه خواهد شد. حال اگر هزینه‌های دیگر را هم به آن بیفزاییم 10 تومان دیگر نیز اضافه می‌شود و در نتیجه سال آینده هزینه تولید هر کیلوگرم فولاد 20 تومان بیشتر از سال 92 خواهد بود. بنابراین برای پیش‌بینی قیمت فولاد باید همه عوامل دخیل در بازار را بررسی کرد.