مهندسان ساماندهی پیدا کنند

شمار نشریه : 179

مراسم بزرگداشت روز مهندس با حضور وزیران «صنعت، معدن و تجارت»، «نفت»، «راه و شهرسازی» و «نیرو» رئیس و نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از نمایندگان مجلس در برج میلاد تهران برگزار شد و در پایان این مراسم که جمع کثیری از مهندسان نخبه کشور در آن حضور داشتند، از خانواده‌های شهدای نظام‌مهندسی و برگزیدگان این عرصه توسط رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیران حاضر در همایش تقدیر به عمل آمد.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان در ابتدای این مراسم محمدرضا باهنر، دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه جنگ تحمیلی ، زمینه‌ساز بروز استعدادهای متخصصین ایرانی بوده است، گفت: در طول 8 سال دفاع مقدس مهندسان ما تمام نیاز‌های فنی و مهندسی را برآورده کردند و بعد از دوران جنگ کمر به سازندگی بستند.
باهنر با بیان اینکه امروزه بیش از یک میلیون دانش‌آموخته در حوزه‌های مهندسی کشور وجود دارد، گفت: اگر چه فعالیت طیفی از این رشته‌های مهندسی در قالب سه نظام‌مهندسی ساختمان، کشاورزی، منابع طبیعی و معدن نظام‌مند شده و خدمات زیادی ارائه کردند، اما رشته‌های مهندسی زیادی از جمله رشته‌های وابسته به صنایع نفت، گاز، فولاد، خودروسازی، آب ، فناوری های نو، هسته‌ای ، نانو، آی تی و همچنین انجمن‌ها و نهادهای علمی موجود دارای ساختار نظام‌یافته نیستند.
دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین گفت: امیدواریم با همکاری دولت و مجلس بتوانیم نظام‌مهندسی کشور را سامان دهیم و آن را تبدیل به یک نظام جامع کنیم تا یک نظام‌مهندسی قانونمند، جامع و کارآمد در کشور تشکیل شود.
باهنر با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی باید در رئوس برنامه‌های قوای سه گانه جمهوری اسلامی قرار گیرد، گفت: می‌توان با بسیج و هدایت ظرفیت عظیم مهندسی و همچنین خلاقیت و نوآوری و سازندگی پیشرفت و توسعه را تحقق بخشید.

تفکر مهندسی با پیروزی انقلاب اسلامی اوج گرفت
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز به‌عنوان دیگر سخنران این مراسم با اشاره به 1400 مهندس شهید کشور گفت: تفکر مهندسی در دوره‌هایی گرفتار تفکر دیکتاتوری شد اما با پیروزی انقلاب اسلامی تفکر مهندسی اوج گرفت و پیشرفت کرد.
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در شرایط حاضر به‌درستی به اقتصاد مقاومتی اشاره فرمودند و لازم است برای تحقق این امر تلاش مضاعفی صورت گیرد، افزود: متأسفانه در بودجه سال 93 حداقل 40 درصد درآمدها باید از طریق فروش نفت حاصل شود و این برای کشور آسیب بزرگی است؛ علاوه بر این در هشت سال گذشته حدود 700 میلیارد دلار درآمد داشتیم که درست استفاده نشد و بیشتر در بخش جاری صرف شد.
لاریجانی ادامه داد: اگر بخواهیم برای وضعیت کشور چاره‌ای بیابیم، باید بر توان داخلی و رونق تولید تکیه کنیم و شرایط سرمایه‌گذاری و کارآفرینی را تسهیل کرده و شرایط را برای مهندسان فراهم کنیم. اعتقاد دارم توجه به شرکت‌های داخلی روح حاکم بر اقتصاد مقاومتی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نکته دومی که باید در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار دهیم این است که باید روی شرکت‌های دانش‌بنیان و R&D سرمایه‌گذاری کنیم. به طور مثال ما در خودروسازی سابقه بسیار طولانی داریم اما عملکرد ما همانند کشور‌هایی است که نصف ما سابقه دارند و علت این امر هم فقدان توجه به تحقیق و توسعه و تکیه بر شرکت‌های محدود است.
دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: باید چند کار در اولویت قرار بگیرد که یکی از آنها مربوط به اقتصاد مقاومتی است که چگونه از ظرفیت‌ها به‌درستی استفاده شود و مهندسان ساماندهی پیدا کنند که البته نیاز به یک کار حرفه‌ای است و اگر نیاز به قانون باشد، ما هستیم. علاوه بر این باید کمک کنیم تا افراد باهوش جذب شوند. وی اضافه کرد: اگر مؤسساتی به وجود بیاید که حقوقدانان و مهندسان در آن حضور داشته باشند، بسیار مفید خواهد بود زیرا این مؤسسات می‌توانند با قرارداد با مجلس به‌کار قانون‌گذاری کمک کنند.