هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آخوندی: توزیع کار در نظام مهندسی حذف شود

مراسم بزرگداشت روز مهندس، سالروز گرامیداشت حکیم فرزانه خواجه نصیرالدین طوسی شامگاه روز پنجم اسفند 92 در سالن ميلاد  نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد و تعدادي از مقامات نظام‌مهندسي و طیف‌های مختلف از مهندسان حضور داشتند. به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، حضور و سخنرانی دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، سعید غفرانی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهوری و رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور سرآغاز مراسم روز مهندس بود که با حضور جمعی از مهندسان این روز را برگزار شد. غفراني: جاي خالي مهندسي در شهرها
رئيس سازمان نظام مهندسي استان تهران در آغاز مراسم بزرگداشت روز مهندس، گفت: در شهرها جاي خالي علم مهندسي ديده مي‌شود. با احياي هفت رشته نظام مهندسي ساختمان هويت شهري به شهرهاي ما باز می گردد. به گفته سعيد غفراني به دليل غفلتي كه صورت گرفته است هيچ تشخص و هويتي را در شهرها احساس نمي‌كنيم و اين خلأ به جد در تهران احساس مي‌شود. به گفته او قانون دو هدف كلي براي نظام‌مهندسي تعيين كرده است، يكي حفظ سرمايه‌هاي ملي و ديگري معيشت مهندسان.  بخش عمده‌اي از سرمايه‌هاي مردم در بخش ساختمان انباشته شده است و با توجه به عوارض طبيعي كشور اين سرمايه به درستي ساخته نمي‌شود. براي جبران اين خلأ مهندسان بايد بر اساس مقررات ملي ساختمان به ايفاي نقش بپردازند .رئيس سازمان نظام مهندسي استان تهران افزود: بايد به تدریج از خانه‌سازي به سمت اجراي نظام‌مهندسي برويم، چرا که نظام‌مهندسي به معناي شهر است؛ يعني همه ابنيه، راه‌ها و آنچه شما در شهر مي‌بينيد مي‌تواند به دست مهندسان هفت رشته نظام‌مهندسي ساختمان هدايت شود.   غفراني به كالبد شهرهاي ايران و تهران اشاره كرد كه از پيكر موزون و قابل‌قبول بی‌بهره‌اند.
آخوندی: نظام‌مهندسی یکپارچه شود
در ادامه مراسم وزیر راه و شهرسازی نیز ضمن تبریک به مناسبت روز مهندس، با اشاره به اینکه فضای کاری مهندسی بر مبنای تعریف پروژه از سوی دولت، ناقص، کم عمق و کم بعد است، تاکید کرد: مهندسان باید در جامعه خلق فعالیت کنند. لازمه این کار از سوی دولت ایجاد نظام‌مهندسی یکپارچه است، در غیر این صورت حرفه نظام‌مهندسی کشور دچار ناسازگاری سیستمی شده و رشد آن متوقف می‌شود.
عباس آخوندی با بیان اینکه شرط افزایش قدرت کیفیت خدمات در سیستم نظام‌مهندسی، ایجاد فضای رقابتی میان مهندسان است، گفت: ایجاد مزیت رقابتی در ساختار سازمان نظام‌مهندسی برای رقابت با فضای بین‌المللی از جمله جهت‌گیری های ما خواهد بود. به گفته وی مهندسی فقط طراحی، محاسبه، اجرا و کنترل و نظارت نیست. از منظر اقتصاد سیاسی مهندسی مثل هر خدمتی در کشور مانند بازار بورس، صنایع و ... یک بازار است و بهره‌برداران برای استفاده از خدمات مهندسی حق انتخاب دارند. وزیر راه و شهرسازی با اینکه نگاه به سازمان نظام‌مهندسی به‌عنوان نظام توزیع کار پایداری نخواهد داشت، گفت: هنگام تأسیس سازمان نظام‌مهندسی کل اعضای این سازمان 12 هزار نفر بود. این در حالی است که با توجه به آموزش و ورود همه‌ساله مهندسان، امروز بیش از 250 هزار نفر مهندس عضو سازمان داریم و ورود مهندسان به سازمان نظام‌مهندسی دارای رشد سریعی است، بنابراین در یک جایی نظام توزیع متوقف و ناکارآمد خواهد شد.
ترکان: روش های نو در بهینه سازی انرژی بناها
سپس مشاور رئیس‌جمهوری نیز در جریان این مراسم با اشاره به 41درصد از مصرف انرژی کل کشور به مصارف خانگی و مصرف سالانه ۱۲۴ میلیارد دلار انرژی، اظهار کرد: بخشی از این موضوع با اصلاح رفتار مصرف کننده قابل رفع است اما این امر به طور جدی نیازمند استفاده از فناوری های جدید و بکارگیری اصول بهینه سازی انرژی در ساختمان های فعلی است.
اکبر ترکان با بیان اینکه اصلاح این میزان مصرف مستلزم ایجاد کسب و کار جدید است، گفت: حدود 5 میلیارد دلار جهت اصلاح الگوی مصرف انرژی به سازمان بهینه سازی مصرف سوخت اختصاص داده شده تا در مقابل ده ها میلیارد صرفه جویی در مصرف انرژی صورت بگیرد. رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به ضرورت ارتقای فناوری‌ها، اظهار کرد: بخشی از این موضوع با اصلاح رفتار مصرف‌کننده قابل رفع است اما این امر به طور جدی نیازمند استفاده از فناوری های جدید و به‌کارگیری اصول بهینه‌سازی انرژی در ساختمان های فعلی است.
به گفته وی، لازم است برای مهار مصرف انرژی علاوه بر قانون هدفمندی می توان از ابزار قیمت در کنار سایر راهکارها برای اصلاح مصرف انرژی در کشور استفاده کرد.
ترکان با بیان اینکه میزان مصرف انرژی در کشور به صورت ناهنجاری بالاست، افزود: تمرکز سازمان نظام‌مهندسی در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های نوساز است و در این راستا باید به فکر خلق کسب‌وکار جدید برای صرفه‌جویی و مصرف بهینه انرژی در جامعه بود.
گفتنی است؛پیام ساختمانبا شرکت در مراسم و توزیع رایگان نشریه بین مسئولان و مهندسان حاضر، به عنوان حامی رسانه‌ای این رویداد،اقدام به پوشش خبری همایش نمود.همچنین از مهندس عطاالله هاشمی، پیشکسوت جامعه مهندسی، برخی از مسئولان، برگزیدگان و بزرگان جامعه مهندسی تقدیر شد.