هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سازه ها قربانی چشم پوشی از برند

گروه ساخت‌وساز: درحالی‌که هر روز اخبار متعددی از فعالیت برندهای صنعت ساخت‌وساز در دنیا به گوش می‌رسد، بی‌رغبتی سازندگان ایرانی به داشتن برند نیز در نوع خود بسیار جالب توجه است. هرچند شرکت های ایرانی هم وجود دارند که با سرمایه‌گذاری و احداث و بهره‌برداری از انواع مجموعه‌های ساخت‌وساز فعالیت می‌کنند، اما اتفاقی که این روزها برای بسیاری از بزرگان این صنعت در دنیا تبدیل به رقابتی فشرده‌شده ، راه‌هایی برای افزایش کیفیت، ایجاد تنوع سازه از سوی معماران و مهندسان به کمک فناوری های نوین است تا هرچه بیشتر خود را در بازار مسکن و متقاضیان آن مطرح کنند.
به نظر می‌رسد در برند سازی معمولاً ساخت برج‌ها یا مجتمع های مسکونی، تجــــاری ، مراکز گردشگری و ... به‌صورت زنجیره‌ای در سطح شهر و یا کشور انجام می‌شود. بر این اساس در این نوع فضاها قدرت ارائه سازه به مخاطبان با ویژگی‌هایی مثل فرم متحدالشکل نمای آنها، ظرافت های خاص طراحی فضای داخلی ، استفاده از صنایع برند ساختمانی ، دارا بودن امکانات منحصربه‌فرد و ... به وضوح دیده می‌شود. این روزها کیفیت ساخت و سازها به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولان تبدیل شده است. اما علیرغم رشد تعداد سازندگان و رقابت فشرده میان آنها و افزایش انتظارات خریداران برای کیفیت بهتر، برای برخی فعالان سازنده، سودآوری فراتر از کیفیت در اولویت قرار گرفته است. این در حالی است که به گفته صاحب‌نظران این صنعت، برند سازی در فضای ساخت‌وساز به دلیل شناخته شدن نام سازنده می‌تواند تعهدی در ارائه تضمینی کیفیت ساختمان باشد؛ موضوعی که این روزها به دلیل نداشتن مقیاسی برای کنترل معیارهای استانداردها در سازه از سوی خریداران به نوعی سردرگمی برای انتخاب تبدیل شده است.
برندینگ؛ شانس فروش بیشتر
زروندی، یکی از مشاوران املاک در منطقه 22  در این باره گفت: در این منطقه ساختمان‌هایی وجود دارد که به‌واسطه نام برند آن هم میان ما بنگاه‌های مسکن و هم متقاضیان خرید مشهور هستند و زودتر به فروش می‌رسند. وی با بیان اینکه خریداران این تیپ ساختمان‌ها با توجه به اعتبار سازنده و شناخت از کیفیت این ساختمان‌ها را خریداری می‌کنند، افزود: سازنده‌های برند، این نوع ساختمان‌ها را با نوع مصالح خاص خود و نقشه ساختمانی منحصربه‌فرد تحویل بازار می‌دهند و این بناها نیز به دلیل ویژگی‌ها و تجهیزات خاص برند محسوب شوند‌.  این مشاور املاک معتقد است: در حال حاضر برندهایی که وابسته به نهادهای مهم دولتی هستند علیرغم شرایط اقتصادی فعلی به ساخت‌وساز ادامه می‌دهند اما شرکت های برند خصوصی به دلیل احتمال ادامه رکود و نرسیدن به نقدینگی تمایلی به ساخت‌وساز ندارند. بااین‌حال برند بودن شانس فروش سازه را بیشتر و زمان را کوتاه‌تر می‌کند.
اما برخی مهندسان و معماران ساختمانی معتقدند؛ یکی از ویژگی‌های اصلی تمامی ‌این سازنده‌ها قدرت مالی بسیار بالاست که باعث می‌شود با تزریق نقدینگی بالا کیفیت مصالح مرغوب، استفاده از بهترین نقشه‌کش‌ها و طرح‌ها و سایر تجهیزات داخلی را تضمین نموده و باعث معروفیت  خود شوند.
راهکاری برای افزایش کیفیت ساخت
بازرس سازمان نظام‌مهندسی استان فارس با اشاره به اینکه قطعاً سازندگانی که دارای برند هستند سازه‌های آنها از کیفیت بهتری برخوردار است، گفت: این موضوع بیشتر به خریداران مربوط می‌شود و باید به این نتیجه برسند که برای کیفیت بهتر باید هزینه بیشتری پرداخت کنند چرا که هزینه بیشتر یعنی عمر بیشتر و دردسر کمتر در ساخت و سازها.
عنایت‌الله رحیمی افزود: متأسفانه در مملکت ما رسم بر این است که هرکس چه در ساخت‌وساز و چه در سایر حوزه‌ها، خود را متخصص قلمداد می‌کند و  اما ساخت‌وساز توسط سازندگان و انبوه‌سازانی که از طریق برند خود و به دلیل تجهیز بودن به دانش تخصصی شناخته می‌شوند دارای اهمیت ویژه‌ای است.
این مهندس شهرسازی با بیان اینکه برخورداری از یکسری امکانات و تجهیزات خاص به برند شدن فرد در کنار فن لازم کمک می‌کند، تاکید کرد: البته مجهز شدن به این امکانات نیازمند قدرت مالی بیشتر است که قطعاً هزینه‌های صرف شده در بلندمدت سرشکن می‌شود اما برندسازی می‌تواند به کیفیت ساخت‌وساز کمک موثری کند.
به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی می‌تواند با ایجاد زمینه برندسازی در صنعت ساخت‌وساز کشور و تشویق هرچه بیشتر سازندگان  در این زمینه نه تنها به بهبود کیفیت ساخت و سازها در کشور و معرفی آنها در سطح بین‌المللی کمک کند بلکه با این اقدام نوعی ارتباط مسئولانه میان سازندگان و سازه‌های آنها ایجاد کند. مسئولیتی که به سبب نشان برند و نحوه ساخت‌وساز خاص آن شرکت سازنده در او ایجاد می‌شود.