شهرداري و نظام‌مهندسی مماشات نكنند

شمار نشریه : 179

گروه تأسیسات: مطابق مقررات سازمان نظام‌مهندسی، نصب وسایل گازسوز پرمصرف برای واحدهاي كوچك تر از 60 متر ممنوع است. مگر اینکه هوای مورد نیاز برای احتراق گاز مصرفی آنها از طریق دریچه دائمی که مستقیماً به هوای آزاد راه دارد، تأمین شود. اين آخرين قانون از كتابچه مقررات ملي است كه توسط سیف‌الله علي‌نيا ، عضو کمیته تخصصی مکانیک سازمان نظام‌مهندسی ساختمان اعلام شد .
یک کارشناس انرژی در این مورد به پیام ساختمان گفت: مقررات زيادي در مورد سيستم‌هاي حرارت مركزي وضع‌شده اما «مشكل قوانين نيستند، بلکه اجرای قوانین مشکل دارد » .وی نبود ارتباط و هماهنگي بين سازمان نظام‌مهندسی و شهرداري را مشكل اجرايي اين مقررات دانست و به پیام ساختمان گفت: سازندگانی كه تسلط بيشتري بر امر ساخت‌وساز دارند تا تأسيسات، حتي در ساختمان‌هاي  دارای واحدهای زیاد نیز از پكيج به‌‌جاي موتورخانه استفاده مي‌كنند. ادامه گفتگوی ما با ابوالفضل جان فدا،کارشناس انرژی را درزیر می‌خوانید:
پيام ساختمان: رواج استفاده از پكيج را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
در موضوعات فني هيچ‌گاه نمي‌توان مطلق سخن گفت اما استفاده از پكيج در ساختمان های کشور نسبتاً زياد شده  و در بیشتر آپارتمان‌هاي با تعداد واحد زياد مي‌بينيم از پكيج استفاده‌شده كه با توجه به استفاده از حجم زیاد لوله گاز براي نصب آن ، در موقع بروز زلزله خطرات بیشتری به همراه دارد. در آپارتمان‌هاي با متراژ كم اصلاً نبايد از پكيج استفاده كرد چرا که مصرف اكسيژن بالايي دارد و اين موضوع براي ساكنان عوارض سوئی خواهد داشت.همچنین امكان بروز نشت گازهاي مخرب در اين سيستم بالا بوده و شاهد هستيم كه تلفات ناشي از گازگرفتگي در كشور در حال افزايش است. در مجموع پکیج‌ها نسبت به موتورخانه مصرف انرژي بالاتري دارند و در موتورخانه مي‌شود از روش‌هاي بهينه‌سازي استفاده كرد كه این امكان در پكيج‌ها مقدور نيست. البته پکیج‌ها مزایایی همچون سروصداي کم، عمر بيشتر و عدم تردد تعميركار به داخل منزل و  ... دارند.
پيام ساختمان: نحوه تأمین انرژی ساختمان در ایران با دیگر کشورها چه تفاوتی دارد؟
هرچقدر سيستم هاي توليد حرارت و برودت مركزي تر باشند مديريت انرژي هم راحت و ميزان حفظ انرژي بيشتر خواهد بود. در شهرهاي اروپايي مانند مسكو ممكن است 12 تا 14 موتورخانه مركزي براي تمام شهر وجود داشته باشد؛ آنها مركزيت موتورخانه را به خارج از ساختمان آورده‌ و به‌صورت منطقه‌اي توليد حرارت مي‌كنند. در نتيجه با يك ارزيابي مناسب به هر واحد به ميزاني كه واقعاً نياز دارد انرژي و حرارت مي‌رسد. در حالی كه طبق آمار جمعيت 70 ميليوني ايران بيش از جمعيت 600 ميليوني اروپا انرژي مصرف مي‌كند.
پيام ساختمان: رواج پكيج را ناشي از چه عواملي مي‌دانيد؟
دليل اصلي روي آوردن مردم به پكيج به خاطر تفكيك هزينه‌ها است. از هنگامي كه هدفمندي يارانه‌ها شروع و سوخت گران شد متأسفانه به‌جای اينكه بياييم راه‌حلی پيدا كنيم، صورت‌مسئله را پاك كرديم و عملاً كل روش موتورخانه حذف شد. درحالی‌که كه براي تفكيك هزینه‌ها راه‌حل‌های بسيار ساده‌تر و بهتري وجود دارد که استفاده از كنتور انرژي كه نمونه ايراني آن هم در كشور تولیدشده يكي از اين شيوه‌ها است. اين دستگاه براي ساختمان‌هايي طراحی‌شده كه داراي موتورخانه مركزي هستند. در بحث انرژي تنها هزینه آن مطرح نیست و مسئله اصلی این است که منابع انرژی در حال کم شدن است و برای آیندگان نیز باید آن را ذخیره نمود و به نوعی انرژی؛ سرمايه نسل آینده است.
پيام ساختمان: راهکار شما در این زمینه چيست؟
تمام موارد برچسب انرژي ساختمان‌ها به سادگي قابل محاسبه است. اگر اين موضوع اجرايي شود و شهرداري و نظام‌مهندسی مماشات نكنند به اعداد صرفه‌جویی بالايي مي‌رسيم و به رفع آلودگي هوا كه موضوع حساس روز است كمك كرده‌ايم.  مثلاً اگر براساس برچسب انرژي، ساختماني در رده G قرار دارد پايان كار به آن ندهند و مانند آتش‌نشاني‌ها كه تمام موارد انرژي و ايمني تدبير شده است، در مورد تمام ساختمان‌ها هم اين قوانين رعايت شود. راهکارهاي كلان نيز به تصميم‌هاي مديريتي بازمي‌گردد كه بايد توسط مسئولان کشور اتخاذ شود. 
پيام ساختمان: تأمین انرژی ساختمان‌ها در آلودگي محيط‌زيست چقدر تأثيرگذار بوده  و برای مقابله با آن چه کار باید کرد؟
استفاده از انرژي و محيط‌زيست همچون زنجيره پيوسته‌اي به هم گره خورده‌اند. به‌عنوان مثال زمستان كه هوا آلوده مي‌شود همه فكر مي‌كنند به خاطر تردد خودروهاست درحالی‌که قسمتي از آن به خاطر  پكيج‌ها، بخاري‌ها و موتورخانه‌هاي سطح شهر است. به روش‌هاي بسيار ساده‌اي مي‌توان مصرف انرژي در ساختمان‌ها را كاهش داد و آنها را اولويت‌بندي كرد.مثلاً با استفاده از سيستم موتورخانه هوشمند مي‌توانيم هزينه صرف شده را در مدت 2 تا 3 ماه جبران کنیم.همچنین استفاده از در و پنجره‌های دو جداره ، عايق‌كردن و تنظيم مشعل نیز از دیگر مواردی است که می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی انرژی در کاهش آلودگی هوا نیز بسیار تأثیرگذار باشد.