هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

صنایعی با بیشترین مصرف انرژی

صابر صادقی
نشست فصلي كميته ملي انرژي در سالن گردهمايي وزارت نيرو تشكيل شد. در اين نشست مهدي كرباسيان رئيس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و هوشنگ فلاحتيان معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو حضور داشتند و به سخنراني‌ پرداختند.
مهدي كرباسيان رئيس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: گسترش و جای گیری طرح‌هاي صنعت فولاد بيشتر بر جنبه‌هاي سياسي و اجتماعي متمركز بوده است و اين رويكرد بايد تغيير كند و اصول علمي توسعه و حفظ محيط‌زيست در اولويت قرار گيرد.
برنامه‌ريزي براي جهش اقتصادي
مهدي كرباسيان ادامه داد: اگر مبنا بر اساس توسعه است اين طرح‌ها و پروژه‌های صنعت كشور بايد بر اساس اصول علمي كه انرژي و محيط‌زيست را هم شامل خواهد شد اجرا شود.
كرباسيان با تذكر بر اينكه در 35 سال گذشته مصرف انرژي براي توليد يك تن فولاد در دنيا بيش از 50 درصد کاهش‌یافته گفت: بهينه‌سازي را باز هم مي‌شود ادامه داد؛ در اين مورد كشور ژاپن كارنامه خوبي دارد. در عصر جهاني و محيط رقابتي امروز براي اينكه صنعت فولاد پا برجا بماند بايد از نظر انرژي پايش و مديريت شود.
كرباسيان با اشاره به اینکه سهم بالاي انرژي در توليد فولاد به گونه‌اي كه 20 درصد قيمت تمام‌شده فولاد را تشكيل مي‌دهد، افزود: كاهش هزينه‌هاي توليد در نهايت افزايش رقابت‌پذيري اين صنعت را در پي خواهد داشت.
وي سپس به صنايع معدني پرداخت كه بعد از پتروشيمي جزو صنايع انرژی بر محسوب مي‌شوند و گفت: صنايع آلومینيم، فولاد و سيمان به ترتيب بیش‌ترین مصارف انرژي را دارند.
وی به اقدامات ایمیدرو در اين زمينه اشاره كرد و ادامه داد: حدود 100 هزار کیلومترمربع كشور اكتشاف معدني شده و مي‌دانيم در اين قسمت‌ها چه ذخايری از مواد معدني داريم كه البته نسبت به وسعت كشور بسيار كم است و ما در مورد اكتشاف معدني عقب هستيم.
مهدي كرباسيان ادامه داد: برنامه‌اي در دست داريم که طی آن200 هزار کیلومترمربع كشور را در 2 سال آينده اكتشاف معدني انجام دهيم، که هدف از آن جذب سرمايه‌هاست؛ همه بايد تلاش كنيم كه سرمايه‌گذاري را توسعه داده و زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري را توسعه دهيم.
رئيس سازمان توسعه و نوسازی معادن در بخش دیگری از سخنان خود به هدفمندی یارانه پرداخت و گفت: در مرحله  اول هدفمندسازي يارانه‌ها هم قانون بد داشتيم و هم اجراي بد، در نتيجه آن با سختي معيشت مردم و تورم بالا توسعه زيادي هم ايجاد نشد و توليد رونق نگرفت و رشد توليد ما در سال گذشته به منفي 14 درصد رسيد. اکنون براي جبران بايد كشور را متوجه توليد كرد تا به محور توسعه بازگردد. وی در ادامه گفت: در ایمیدرو به دنبال بهينه‌سازي مصرف برق، انرژي و به دنبال استفاده از تكنولوژي‌هاي روز هستيم كه با سرمايه‌گذاري خارجي به دست مي‌آيد، توجه به بازيافت مواد و انرژي هدف ديگر ماست و تكميل زنجيره ارزش فولاد در كشور و توليد محصولات فولادي با ارزش افزوده بالاتر هدف ديگر ایمیدرو است.
كرباسيان مكان‌يابي مناسب را يكي از مهم‌ترین موضوعات دانست و تاکید کرد: بايد نه فقط براي رشد اقتصادي بلكه براي جهش اقتصادي هم برنامه‌ريزي داشته باشيم.
خريد برق توليدي منابع تجدید پذیر از مردم
هوشنگ فلاحتيان معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو از برنامه‌ريزي براي افزايش رشد 3 برابري توليد فولاد خبر داد و گفت: صنعت فولاد يكي از صنايع كليدي و همچنين پرمصرف كشور است، و بیش‌ترین برق مصرفي صنعت در بخش فولاد صرف مي‌شود كه فولاد مباركه اصفهان سهم عمده‌اي در آن دارد.
وي افزود: بايد براي بهينه‌سازي مصرف برق در صنايع بزرگ همانند صنعت فولاد و آهن تلاش کنیم و خودمان را به حدنساب‌هاي جهاني نزديك كنيم، البته در تعامل اين صنعت با دانشگاه‌هاي بزرگ كشور دستاوردهاي خوبي در پي داشته‌ایم.
معاون وزير نيرو ادامه داد: استانداردهايي را براي واحدهاي بزرگ صنعتي مانند سيمان و فولاد اعلام كرده‌ايم و براي واحدهايي كه از اين استانداردها عدول كنند جريمه‌هايي نيز در نظر گرفته‌ايم. با این حال متأسفانه در صنايع پايين‌دستي كوچك و متوسط توفيق چنداني نداشته‌ايم.
وي به حجم بالاي سوخت مورد نياز براي توليد برق در نيروگاه‌ها اشاره كرد و گفت: براي اينكه در تابستان پيش‌رو، به ميزان برق مناسب برسيم بايد 68 تا 70 ميليارد ليتر سوخت در نيروگاه‌ها مصرف كنيم، اگر قيمت هر ليتر سوخت را 1 دلار در نظر بگيريم تنها با 10 درصد صرفه‌جويي 7 ميليارد دلار نصيب ما خواهد شد كه با آن مي‌توان پروژه‌هاي بسياري را انجام داد، بدون اينكه از سطح رفاه شهروندان كم شود.
فلاحتيان اظهار اميدواري كرد كه در سال‌هاي آينده فولاد كشور با استفاده از فناوري‌هاي روز توليد شود و مميزي انرژي در دستور کار قرار گيرد تا به رشد اقتصادي كشور نيز ياري رساند.
فلاحتيان در بخش دیگری از سخنان خود به مطالعات مکان یابی صنايع كشور اشاره كرد و گفت: در برخي از نيروگاه‌هاي كشور هم‌اكنون مشكل آب داريم و به اين دلیل ظرفيت برق در اين استان‌ها كم شده است. اين تجربه در صنعت فولاد كه صنعت آب بری است نيز بايد به كار گرفته شود و در جايي اقدام به احداث كارخانه فولاد و ذوب‌آهن كنيم كه اطمينان داريم تا چند دهه آينده با كمترين هزينه به آب كافي دسترسي دارند و ظرفيت‌هاي توليد و انتقال برق به آنجا با هزينه كم وجود دارد.
وی همچنین گفت: بدون احتساب قيمت سوخت، هزينه برق تمام‌شده در نيروگاه‌هاي كشور 68 تومان است و با احتساب اينكه 36 درصد برق مصرفي در بخش صنعت صرف مي‌شود صنعت برق سالانه حدود 3 هزار ميليارد تومان به بخش صنعت يارانه پرداخت مي‌كند. با توجه به كاهش منابع آبي بخش كشاورزي كه 17 درصد برق كشور را مصرف می‌کند و دو بخش صنعت و كشاورزي مجموعاً سالانه 5 هزار ميليارد تومان يارانه از صنعت برق دريافت مي‌كنند، اين شرايط قابل ادامه نيست.
هوشنگ فلاحتيان از برنامه‌ريزي وزارت نيرو براي افزايش 47 هزار مگاواتي ظرفيت نيروگاهي كشور تا سال 1400 خبر داد و افزود: با توجه به حساسيت‌هاي زيست‌محيطي توجه ويژه‌اي به توليد برق از منابع انرژي تجدید پذیر داريم و حتي براي ايجاد جذابيت سرمايه‌گذاري در این بخش اعلام آمادگي مي‌كنيم كه برق توليدي از منابع تجدید پذیر را با رقم 443 تومان خريداري مي‌كنيم.
کرباسیان در جمع خبرنگاران
مهدي كرباسيان مديرعامل ايميدرو در جمع خبرنگاران از پرداخت پول شركت آلومینيوم المهدي به دولت چنین خبر داد: بدهي شركت المهدي پرداخت‌شده ولي به دست وزارت نيرو نرسيده که بايد ببينيم به كجا رفته است.
لازم به ذکر اینکه، بدهي شركت آلومینیوم المهدي به وزارت نيرو حدود 300 ميليارد تومان است كه بنا بر گفته كرباسيان اين پول در دولت جابه‌جا شده و به وزارت نيرو نرسيده است.
از سوی دیگر معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی دراین‌باره اظهار کرد: مبلغ حدود 300 میلیارد طلبی که داریم بر اساس بدهی‌مان در سازمان امور مالیاتی به مرور کم می‌شود و این مسئله در محیط دولتی ساماندهی خواهد شد.