هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

افزايش تعرفه آب مجوز ندارد

گروه تأسیسات: مدیرعامل شرکت مادر تخصصی آب و فاضلاب کشور در نشست خبری روز دوشنبه 28 بهمن در خصوص آخرین تصمیمات اخذشده در مورد تعدیل تعرفه و سرنوشت قیمت آب و قيمت نازل آن گفت: بر اساس نرخ تصویب‌شده توسط سازمان حسابرسي كل كشور قيمت تمام‌شده آب براي هر مترمكعب 900 تومان است درحالی‌که با متوسط قيمت 288 تومان در اختيار مصرف‌كنندگان بخش خانگي شهري قرار مي‌گيرد.
به گزارش خبرنگار پيام ساختمان، حمیدرضا جانباز با اشاره به اقليم خشك و نيمه‌خشك و كمبود بارندگي در كشور گفت:  به استناد ماده 1 قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها دولت حق دارد تعرفه‌ها را به گونه‌اي تعیین کند كه هزينه تأمين و انتقال و توزيع آب از مشتركين گرفته شود. وي ادامه داد: از دولت درخواست‌ كرديم كه قيمت تعرفه‌ها را تعديل كند اما هنوز مجوز  افزايش قيمت به ما داده نشده  و در صورت اخذ مجوز هزينه قبوض بين 500 تا 3 هزار تومان تغيير خواهد كرد.
عقب‌ماندگي در طرح‌هاي فاضلاب
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی آب و فاضلاب کشور به تأخير در پروژه‌هاي فاضلاب اشاره كرد و گفت: شبکه فاضلاب در ابتدا جزو پروژه‌های لوکس تقسيم‌بندي شده بود اما از سال 69 يعني با تشکیل شرکت‌های فاضلاب قدم‌هاي مهمي در راستاي اجراي طرح‌هاي فاضلاب برداشته شد.  جانباز به هدف‌گذاري براي تصفیه‌خانه‌های و اجراي طرح‌هاي فاضلاب شهرها اشاره كرد و گفت: در حال حاضر 38.9 درصد جمعیت شهرها تحت پوشش سیستم فاضلاب قرار دارند و در روستاها نیز 0.04 درصد جمعیت پوشش داده شده‌اند و اين نشان مي‌دهد كه در روستا‌ها در ابتداي كار هستيم.
وي در مورد فاضلاب شهر تهران گفت: در چند سال گذشته از ظرفيت‌هاي بخش خصوصی برای جمع‌آوری فاضلاب تهران استفاده شده كه از جمله آنها احداث تصفیه‌خانه در تهران بود که در اندازه مقیاس‌های جهانی است و در خاورمیانه نظیر ندارد و واحدی از تصفیه‌خانه بخشی از برق مورد نیاز شهر را تأمین می‌کند.
جانباز با تاکید بر سختی کار در اجرای پروژه‌های فاضلاب در شهر پرترافیک تهران گفت: سرعت اجرای پروژه را افزایش دادیم اما موضوع قیمت تمام‌شده و تعرفه تعیین‌شده با یکدیگر فاصله دارند و باعث کاهش سرعت اجرای پروژه‌ها شده است اما امیدواریم با تنوع بخشیدن به تأمین منابع مالی بهترین کارها را انجام دهیم.
معاون وزير نيرو با تأكيد بر اينكه هم‌اكنون 42 درصد جمعيت تهران امكان استفاده از شبكه فاضلاب را دارند، گفت:  تعداد زیادی تصفیه‌خانه در تهران اجرا شده و تعدادی نیز در دست احداث است. قرار است تصفیه‌خانه‌های متعددی با توجه به شیب شهر تهران در مناطق مختلف احداث شود تا دیگر فاضلاب از شمال به جنوب انتقال نيابد بلکه در هر منطقه تصفیه شود.
جانباز از رايزني‌هايي با شهرداري تهران براي استفاده از پساب اين تصفيه‌خانه‌ها خبر داد و گفت: در تهران و تعدادي از استان‌ها از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي براي مشاركت در پروژه‌ها استفاده كرده‌ايم و سعي مي‌كنيم اين امر به همه كشور تسري يابد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی آب و فاضلاب کشور از كلنگ‌زني دو پروژه تصفيه فاضلاب و استفاده از پساب در استان يزد نیز خبر داد و گفت: يكي از آنها مربوط به اجراي پروژه فاضلاب مهريز است و پروژه ديگر در بافق كلنگ زده شد. ضمن اینکه قراردادی نيز براي اجراي تصفيه‌خانه و جمع‌آوري فاضلاب اردكان منعقد كرده‌ايم.
اجرای شبکه‌های فاضلاب تمام نمی‌شود
حمیدرضا جانباز با اشاره به رشد جمعیت شهرها گفت: به دليل رشد بالاي جمعيت شهري اجرای شبکه‌های فاضلاب در سطح شهرها تمام نمی‌شود چنانکه در 15 سال گذشته جمعیت تحت پوشش آب شهری، رقم ثابت 98.9 درصد مانده است. بااین‌حال نمي‌توانيم به دليل رشد جمعيت شهرها پروژه‌ها را ناتمام بگذاريم و در اين راستا یک تونل انتقال فاضلاب تهران در محدوده جنوب غرب و همچنین يك تصفیه‌خانه احداث خواهد شد که مناقصه آن برگزار شده است و در حال اخذ تسهیلات از بانک توسعه اسلامی به میزان 250 میلیون یورو هستیم. در روزهاي آينده نيز ديداري با مقامات ارشد بانك توسعه اسلامي در مورد  قرارداد احداث تصفیه‌خانه فاضلاب و تکمیل شبکه‌های مربوط به آن در شش شهر استان فارس را به ارزش 143.7 میلیون یورو خواهیم داشت.
مديرعامل شركت مادر تخصصی آب و فاضلاب کشور از كمك بانك توسعه جهاني و بانك توسعه اسلامي براي تكميل طرح‌هاي فاضلاب خبر داد و گفت: 14 هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل طرح‌ها در حال اجراي كشور مورد نیاز است  اما به خاطر تحریم‌های غیرمنطقی تحمیل‌شده شاهد هستیم که حتی به پروژه‌های فاضلاب وام نمی‌دادند درحالی‌که این پروژه‌ها ربطي به مسائل سياسي ندارد و مربوط به بخش زیست‌محیطی است.
انتقال آب به فلات مرکزی
جانباز به مطالعه بر روي منابع جديد آب در فلات مركزي اشاره كرد و گفت: مطالعات جامعي در مدار صد كيلومتري از اروندرود تا گوآتر در استان سيستان و بلوچستان صورت خواهد گرفت.همچنین مطالعات انتقال آب از خلیج‌فارس و درياي عمان به فلات مركزي هم به شركت آبفاي كشور سپرده شده  و ظرفيت‌هاي خوبي نيز براي انتقال آب درياي خزر وجود دارد كه مطالعات آن صورت گرفته است.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی آب و فاضلاب کشور با اشاره به سهم اندك استفاده از آب خلیج‌فارس در مقايسه با همسايه‌هاي جنوبي گفت: امارات حدود 98.8 آب مصرفی خود را از طریق آب‌شیرین‌کن‌ها تأمین می‌کند. درحالی‌که به‌کارگیری آب‌شیرین‌کن در ایران به‌تازگی آغاز شده است. وي به مطالعات و تصميم‌گيري براي انتقال آب زاينده‌رود اشاره كرد و گفت: اين حوزه آبي 5 ميليون نفر را تحت پوشش قرا مي‌دهد و تصميم براي زاينده رود در سال آينده بسيار سخت خواهد بود. 
بيش از تعهد خود عمل كرده‌ايم
جانباز در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان در مورد برنامه‌ريزي براي پروژه‌هاي آب و فاضلاب شهرهاي جديد گفت: در شهرهاي جديد روال بر اين است كه زيرساخت‌هاي آن نخست فراهم شود و نمي‌توانيم کارهای از قبل تصویب نشده را در کوتاه‌مدت انجام دهیم. در شهر جدید پرند پس از تغییر تصمیم در مورد جمعیت این شهر برای تأمین منابع مالی اقدام کردیم و کار اجرای شبکه‌های فاضلاب و تصفیه‌خانه فاضلاب نیز آغاز شد. وی افزود: نخست بايد زیرساخت  شهرهاي جديد فراهم شود و سپس مردم در شهر مستقر شوند اما در عمل این موضوع اتفاق نیفتاد. البته ما آمادگی داریم که خدمات مناسب به شهروندان ارائه دهیم و عملکرد وزارت نیرو در این مورد مثبت است به گونه‌ای که وزارت نیرو برای خدمات‌رسانی در مسکن مهر بیش از تعهد خود عمل کرد. 
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی آب و فاضلاب کشور خاطرنشان کرد: در هیچ جای کشور اجرای طرح‌های خدمات رسانی به‌ویژه تأمین آب شرب را منوط به تحقق منابع نمی‌کنیم گرچه شرکت‌ها دچار کمبود نقدینگی می‌شوند.