هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تیترهای مهم در سالی که گذشت!

آدمیزاد است دیگر، آخر سال که
می شود دلش می‌خواهد روزها و هفته‌ها و ماه‌های سال رو به انتها را مرور و مواضعش را نسبت به ایام رفته اعلام کند. از این رو ما نیز ضمن مروری مختصر بر اتفاقات سال 92، مواضعمان را در طبق اخلاص گذاشته و دو دستی تقدیم می‌کنیم.
خلاصه اخبار
سال 92 سالی بود که صنعت ساختمان کشور تغییراتی اساسی را شاهد بود، چرا که مردم رئیس‌جمهور را و رئیس‌جمهور وزیر راه و شهرسازی را و وزیر راه و شهرسازی معاونت‌های وزارتخانه و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان را عوض کردند و همزمان با همین تغییرات، بعضی از اعضای شوراهای شهر و روستاهای کشور و شهرداران شهرها و روسای تشکل‌های انبوه‌سازی و پیمانکاری و نظامات مهندسی و کاردانی فنی استان‌ها و شهرستان‌ها عوض شدند و یک تغییر‌بازاری رخ داد که نگو. با این همه، مشاهدات خبرنگاران ما از بطن و متن ساخت و سازهای سطح کشور نشان می‌دهد که بسازوبندازی، همچنان با قدرت در صنعت ساختمان ما حماسه حضور می‌آفریند!
همپای تغییرات
خبرنگاران پیام ساختمان سال 92 را با بحث «سهم مسکن از بودجه 92» آغاز کردند چرا که دولت قبل لایحه بودجه 92 را دیر به مجلس ارائه کرده بود و نمایندگان هنوز درگیر بررسی و تصویب آن بودند. پس از آن نوبت به انتخابات ریاست جمهوری و تغییرات پس از آن رسید و ما هم تغییرات را پابه‌پا دنبال کردیم. به این نحو که از قبل از ثبت‌نام نامزدها به این فکر افتادیم ببینیم «خواسته ساختمانی ها از رئیس جمهور آینده» چیست، بعد عده‌ای گفتند «رئیس جمهور رجل اقتصادی باشد» و عده‌ای هم چیزهای دیگری گفتند. بعد که نامزدهای ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند دنبال این بودیم که بفهمیم «نامزدها چه برنامه‌ای برای صنعت ساختمان دارند» تا اینکه سرانجام، کار به «کلید روحانی و آینده مسکن» رسید. خبرنگاران داشتند «سرنوشت مسکن بعد از تنفیذ» و موضوع «بازتعریف نظام مهندسی» را دنبال می‌کردند که «عباس آخوندی وزیر جدید» شد و با توجه به وعده 100 روزه دکتر روحانی برای بهبود شرایط و وضعیت مردم، این موضوع مطرح شد که «مسکن در 100 روز آینده» چه می‌شود.البته همه این ایام، مصادف بود با برگزاری مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی در جزیره کیش و انتخابات شورای مرکزی در آن و کسب رأی اکبر ترکان و بیژن نامدار زنگنه باز هم در آن و برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان (که مطابق روال سالهای پیش، پیام ساختمان حق انحصاری انتشار ویژه‌نامه رسمی آن را داشته، ستاد خبری نمایشگاه - که مورد بازدید مقامات و شخصیت‌های بازدیدکننده از نمایشگاه قرار گرفت – و چهار غرفه دیگر در چهار نقطه کلیدی آن برپا کرده، در طی چهار روز، چهار ویژه‌نامه سه زبانه منتشر و توزیع نموده و پیامهای اختصاصی مقامات و مسئولان را در آن انعکاس داده و سرانجام در مراسم اختتامیه آن، برای دومین سال متوالی به عنوان برترین رسانه نمایشگاه معرفی شده و از دست دکتر غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت «لوح زرین برترین رسانه» را دریافت نمود) و ... و جالب آن که در طی همه این ماه‌های پر التهاب، تشکل‌های مختلف فعال در صنعت ساختمان مدام به دنبال این بودند که در تحولات مذکور نقش و در دولت آینده سهمی داشته باشند.با رسیدن به فصل پاییز و بسته شدن پرونده انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا و شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و همچنین اتمام فصل نقل و انتقالات تابستانی خانه‌ندارها، به «چشم انداز پاییزی مسکن» و «آرامش در خانه مستاجران» رسیدیم، هر چند دولت تازه، تیم مذاکره کننده جدیدی را به ژنو فرستاد و همه منتظر «تاثیر مذاکرات 1+5 بر بازار مسکن» بودند تا شاهد «رونق معاملات، افزایش ساخت و ساز» باشند.
در این فصل همچنین نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته برگزار شد، پس از آن بحث اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مطرح شد و نهایتاً بحث لایحه بودجه عمرانی مطرح شد تا برای اولین بار، در یک سال دو لایحه بودجه در مجلس بررسی شود.
چشمک به‌خصوص وزیر!
از وقتی عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی شده هیچ کاری نکرده الا اینکه تداوم طرح مسکن مهر را متوقف و خرید و فروش آن را آزاد و مسکن 99 ساله را ملکی کرده و وام مسکن را افزایش داده و شرط خانه‌دار شدن را پس‌انداز کردن معرفی کرده و می‌خواهد تشکل‌های مختلف صنعت ساختمان را یکپارچه کند و مدام هم چراغ سبزش دارد برای بخش خصوصی چشمک می‌زند!
حلقه مفقوده کیفیت
با این همه جابه‌جایی نیروها و تحولات و تغییرات در صنعت ساختمان، از اول امسال تا همین امروز که 22 اسفند است، هنوز که هنوز است مشکلات صنعت ساختمان همان‌هایی است که بوده و حتی دانشمندان هم در این خصوص هنوز در حالت Please Wait هستند! فقط باید دعا کنیم که ساختمان‌های شیک و گران‌قیمت ما به عنوان گران‌ترین مخروبه‌های دنیا در کتاب گینس ثبت نشوند. این از ساخت و سازمان که هنوز ممکن است با هر وزش بادی، آجری از سقف کنده شود) و این هم از گودبرداری های‌مان که با این وضعیت ریزش گود‌ها، دیگر نفرینِ «الهی خانه‌ات خراب شود» اگر برای خارجی‌ها جوک است، برای ما خاطره است! و این هم از ساخت‌وساز‌گران‌مان که از اسمشان هم پیداست
ما فکر می‌کنیم یکی از مصادیق اقتدار متولیان ساختمان می‌تواند این باشد که حداقل یک قسمت با اقتدار اعلام کند ما متولی ساخت‌وساز هستیم و دلمان خواسته که اوضاع این‌طوری باشد! این چه وضعی است که همه روی‌شان را کرده‌اند آن طرف و سوت می‌زنند! این همه تشکل دولتی و نیمه‌دولتی و کاملاً غیردولتی وجود دارد و همه می‌گویند کار نهاد و سازمان و تشکل و انجمن و کانون و وزارتخانه ما درست است و اشکال کار از دیگران است! دوستان، اگر چه علم آمار هنوز بومی‌سازی نشده ولی نه دیگر تا این حد!
سخنی با خوانندگان
خوانندگان عزیز و مخاطبان گرامی پیام ساختمان؛ بروبچ تحریریه پیام ساختمان همگی از بچگی دوست داشتند نویسنده شوند و اگر نشد هم لااقل خبر‌نگار صنعت ساختمان بشوند. چرا؟ چون مردم ایران و سایر نقاط جهان را از اجاره‌نشینی نجات دهند. لابد هم می‌دانید که روزنامه‌نگاری در صنعت ساختمان چه قدر کار سختی است ولی ما وقتی برخی نشریات این حوزه را می‌بینیم که حتی ستون خوانندگانشان هم تولیدی است به آینده روزنامه‌نگاری در صنعت ساختمان امیدوار می شویم.
خوانندگان عزیز و مخاطبان گرامی پیام ساختمان؛ می‌گویند کسانی که همیشه در صحنه‌اند احتمالاً هیچ‌گاه پشت صحنه را نخواهند دید؛ این قضیه در مورد خبرنگاران بر عکس است، یعنی همیشه بیشتر از دیگران می‌دانند پشت صحنه چه خبر است و فرصتی که خودشان به صحنه بیایند به آنها داده نمی‌شود. با این حال ما از همین الان کلی میخ خریده‌ایم تا سال اسب را نعل کنیم تا چهارنعل به دنبال یافتن راه حل مشکلات صنعت ساختمان بتازد. در این مسیر قدردان محبت‌های شما هستیم و از اینکه طی یک سال گذشته با ما و همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. اگر عمری بود سال آینده نیز با انرژی مضاعف در خدمتتان خواهیم بود. از همین جا دستان گرم شما خوانندگان گرامی را به گرمی می‌فشاریم.