هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مالیات به نفع انبوه سازان است

روز یکشنبه18 اسفند،  نمایندگان مجلس، لایحه‌ اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم را بدین شرح تصویب کردند: «درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر گونه ساختمان، حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد خواهد بود» ؛ این مصوبه واکنش سازندگان و انبوه‌سازان را به همراه داشت،در این خصوص برخی فعالان صنعت ساخت‌وساز معتقدند: ابلاغ و اجرای این مصوبه بیش از آنکه برای دولت فایده داشته باشد، بر ضرر سازندگان، مردم و در نهایت خود دولت تمام خواهد شد، که در این صورت وزن کوله‌بار مشکلات و معضلات جامعه را سنگین تر خواهد کرد؛ اما از دیدگاه بسیاری از نمایندگان دریافت هرگونه مبلغی در قالب مالیات بر درآمد از قشر انبوه‌سازان و سازندگان مسکن، منجر به این می‌شود که فعالان ساختمانی فعالیت خود را شغل محسوب کرده و در نتیجه دست بسیاری از سازندگان خرد از این صنعت کوتاه شود؛ با گزارش زیر با ما همراه شوید:
دریافت مالیات به نفع انبوه‌سازان است
نماینده مردم تالش و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در کشور ما شغل بساز بفروشی به معنای کامل آن وجود ندارد، به پیام ساختمان گفت: متأسفانه در ایران  هر کس توانایی مالی و پروانه کار دارد به عنوان سازنده شروع به ساخت‌وساز می‌کند، چون تعریف درستی از بساز بفروشی نشده و به عنوان شغل مجوز نگرفته است؛ اما باید بدانیم هر کسی که دو واحد بسازد انبوه‌ساز تلقی نمی‌شود.
محمود شکری افزود: بنده مخالف دریافت مالیات از بساز بفروش ها نیستم، بلکه معتقدم اول باید زیرساخت‌ها را آماده کنیم  و پس از آن ماده و تبصره و قانون تصویب نماییم .
وی با بیان اینکه دریافت مالیات به نفع انبوه‌سازان است، گفت: با این شیوه، انبوه‌سازان واقعی شناخته می‌شوند و با  ارائه دفتر مالیات و در صورت عدم سود بری ، از مالیات معاف می‌شوند .
این عضو کمیسیون اقتصادی افزود: اگر ما به صنعت ساخت‌وساز نظم بدهیم و به عنوان شغل به آن نگاه کنیم، باید مالیات‌بگیریم و با این کار دست بسیاری از کسانی را که عملاً بدون هیچ سابقه و تجربه و تحصیلاتی به ساخت‌وساز می‌پردازند، از صنعت ساختمان کشور کوتاه کنیم.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه برخی از سازندگان در این مورد زود قضاوت می‌کنند،گفت: اگر این عده بدانند که با اجرای این طرح دست برخی سازندگان خرد، از صنعت ساخت‌وساز کشور کوتاه می‌شود و این طرح به نفع انبوه‌سازان است، مخالفت نمی‌کنند زیرا اخذ مالیات از سازندگان، باعث می‌شود هر کسی در چارچوب کاری انبوه‌سازان ورود پیدا نکند .
وی در ادامه با بیان اینکه اخذ مالیات بدون آماده کردن زیرساخت‌ها و نظم‌بخشی به صنعت ساخت‌وساز به بیراهه می رود، خاطرنشان کرد: با تصویب این طرح در مجلس، بساز بفروش ها و مجریان دچار مشکل خواهند شد.
شکری در پاسخ به این سؤال که آیا اخذ مالیات از سازندگان باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود، گفت: به هیچ‌وجه اینگونه نیست زیرا اخذ مالیات 10 درصد به بیش از 2 واحد در سال‌های پیش نیز  دریافت می‌شد و این اخذ مالیات تنها برای نظم‌بخشی به شغل ساخت‌وساز است .
نماینده تالش با تاکید بر اینکه پیش‌نیاز اجرای قانون جدید مالیات‌های مستقیم، طرح جامع اطلاعاتی مؤدیان مالیات است،گفت: بیش‌ترین مشکل نظام مالیاتی کشور، در حوزه مدیریتی است.
سازندگان با درآمدهای کلان باید مالیات دهند
سید ناصر موسوي لارگاني نماینده فلاورجان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه برای تحول اقتصادی تنها متکی بودن به هدفمندی یارانه‌ها کافی نیست، افزود: قانون وقتی جامع و کامل باشد برای کشور نتیجه‌بخش است.
وی تاکید کرد: قانون مالیات مدت 2 سال است که توسط کارشناسان بخش خصوصی و دولتی بررسی می‌شود،
این در حالی است که ما باید هر روز وابستگی‌ها را به درآمد نفت کاهش دهیم و این یکی از راهکارهاست .
موسوي لارگاني با بیان اینکه تنها قشری که همیشه مالیات خود را پرداخت‌نموده‌اند، کارمندان هستند، افزود: تنها این قشر، فرار مالیاتی ندارند  و این در شرایطی است که افراد شاغل در بخش ساخت‌وساز که درآمدهای کلانی دارند مالیات نمی‌پردازند و آنها به نوعی فرار مالیاتی داشته باشند .
این عضو کمیسیون اقتصادی با بیان این مطلب که قانون مالیات نیازمند شفاف‌سازی است، گفت: این قانون باید به گونه‌ای باشد که قشر آسیب‌پذیر کمتر آسیب ببینند .
وی با تاکید بر اینکه باید نظارت‌های دقیقی بر اخذ مالیات صورت بگیرد، گفت: مطمئناً برخی سازندگان برای جبران مالیات از مصالح ساختمانی نامرغوب استفاده خواهند کرد و اگر عده‌ای وجدان داشته باشند به جای مصالح نامرغوب قیمت را افزایش می‌دهند .
موسوي لارگاني خاطرنشان کرد: مجلس با اخذ مالیات از افرادی که مسکن را برای استفاده شخصی خود تهیه می‌کنند مخالف است اما باید سازندگان با درآمدهای کلان مشمول پرداخت مالیات شوند.
مالیات را از اشخاص حقوقی دریافت کنند
جعفر قادری؛  نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: باید همه بدانند تصویب چنین قوانین مالیاتی برای کشور ما که با کمبود مسکن مواجه است، به هیچ عنوان راهکار مناسبی نیست .
وی ضمن مخالفت با تبصره‌های ماده 77 گفت : در این ماده درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر گونه ساختمان حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد خواهد بود که کاملاً اشتباه است .
این نماینده مجلس افزود: اخذ مالیات باید در شرایط مناسب تری اجرا شود و تنها مالیات را از اشخاص حقوقی دریافت کنند .
قادری تصریح کرد: به موجب تبصره 1 این بند اولین نقل و انتقال ساختمان‌های مذکور علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی مشمول مالیات علی‌الحساب به نرخ 10 درصد به مأخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال است و مالیات قطعی مؤدیان موضوع این ماده پس از رسیدگی طبق مقررات مربوط تعیین می‌شود، درحالی‌که باید نقل و انتقال ساختمان  به بهترین شکل و با کمترین هزینه صورت گیرد و باید برای ساخت‌وساز و انبوه‌سازی مشوق‌های خوبی در نظر گرفته شود.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: باید برای افزایش جذب سرمایه در عرصه ساخت‌وساز برنامه‌های مناسب تری داشته باشیم. وی با بیان اینکه اخذ مالیات از سازندگان قیمت مسکن را افزایش می‌دهد، افزود : در این مقطع که قیمت‌ها بالا و توان خرید مردم در کمترین میزان خود است تصویب چنین مصوباتی تبعات خوبی نخواهد داشت.
سازندگان منتظر گره مالیات باشند
محسن صرامی فروشان، نماینده مردم خمینی‌شهر و عضو کمیسیون اقتصادی در این خصوص گفت: بنده از زمانی که این لایحه مالیات مستقیماً وارد کمیسیون شده است با ماده  77 آن مخالف بودم. در تبصره   3 این ماده  آمده است؛ شهرداری‌ها موظف‌اند همزمان با صدور پروانه ساخت و همچنین در هنگام صدور پایان کار مراتب را به منظور تشکیل پرونده مالیاتی به اداره امور مالیاتی ذی‌ربط به ترتیبی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می‌گردد، گزارش کنند.
این نماینده مجلس با بیان اینکه قبلاً دریافت پروانه ساخت به بیمه‌ها گره خورده بود، افزود: حال باید سازندگان منتظر گره دیگری با عنوان مالیات باشند .
صرامی فروشان اضافه کرد: در این چند سال به حد کافی سرمایه‌گذاری در بخش‌های خرد سازی و انبوه‌سازی با مصوبات و لایحه‌های مختلف کم شده است و اگر برای گریز از درآمدهای نفتی بخواهیم صنعت ساختمان‌سازی و دیگر بخش‌های سرمایه‌ای را از بین ببریم راه درستی انتخاب نکرده‌ایم .