هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

موتورخانه‌ها بايد معاينه فني شوند

چندي است كه در گوشه شهر تابلوهايي چشم رانندگان و رهگذران را جذب مي‌كند كه به‌قصد حمايت از توليدات داخلي طراحي شده‌اند و چنين نمايش مي‌دهند كه خريد محصولات شركت‌هاي خارجي توليدات داخل را در آستانه ورشكستگي مي‌كشاند. همواره نيز مي‌شنويم كه توليدكنندگان و حتي واردكنندگان معتبر تجهيزات و دستگاه‌هاي تأسيساتي از نبود نظارت بر واردات انتقاد مي‌كنند و اين اعتراض را به سازمان ملي استاندارد و گمرك وارد مي‌کنند.
محمدحسين جلال‌الدين ابيانه، يكي از متخصصان سيستم‌هاي تهويه مطبوع در كشور است كه گرچه خود دستي بر استاندارد دارد ولي به روال تدوين آن انتقاد وارد نموده و گفت: بسياري از اين استانداردها با شرايط ايران همخواني ندارد چرا كه ما از استانداردهاي قديمي آمريكايي استفاده مي‌كنيم. وی با انتقاد از نبود نظارت بر امر واردات افزود: بسياري از محصولاتي كه وارد خاك ايران مي‌شوند هيچ تناسبي با استانداردهای كشور ندارند و بايد اينگونه باشد كه اگر استانداردي تدوین گردیده بايد در مورد محصولات وارداتي هم اعمال شود.
جلال‌الدین ابيانه ادامه داد: اگر مي‌خواهيم استانداردي تدوين كنيم بايد جستجو كنيم، كار علمي و دقيق انجام دهيم و بهترين را براي ايران انجام دهيم و مثلاً دولت ترجيح مي‌دهد به دليل نظري كه در رابطه با انرژي دارد همه شهرها را گاز رسانی كند. من اعتقاددارم كه سيستم چيلرهاي جذبي براي ايران بهترين سيستم است چرا که راندمان بسيار بيشتري دارد. اين استاد دانشگاه پيشنهاد کرد: مثلاً در زمينه چيلرهاي جذبي كه براي ايران بهترين گزینه است چرا كه بهترين راندمان و ذخيره انرژي را دارد، استانداردي تدوين كنيم و به اداره استاندارد بدهيم و پس از آن  متخصصان صنعت و دانشگاه را دعوت كنند و آن را به مناظره بگذارند تا در جهت بهتر کردن آن اعمال‌نظر كنند. اين شاخص آنگاه مي‌تواند به‌عنوان استاندارد شاخص اعمال شود.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا چيلرهاي جذبي را نسبت به چيلرهاي تراكمي ترجيح مي‌دهد، گفت: اگر در يك پروژه‌اي 6 مگاواتي برق از سيستم‌هاي چيلرهاي تراكمي استفاده كنيم دوباره بايد 6 مگاوات برق ديگر هم بگيريم. حال با راندمان 20 درصدي نيروگاه‌هاي كشور محاسبه کنید كه چه مقدار گاز بايد مصرف كرد.
ابیانه ادامه داد: اين وحشتناك است كه 10 هزار مترمكعب گاز بايد مصرف شود و 12 مگاوات برق در اين نيروگاه مورد استفاده قرار گيرد. اما اگر از چيلرهاي جذبي استفاده شود نيروگاه 6 مگاواتي كافي است. ازآنجاکه نيروگاه‌هايي كه در محل استفاده مي‌شوند راندمان دو برابري دارند. پيداست كه يكي از دلايل مصرف بالاي گاز در كشور همين نيروگاه‌ها هستند و در نتيجه هرساله روزهايي از سال با قطع گاز شهرها و يا قطع گاز نيروگاه‌ها روبه رو هستيم.
جلال‌الدين ابيانه تصریح کرد: نیروگاه‌های ما گاز مصرف نموده و برق توليد مي‌كنند كه براي اين كار انرژي قابل‌توجهی برابر تقريباً 80 درصد از دودكش آنها خارج مي‌شود. اما می‌شود اين انرژي را صرف توليد سرما در تابستان و گرما در زمستان كرد و نگذاشت اين دود به محيط برود كه محيط‌زيست نيز صدمه ببيند. وي اين مثال را بسط مي‌دهد و مي‌گويد: مي‌توانيم با استانداردهاي خوب ساخت و توليد و واردات محصولات باکیفیت مصرف انرژي را به 20 درصد برسانیم و اين مضاف بر سودي است كه نصيب محيط‌زيست مي‌شود. پس اگر استانداردي باشد بايد با اين حداقل‌ها باشد.
 ابيانه به موارد تأسیسات كوچك با بعد كوچك‌تر ساختماني نيز اشاره کرد و گفت: همانند ماشين‌ها كه معاينه فني دارند و سيستم احتراق آنها مورد بازبيني قرار مي‌گيرد ساختمان‌ها و هر جای ديگري كه از انرژي فسيلي استفاده مي‌كند نيز بايد معاينه فني داشته باشند زیرا يك بخاري گازي كه در منزل روشن‌ است اگر احتراق مناسب نداشته باشد توليد منواكسيد كربن مي‌كند و در نتيجه باعث خفگي مي‌شود. یا مثلاً در مورد موتورخانه‌ها بايد معاینه فنی صورت گيرد و هرچند يكبار تنظيم شود.
وي منزل خودش را نمونه‌اي از خروار مي‌داند و گفت: موتورخانه  منزل خودم را تنظيم كرده و گاز و انرژي مصرفي را مورد ارزيابي قرار دادم. در اين موتورخانه كه به ظاهر هم خوب كار مي‌كرد متوجه شديم 30 درصد سوخت بيشتر از نياز مصرف می‌شود. بنابراين بايد براي موتورخانه‌ها نيز معاينه فني صورت گيرد و بي‌شك در كاهش گرمايش محيطي اثرگذار خواهد بود.
ابيانه اين نمونه آزمايشي كوچك را به ديگر موتورخانه‌ها بسط داده و تاکید کرد: حداقل در جاهايي كه موتورخانه مركزي دارند مي‌توان اين كار را انجام داد.