هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آرزوهای بر دودکش رفته!

می‌گویند کریستف کلمب بعد از کشف و یا به تعبیر سرخپوستان، اِشغال آمریکا گفته بود: «برای رسیدن به خوبی می توان از بدی شروع کرد، همانطور که ما برای رسیدن به مشرق از مغرب شروع کردیم»! وقتی هم که ما مطلع شدیم کشور ایران با داشتن دومین ذخایر گازی جهان، نه تنها در مقطع کنونی صادر‌کننده گاز نیست و نه تنها هیچ‌گاه صادرکننده نبوده، بلکه واردکننده گاز است ناخودآگاه یاد این فرمایش گهربار آن گوربه‌گورشده افتادیم!
یک وقت فکر نکنید ما این حرف‌ها را از خودمان در می‌آوریم، نخیر اینها را نصرت‌اله  سیفی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی صادرات گاز کشور گفته و استدلال کرده وقتی مقدار گاز صادراتی ایران به ترکیه تقریباً برابر گاز وارداتی از ترکمنستان است و حتي واردات ما مقداری بیشتر است، یعنی ما نه تنها صادر‌کننده گاز نیستیم که واردکننده‌ایم!
حالا اگر خبر را که چون سهم ایران از تجارت جهانی ناچیز است پس در تعیین قیمت جهانی گاز نیز نقشی ندارد، بگذارید کنار این خبر که ما در برداشت از منابع گازی مشترک با قطر در پارس جنوبی 12 سال عقب‌ماندگی داریم که موجب میلیاردها دلار ضرر مالی شده است به شما هم همان حال خوشی دست می‌دهد که به ما داده است!