هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نظر شهروندان در مورد شهرداری 92

گروه ساخت‌وساز: قرار بود سال92 در حوزه معماری و شهرسازی سال قانونمداری باشد چرا که مسئولان و دست‌اندرکاران شهرداری، طرح تفصیلی شهر تهران را نوید داده بودند اما آنچه در عمل به وقوع پیوست متفاوت بود. نگاه درآمدی شهرداری تهران به این طرح سبب شد تا شاهد کارهای عجیب و غریب، تراکم‌های غیرمنطقی و در نهایت نابودی باغ‌ها باشیم. امسال تقریباً در هر شماره گزارشی از مراجعات مردم به شهرداری تهیه کردیم تا مسئولان و دست اندرکاران مدیریت شهری را به مشکلات موجود واقف کنیم. در واپسین روزهای سال92 آخرین گزارش پیام ساختمان از شهرداری مناطق تهران را می‌خوانید:

کار پول محور

یکی از مراجعه‌کنندگان به خبرنگار ما گفت: برای نقل و انتقال یک ملک به دفترخانه ثبت مراجعه کردم اما به من اعلام کردند که باید از شهرداری برای مشخص شدن میزان بدهی و تسویه آن اقدام شود و ظاهراً بنده باید حدود 100 هزار تومان بابت عوارض نوسازی به حساب شهرداری واریز می‌کردم که این کار انجام شد.

این مراجعه‌کننده در رابطه با عملکرد شهرداری در سال92 هم به خبرنگار ما گفت: به طور کلی در حوزه عمرانی می‌توان گفت عملکرد قانع‌کننده‌ای داشته است اما در حوزه شهرسازی با توجه به چند باری که مراجعه کرده‌ام، انجام امور شهروندان بیش از اندازه پول محور شده است. یعنی هیچ کاری بدون پرداخت پول حل و فصل نمی‌شود.

بخش مدیریت پسماند قابل‌تقدیر است

مراجعه‌کننده دیگری در رابطه با علت مراجعه‌اش به شهرداری گفت: دبستانی در محله ما وجود دارد که فرزندان ما در آن تحصیل می‌کنند. این دبستان به دلیل نوساز بودن با مشکلات و کمبودهایی مواجه است. چند نفر از اهالی تصمیم گرفتیم از مدیران بخواهیم کاستی‌ها را بر طرف کنند اما ظاهراً بودجه‌ای برای این کار وجود نداشت.

وی افزود: یکی از مدیران مدرسه عنوان کرد که بر اساس قانون، شهرداری‌ها می‌توانند از محل دریافت عوارض نوسازی به مدارس کمک کنند. البته این کار اجباری نیست و بسته به خواست شهرداری‌هاست. امیدواریم که شهرداری منطقه مساعدت لازم را دراین‌باره داشته باشد.

این مراجعه‌کننده در مورد عملکرد شهرداری در سال92 به خبرنگار ما گفت: برای بررسی عملکرد شهرداری باید تمام موارد را با هم دید. نباید شهروندی به حسب اینکه یک بار کارش با تأخیر انجام شده است، همه چیز را نادیده بگیرد. به نظر من با توجه به وسعت و جمعیت تهران،شهرداری عملکرد قابل قبولی داشته است که این عملکرد به ویژه در بخش مدیریت زباله‌های شهری قابل‌تقدیر است.

طرح‌ها صرفاً در جهت منافع مردم نیست

مرد میان‌سالی که با عجله از پله‌ها بالا می‌رفت و تمایل چندانی به مصاحبه نداشت، با سماجت خبرنگار ما گفت: به خاطر یکی از طرح‌های شهری شهرداری منطقه، بخشی از معبر به صورت متروک و بلا استفاده درآمده که طبق قانون متعلق به شهرداری است و حالا به دلیل بدون استفاده بودن ، شهرداری قصد فروش آن را دارد.

وی افزود: در چنین شرایطی قانون‌گذار مشخص کرده که مالک مجاور در خرید آن حق تقدم دارد و بنده مالک مجاور زمین مورد نظر هستم، اما از آنجایی که یکی از اهالی محل که  تمکن بالایی دارد خواستار خرید ملک برای احداث دکه در آن شده است ، شهرداری منطقه را دچار تردید کرده و امروز آمده‌ام تا با استناد به قانون از این کار جلوگیری کنم.

وی در مورد عملکرد شهرداری در سال92 هم گفت: چیزی که بنده در طول سال‌ها سکونت در تهران و آمد و رفت به شهرداری‌ها فهمیده‌ام این است که بسیاری از طرح‌ها صرفاً در جهت منافع شهروندان نیست. اول باید کلیات طرح منافع شهرداری را تضمین کند و بعد فایده مردم در نظر گرفته شود.

این شهروند با انتقاد از طرح تفصیلی تهران افزود: هر جور که خودشان صلاح دیدند، طرحی برای اداره شهر به تصویب رساندند و بعد خودشان آنچه را که مصوب کرده‌اند و به مردم ابلاغ‌شده، قبول ندارند. ای کاش یک کمیسیون همچون کمیسیون ماده 100 برای بررسی عملکرد شهرداری تشکیل می‌شد و آنها را جریمه می‌کرد.

شهرداری به ترافیک توجه کند

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان، وقتی چرایی مراجعه او به شهرداری را پرسیدم، گفت: برای پرداخت عوارض نوسازی و عوارض پسماند به شهرداری مراجعه کردم و با بررسی‌هایی که انجام‌شده نیم ریال هم از امروز بدهکار نیستم. به هر حال عدم پرداخت عوارض باعث می‌شود از ابتدای سال آینده 9 درصد جریمه دیرکرد به آن تعلق بگیرد. بنابراین زرنگی کردم و در این روزهای آخر سال عوارض را پرداخت کردم.

از وی در مورد عملکرد شهرداری در سال92 پرسیدم که پاسخ داد: به نظرم شهرداری تهران در مقوله ترافیک می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد چرا که در هر منطقه یک شهرداری و چندین ناحیه وجود دارد. ضمن اینکه در بسیاری از موارد بودجه شهرداری صرف اموری می‌شود که دغدغه مردم نیستند.