بعد از 40 سال اول راه هستیم

شمار نشریه : 179

است درصورتی‌که این رقم در کشورهای نسبتاً توسعه‌یافته حدود 12 تا 20 سال می‌باشد. ضمن اینکه کیفیت پایین راه‌های ما باعث شده تا سالانه 1500 میلیارد تومان صرف تعمیر راه‌ها شود. وی همچنین با اشاره به مصرف بالای انرژی در بخش ساختمان گفت: سالانه در کشور 124 میلیارد دلار انرژی مصرف می‌کنیم که حدود 40 درصد مصرف انرژی در بخش ساختمان کشور صورت می‌گیرد.
شکرچی زاده به راهبرد های اساسی برای حل مشکلات اشاره کرد و گفت: حل مشکلات صنعت ساختمان از توانایی های مرکز فراتر است و مشارکت جمعی تمام ارگان‌ها را می‌طلبد. علاوه بر این نیز نیازمند فرهنگ‌سازی وسیع در جامعه و بالا بردن سطح مطالبات عمومی مردم هستیم.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه به راهکارهایی مانند مسئله پژوهی و توجه به حوزه‌های میان‌رشته‌ای در صنعت ساختمان هم اشاره کرد و افزود: باید شرایط دریافت گواهینامه‌ها را برای تولیدکنندگان تسهیل کنیم تا با کمک مرکز بتوانند گواهینامه فنی را کسب نموده و مصالح استاندارد صادر کنند همچنان که کشور ترکیه سالانه 20 میلیارد دلار صادرات مصالح ساختمانی دارد.
بازگشت پژوهشکده حمل‌ونقل به مرکز
در بخش دیگر اين مراسم، پيام تصویری دكتر آخوندی وزير راه و شهرسازي، به مناسبت چهلمین سالگرد گرامیداشت تأسیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پخش شد. در اين پيام وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارت راه و شهرسازی همواره بر این نکته تأکید دارد که بدون داشتن نظام تحقیقاتی منسجم و کارآمد، امکان دستیابی به توسعه نظام پایدار در حوزه ساخت‌وساز و شهرسازی میسر نیست و اعتقاددارم تمام وزارت‌خانه ها به اینگونه نهاد تحقیقاتی نیاز دارند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از کاستی‌های ما در طول زمان این بوده که فکر می‌کردیم دانشگاه‌ها برای پیشرفت صنعت ما در زمینه علمی کافی است اما واقعیت این است که وجود چنین مرکزی برای اتصال صنعت و دانشگاه لازم و ضروری است.
وی با بیان اینکه در آستانه پنجمین دهه فعالیت این مرکز ازاین‌پس شاهد اقدامات تحقیقی و پژوهشی فاخر این مجموعه ارزنده در حوزه ساخت‌وساز کشور خواهیم بود، تصریح کرد: اطمینان دارم این مرکز در مسیر تحقیق و ترویج دانش فنی و مهندسی کشور همچنان بتواند قابلیت های خود را در حوزه ساخت‌وساز کشور نشان دهد.
وزير راه و شهرسازي به پژوهشكده‌هايي كه مي‌توانند در زیرمجموعه مركز تحقيقات شكل بگيرد اشاره كرد و گفت: تحقيقات در مورد مصالح ساختماني، ساختمان، مطالعات و تحقيقات شهرسازي و تحقيقات در حوزه اقتصاد و امور مالي و مطالعه در حوزه حمل‌ونقل از جمله مواردی است که انتظار داریم مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي پیگیری کند.
وزیر راه و شهرسازی پژوهشکده حمل‌ونقل را به‌عنوان یکی از مراکز مهم پژوهشی نام برد و افزود: در تلاش برای برگرداندن این پژوهشکده به مرکز تحقیقات هستیم تا بتواند در راستای رسیدن وزارتخانه به اهدافش موثر باشد.
رونمایی از آیین‌نامه 2800
در ادامه این همایش از ویرایش چهارم آیین‌نامه 2800 رونمایی شد. محسن تهرانی‌زاده، استاد دانشگاه امیرکبیر و عضو کمیته ویرایش این آیین‌نامه در این رابطه گفت: حدود 70 نفر در قالب 10 کمیته تخصصی برای ویرایش این آیین‌نامه تلاش کردند که نهایتاً 37 موضوع مورد بازنگری قرار گرفت.
وی با بیان اینکه این آیین‌نامه از نظر شکلی و محتوایی تغییرات بنیادین داشته است، گفت: مباحث کلیات، نیرو‌های زلزله و ساختمان‌های بنایی، فصل‌های قبلی بودند که حدود چهارفصل نسبت به ویرایش سوم به آیین‌نامه اضافه شده است.
تهرانی زاده با اشاره به اینکه برای آماده‌سازی این آیین‌نامه حدود 20 هزار نفر ساعت روی آن کارهای تخصصی انجام داده‌اند، گفت: چهارفصل مورد نظر در زمینه‌های حرکت زمین، اجزای غیر سازه آسیب‌پذیر، سازه‌های غیر ساختمانی و الزامات ژئوتکنیکی به آن اضافه‌شده و به هفت فصل رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: نظرات زیادی برای اصلاح هر چه بهتر آیین‌نامه 2800 از طرق مختلف به ما رسید که سعی کردیم از تمامی پیشنهاداتی که امکان اجرایی شدن دارند، استفاده کنیم. در پایان این مراسم از روسای سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و چندین چهره شاخص صنعت ساختمان تقدیر شد.
لازم به ذکر است نمایشگاه جانبی همزمان با برگزاری این همایش برگزار شد و غرفه پیام ساختمان میزبان دست‌اندرکاران صنعت ساختمان بود.